В типичния си хъшлашки стил Слави Трифонов обяви война на хората, които спазват закона. Омаян от своята самодостатъчност, екипът на "Шоуто..." отдели в четвъртък вечерта ужасно много ефирно време, за да атакува абсолютно неоснователно решението на Конституционния съд, с което на практика от референдума отпаднаха три важни въпроса. Подобен необмислен ход - да обявиш война срещу спазващите конституцията - би трябвало да струва неродената политическа кариера на музиканта. Да - ще направи партия, да - ще попее на "Орлов мост", но като се обърне, ще види само фенове, но не и симпатизанти.
Слави сбърка тежко, като призова КС да не спазва това, което е призван да прави - да брани конституцията, основния закон. Според Трифонов, решението на съда може би е законно, но е неморално. Това е, меко казано, абсурдна гледна точка. При демокрацията законът регулира отношенията ни, той е източник на правото, а едва след него идва моралът. Ако не е така, то Слави или някой друг би тръгнал да законодателства по улиците. Само в шериата моралът е законът - затова Слави не трябваше да обявява джихад...
Ако бяха отделили малко повече време за анализ, в шоуто щяха да стигнат до извода, че КС не можеше да вземе друго решение.
Първо, важно е да се уточнят две неща, които всеки нормален човек би трябвало да е видял от километри (но "Шоуто..." май проспа). Само това, което може да приеме обикновено народно събрание, може да бъде решено и от национален референдум. Промяна на закон, промяна на конституция - щом обикновено народно събрание може да свърши нещо такова, значи и ние можем. На практика
конституционният ред приравнява суверена с обикновено НС
Второ, Конституционният съд не "върна 3 въпроса на Слави" - няма такова нещо като "неконституционни въпроси". КС единодушно установи противоконституционност не във въпросите, а в решението на парламента за провеждане на национален референдум. Т.е. КС видя, че българският парламент е свършил нещо, което конституцията не му позволява. Това "нещо" е решението на обикновено НС да допусне до гласуване два въпроса, които са извън неговата компетентност - за броя на депутатите и за шерифите. Тези въпроси са от компетентността на Велико народно събрание. И тъй като обикновеното народно събрание е некомпетентно, то и национален референдум не може да има, постановява КС. (Въпросът за електронното гласуване е повече от ясен - имало референдум, той се води "неуспешен" и няма никаква логика да правим допитвания през ден. НС не е приело акт, с който да отмени тази законова постановка.)
КС се занимава с конституцията. И няма как да вземе друго решение при тези норми. И всяко хулене на КС е заигравка, която очевидно иска да облече с мотив политически амбиции. Това ни питате, това ви отговаряме - долу-горе това казват от КС.
При тази голяма заявка за обществен ангажимент Трифонов трябваше да подходи малко по-сериозно и да потърси видимите пробойни - не просто в решението на КС, а в установения конституционен ред.
В българския модел
обикновеното народно събрание не е нищо друго освен "учредена" власт -
управленска структура, за която се гласува. Дълбоко бъркате, ако смятате, че в този конституционен модел суверенът е "учредителната власт". Не е - нали стана ясно, че той - суверенът, е приравнен по права с обикновеното народно събрание. И в решението на КС може да се прочете, че "учредителната власт е възложена на специално избирана институция, натоварена изключително с упражняването на оригинерната (първична) учредителна власт" - има се предвид Велико народно събрание. Точно тук е конституционният нонсенс - въпреки че ВНС не се появява от нищото, в конституционната йерархия то стои над тези, които го избират. То, ВНС, може да смени броя на депутатите, но тези, които избират ВНС - не могат.
Т.е. - дълбоко невярно е твърдението на КС: "Народът винаги запазва върховната власт за себе си и се включва пряко в нейната реализация". Очевидно не е така. Властта е иззета от ръцете на народа и е дадена на някакъв друг "учредител".
Защо има ВНС - това е ключовият въпрос, който трябваше да решим. Тук е мястото за още едно погрешно схващане - че демокрацията е власт на мнозинството. Не е. Ако беше така, нямаше да бъдат зачетени избори, в които са участвали по-малко от 50 на сто. Ако беше така, нямаше 40-50 човека в НС да приемат закони. Демокрацията е съвкупност от независими власти и... нещо по-важно - взаимен контрол. Ето защо над основната власт в страната - законодателната, има някой, който играе ролята на спирачка - ВНС. Ето защо обикновеното НС няма пълна законодателна инициатива.
Работата е в друго - контролът над НС трябва да се осъществява от суверена. Той и само той е "учредителна" власт. Не измислен орган, който се родее само с монголския Велик хурал. Ако през 1879 г. сме имали нужда от Учредително събрание и ВНС, то сега определено просто имаме нужда от демокрация. И да, националният референдум е базова демократична норма. И за тази норма не трябва да се борим, като газим закони. "Шоуто на Слави" щеше да свърши далеч по-добра работа, ако вместо война бе обявило разяснителна кампания - за тези, които, страхувайки се от своята собствена некомпетентност, воюват и срещу народа.
Бе, то преди да излязат резултатите колко хора са се подписали в подписката за референдума, газетата пак се присмя на Слави, че не може да събере нужните 400 000 подписа.
Сега пак злобна статия около ръба на жълтеникавия стил. Да не се окаже после отново неочакван резултат?