:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,782
Активни 430
Страници 8,685
За един ден 1,302,066
Идеи

Колело за богати, или как в гараж се роди световно изобретение

Доскоро безработен варненец измисли уникален велосипед, предназначен за най-заможните хора на планетата
СНИМКИ: АВТОРЪТ
Дървената рамка на колелото е със стилен изчистен дизайн.
Преди 2 г. варненецът Галин Бонев е безработен. Стои в личния си гараж и човърка велосипед. По образование е счетоводител, техниката му е хоби. Жички, джанти, гуми... ровичка и въображаемо конструира. Целият е в смазочно масло, кварталните котки се плашат... Галин човърка, чертае, плюнчи отвертки и моливи... Две години по-късно 36-годишният варненец е автор на уникален велосипед - електрически, с вградена в дървена рамка батерия. По света има много електрически велосипеди, има и с вградена батерия, но няма друг, при който батерията да е вкарана в дървена рамка. Алуминият и стоманата са за масите, дървото е за специални хора. Във варненския гараж се е родил уникален продукт, устремен към най-богатите хора на планетата.



В началото е развалено колело



Галин никога не е имал вземане-даване с велосипеди. Чете специализирана литература, конструирал си е мебели, изработвал е малки домашни уреди - това му е досегът с техниката. Възпитаник е на варненската Математическа гимназия, после и на местния Икономически университет. Кариерата му се развива блестящо - още като студент е назначен в счетоводна къща, после е одитор в "Делойт енд Туш". След 6 г. изкарва още 6 в един от най-големите холдинги у нас - "Петрол". Изкачва се до шеф на отдел. През 2014 г. има трусове в компанията (скандалът Събев - Ершов), стига се до съкращения. Галин напуска сам. Чувства се преситен, за 12 г. е изкачил високо стъпало във финансовия сектор - за да продължи, трябва да се премести в чужбина. Не иска. Има друго на ум и сърце.

3-4 години по-рано той започва да ходи на работа с колело. Слага костюма, яхва велосипеда, обаче на отиване, а и най-вече на връщане, тъй като живее на баир, се изморява. Купува си комплект батерии и превръща механичния си велосипед в електрически. Батериите се продават в магазините специално за целта, монтират се върху стандартни велосипеди, но на Галин му се случва какво ли не с тях - чупи вилка, пада жестоко, троши се държачът на батерията, после и багажникът, до който е монтирана... Висят кабели, джаджи се търкалят по земята... - неизпипана работа. Тогава Галин решава да превърне проблема си в бизнес - да направи безопасно, удобно, функционално и красиво електрическо колело. Първоначално батериите са скъпи, а и тежки. Докъм пролетта на 2014 г. обаче поевтиняват, компонентите се усъвършенстват, световният пазар на електрически колелета започва да бележи ръст. В България производството на този продукт едва стартира - ниша има. Драмите в "Петрол" съвпадат с този период, Галин дава живот на идеята.



Проба-грешка



"Започнах лека-полека да тествам различни технологии - мотори, батерии, рамки, търсех директно производителите. Електрическите компоненти набавях от Китай, механичните - от българските фирми. Инвестирах лични спестявания и цяла година сглобявах - разглобявах, проба-грешка...Целта бе да направя електрическо колело, което на мен да ми харесва", казва Галин. Работата му спори, на 7-ия месец вече продава. Все още не готови колелета, а електрифицирани стандартни - по указания на клиента (къде да сложи мотор, батерия, каква мощност, баланси, безопасност, външен вид...). Разбира се, и на него да му харесва. Галин прави и специализиран сайт за реклама, клиентите са отзоват още чрез обяви, препоръки на познати.

Постепенно принципът проба-грешка дава резултати, а негов приятел вижда хляб в начинанието и инвестира пари. Така през лятото на 2015 г. младият варненец вече произвежда няколко модела електрически колелета, клиентите се разширяват. Технологията на производството е такава, каквато на всички велосипеди в България - внасят се части (най-често китайски, а също японски, тайвански, германски), сглобяват се. Всеки отделен елемент е от различен доставчик. Галин намира производителите чрез интернет или на международни изложения. Танцът между електроника и механика е фина работа, младият мъж се специализира изключително върху композирането й. "Важно е как клетките на батерията ще се подредят според формата, нужна за дизайна на колелото. Капацитетът пък се съобразява с мотора. Изчисляват се и допълнителни компоненти - например спирачни сензори", описва част от дейността си Галин. Водещата му идея е, че електрическата енергия не трябва да отнема усещането на ездача, че кара точно колело - не мотор, а колело.

За кратко време, някъде в периода 2014 г. -2016 г., у нас и по света търговията с електрически велосипеди се увеличава. Обяснимо е - трафикът и задръстванията в градовете нарастват. Електрическите велосипеди действат на принципа на стандартното въртене на педали, съчетано с подаване на енергия при предварително настроени от ездача параметри - въртиш малко, движиш се бързо и много. Притежават доста предимства спрямо автомобилите, мотоциклетите от нисък клас и стандартните колелета (бързо придвижване в градовете, драстично по-евтин разход, не костват данъци, не шумят, не замърсяват, скорост до 25 км в час, 60-70 км средно пробег с едно зареждане...). Логично след всичко това се появява клиентела (предимно бизнесмени - цената е 2500-3000 лв. на бройка - придвижващи се в градовете, с еко лайфстайл). Клиентела има и при Галин, тя му води втори съдружник.



"Нещо от нас, нещо само за нас"



"Близък съм с дърводелец, който цял живот се занимава с изящни дизайнерски мебели. Знаейки какво може той да направи с дървото, реших и ние да сътворим нещо - мащабно, уникално за света", казва Галин.Така се ражда идеята за електрически велосипед с дървена рамка и вградена в нея батерия. Дървото е стил, елегантност, бижу за ценители, но трудно се поддава на опитомяване в съчетание с механика и електрически заряд. Подобно изобретение няма в света, истинско предизвикателство за всеки откривател.

Изобретението се ражда в същия гараж, в който Галин творчески е започнал да преподрежда живота си. "Започнахме някъде в началото на 2015 г., три месеца седяхме и умувахме. Трябваше да измислим компактна батерия, която да вградим елегантно в дървената рамка и да е с достатъчен енергиен капацитет за пробег от около 50 км. Тогава и сега не съществуват готови решения за целта. Батерията се състои от презареждащи се литиево-йонни клетки с висока концентрация на енергия в единица обем, както и от и електронна платка, която управлява процесите заряд и разряд. Тъй като клетките са взривоопасни, трябваше да внимаваме изключително с подбора и техническата им съвместимост с двигателя, както и с качеството и настройките на платката. Пресмятахме милиметър по милиметър, имахме една-единствена възможност за конфигурация на клетките като брой и подредба. Електрониката трябваше да се направи специално за нас", описва процеса Галин. Затова в рамките на месеци с производителите тече следната комуникация: "Казвам му, искам такава и такава батерия. Той отвръща - не може. Защо не може, казвам, искам я, пробвай... Прави я донякъде, обаче нещо друго не ставало. Може, бе, пробвай, питай-разпитвай...".



Галин и дърводецелът пускат пробен модел,



после втори... Изчистват формата на дървото, производителят и той успява. В крайна сметка се получава най-добрата батерия, интегрирана към най-добрия мотор, "приютена" в елегантна рамка, измислена специално за тях... Дървото в средата е еластичен ясен, повърхността е пурпурно сърце (тропическо, метеорологично устойчиво). Ражда се наистина единствено по рода си бижу, на стойност.... 9000 евро.

Така от скромния варненски гараж е полетяла и се е сбъднала своеобразна американска мечта, с мащабен инженерен принос и от бизнес значение. "Бебето" на Галин е едва на няколко месеца, но вече има запитвания от чужбина, където са клиентите на подобни луксозни стоки. Пазарът е перспективен, в момента всяко четвърто продадено колело в Германия и Холандия е електрическо, тенденциите до 5 години са за всяко второ. В Швейцария покупка на такива велосипеди се субсидира. Бутиковите стоки първоначално се промоцират на изложения, а колелото на Галин вече бе оценено това лято на германското "Евробайк". Класирано бе на финалната фаза, предизвика голям интерес на публиката. Оценено бе у нас - в София крадци задигнаха прототипа.

Рядко в България подобни позитивни истории добиват публичност. Дали не се случват, или просто медиите не ги откриват? Верният отговор струва 9000 по 9000 евро.
 Младият варненец Галин Бонев гордо позира с велосипеда си.
36
12422
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
29 Септември 2016 19:22
Току що и аз направих няколко световни изобретения, с мащабен инженерен принос и от бизнес значение. Електрически велосипед, на който батериите са в кутия от фазер, електрически велосипед, на който батериите са в кутия от талашит, електрически велосипед, на който батериите са в кутия от ПДЧ, елестрически велосипед, на който батериите са в кутия от МДФ... Имам и още, ама няма да ги казвам, преди да съм ги патентовал.
29 Септември 2016 19:37
"Око да види, ръка да хване." На дописки от журналисти, специалисти по всичко, вяра много- много нямам.
29 Септември 2016 21:49
За да се събере батерия в тази куха уж дървена рамка, стените и трябва да са като шперплат. Не знам колко би издържала. Иначе велосипедът хваща окото. Но не е за конвейр. Ще трябва да се продава в комплект с десетина дървени уж рамки.
30 Септември 2016 00:01
браво на изобретателят! Дано бизнесът да върви. Нишата е трудна, но има голям потенциал.
Елон Мъск на велосипедите!
30 Септември 2016 02:56
2500-3000 лв., 9000 евро (18 000 лв.). Тоя май се е помислил за бижутер или клиентите за пълни тъпаци. Може и да има такива, ако въобще е продал нещо.

Навремето през 1990 г. от хладилният завод "Мраз" имаха проблем с доставката на ламарина. Затова е "изобретиха" дървените хладилни барчета, които доскоро още ги имаше по хотелите. Само че и поевтиниха хладилниците, щото дървото е много по евтино.

В идеята да се използва дървена рамка има позитивно зърно, (като изключим унищожаването на дървета), доколкото е по-леко и евтино от метала и по-лесно за направа от алуминиево, от въглеродни влакна или пластмаса. Точно това, обаче май се губи в случая, което показва, че това колело няма да го бъде.

А иначе в най-големия китайски онлайн магазин има готови комплекти за моторизиране на велосипеди и са много евтини.

Що се отнася до статията, то стилът и е копиран от телешопинг. Този тип реклама може и да върви зад океана, но у българина предизвиква точно обратният ефект на антиреклама.
30 Септември 2016 03:00
Велосипед, за да е продаваем в България не бива да струва повече от 100-120 лева. Включително и електрически.
30 Септември 2016 09:22
Като гледам дебелината на рамката съм почти сигурен, че в под дървената обшивка се крие стоманена или от друг метал рамка. Това добре се вижда на преходите дърво-метал, където елементите се захващат с по две болтчета. Няма дърво, което да издържи на сериозни натоварвания при такава сглобка. Ако наистина са успели да направят дървена рамка с толкова тънки детайли, куха при това, и способна да носи нормален колоездач наистина са направили световно изобретение в областта на дърводелството. Но доста се съмнявам.
30 Септември 2016 09:39
Поздравления! Велосипедът изглежда страхотно! Дано не са откраднали прототипа, за да го копират.
30 Септември 2016 09:44
това си е направо колкото нова кола - интересно какво толкова струва 9 000 ЕВРО?
може би просто правото (и суетата) да караш нещо "бутиково"....
30 Септември 2016 09:46
9000 евро е разумна цена за дървен велосипед, особено ако е акациев Още повече, че в студените зимни дни притежателят му може и камината да палне с него, ако няма камина - кюмбето Може да се очакват сега дървен мотор за 100 000 евро, дървени камиончета, а защо не и дървени мотриси в метрото на зелена София
30 Септември 2016 10:09
Ето това е резултата, че вече малко хора са учили СЪПРОМАТ! И аз съм минал покрай него, ама все пак. СЪПРОМАТ - Съпротивление на материалите - класика за машинните инженери. Също така и за строителните инженери.
30 Септември 2016 10:13
Що го ядете момчето, бре? Че е създало нещо? Че майстори? Ако биеше, крадеше и ... , по-драг ли щеше да ви е? Маханаджии, сър ...
30 Септември 2016 10:24
Галине, не ги слушай батьовото! Бачкай си, продавай, развивай се! Само да ти кажа, че тука в бантустана хубаво няма да видиш. Тълпата ще те стъпче. Щото правиш нещо, което те не го могат. Те всъщност нищо не могат, но не могат да търпят и някой друг да може. Разбра ли? Браво! Продължавай все така!
30 Септември 2016 10:39
Галине, не ги слушай батьовото! Бачкай си, продавай, развивай се! Само да ти кажа, че тука в бантустана хубаво няма да видиш. Тълпата ще те стъпче.
Никой не го тъпче, нека си работи и продава. Щом има кой да купува. Но не съм съгласен ни будалка с подобни рекламни статии и "световни изобретения".
30 Септември 2016 10:49
Не се смейте, в последните години дървото успешно се завръща като строителен материал, включително в масивни покривни ферми и конструкции.
Поздравления за дързостта и иновативното мислене на този варненски счетоводител.
(Иначе ако оставим на инженер Ганев, всичко ще е бетон и винкел)
30 Септември 2016 11:11
На българския човек му е необходим велосипед за бедни. И автомобили за бедни. И храна за бедни, но пълноценна и натурална. И жилища за бедни. Но също с красив фасон.
30 Септември 2016 11:29
При такава цена предполагам ще вложи махагон, абанос, или поне орех. Идеята всъщност е добра. Че отдолу има метал е ясно. Мога да му предложа орех и черница, ще му е и близко.
***********
Може да се добави и звуков ефект като тропане на каруца по паваж. И дискретно блеене на овца при десен завой и магарешки рев при ляв завой.. Имам и други идеи.
30 Септември 2016 11:55
Що го ядете момчето, бре?


Ами ядат, закачат се ! А и какво значение има, дали е новаторско или не? Това си е продукт и като стока, ако има кой да купува, ами човекът си е намерил бизнеса. Друго и да се говори, е само за закачка.
30 Септември 2016 12:01
На българския човек му е необходим велосипед за бедни. И автомобили за бедни. И храна за бедни, но пълноценна и натурална. И жилища за бедни. Но също с красив фасон.

Така трябва! Българинът трябва да е беден.
По-добре беден, нежели глупав и прост.
Вместо това му предлагат велосипеди за глупаци, автомобили за ахмаци, храна за идиоти, изкуствена и непълноценна. Жилища за кретени, вярно, с красив фасон - куполи, фронтони, колонади в дорийски стил от Ytong, балдуинови кули от гипсокартон.
30 Септември 2016 12:09
Бравос, човекът се е ориентирал към заможни клиенти, намерил е ниша, дай Боже да успее. От все сърце му го пожелавам.
Е, вярно не е учил "съпротивление на материалите", ама сигурно се е посъветвал със специалисти.
30 Септември 2016 13:02
Създаден е и невидим велосипед за бедни, чиято единствена видима част са гуменките, които заместват гумите, а за багажник служат раменете на таткото. Струва само няколко евро и е изключително надежден. Захранва се с малка батерийка за мобилен телефон. Все още не мога да свикна с подобени велосипедисти, които се разхождат по пътеходните пътеки и разговарят сами със себе си. По-рано такива ги смятаха за луди.
30 Септември 2016 14:22
Не се заяждам с изобретателя!
"Заяждам" се с журналиста и с коментарите. Не е ли ясно.
30 Септември 2016 14:28
Обективна оценка е не само пазарното търсене, а колко от Вас, читателите биха закупили акции, за 1000 лв. например, от бъдещото предприятие. След прочит на статията не става ясно за какво става дума.
30 Септември 2016 14:44
От дърво са правени и бойни самолети през Втората световна война и т.нар. дълги лъкове - longbows - смъртоносно оръжие през средновековието. Не е там въпроса. Може и с карбонови нишки. Какви са амортисьорите например?
30 Септември 2016 14:49
Освен конструктивна документация има технологична документация и инструментална екипировка. Все добре забравени неща. Освен това направена ли е заявка за полезен модел? Изобретение? Какви са претенциите за новост?
30 Септември 2016 14:52
Един съвет към изобретателя: Да инкрустира диаманти в луксозната рамка. Ще стане още по-световно изобретение.
30 Септември 2016 15:11
Нищо лично срещу "изобретателя", но:

Това са чудесни дървени апликации(обшивки) върху стандартен метален корпус. Ел. частта не коментирам.
Ако това е изцяло дървена рамка, тя ще се счупи при първото подрусване ако се кара от човек около 80 кг. А по стандарт трябва да издържа 150 кг.

Журналиста, рекламен агент -
30 Септември 2016 15:36
В случая има две гледни точки: тази на икономиста и тази на инженера, на технократа. На икономиста му прави впечатление, че човекът е намерил пазарна ниша и се е впуснал да я запълни, докато технократът гледа първо техническите спесификации. ОК, или ще спазиш изискванията за натоварването на дървената рамка и др. и ще се задържиш в пазарната ниша или няма да ги спазиш и може да загубиш предимството си.

30 Септември 2016 15:50
"В случая има две гледни точки: тази на икономиста и тази на инженера, на технократа."

Двете гледни точки (тази на икономиста и тази на инженера) в реалния бизнес са една.
30 Септември 2016 16:04
Искам да попитам автора на статията в какво се заключава "световното изобретение" дето стои в заглавието? Изобретение ще рече, че е измислено нещо ново, какво е то в това колело? Не ми казвайте дървената рамка, защото използването на нов материал не е изобретение, а просто нов дизайн!
30 Септември 2016 16:07
Michael_P
Не се заяждам с изобретателя!

Как да се заяждаш с изобретателя, като няма изобретение?!
30 Септември 2016 16:58
Двете гледни точки (тази на икономиста и тази на инженера) в реалния бизнес са една.


Прав сте, Михаел, аз не оспорвам това. Просто ми направи впечатление, докато четях постингите във форума.
30 Септември 2016 19:51
За 1000 лв бих купил един брой. Може и малко отгоре. Ако остана доволен, ще купя и акции. Сериозно! Варненци, да дадем шанс на човека!
03 Октомври 2016 02:20
Искам да попитам автора на статията в какво се заключава "световното изобретение" дето стои в заглавието?

Доколкото схващам... човекът е открил ... велосипеда!
Малко ли е?
03 Октомври 2016 03:07

Bradatko
03 Окт 2016 02:20
Мнения: 2,473
......Вие гледате на бутиковото колело като на единично.А то не е.Само визуално напомня,но то е тандемно-за повече от един иноватор.Журналиста окрилен лансира гаражни работни места.Медиите са навиячи.Автора е фрилансер от бъдещето.Нали помните мобифоните Бенекон с две лаисни от тиково дърво.Купуваха ги директори за 3000,заради кешов офсет 1000.И ги подаряваха на данъчни инспектори.А в суматохата Патентното аранжира конкурс за нова сграда.Стратегия 2020,да,да
04 Октомври 2016 05:33
>>><<<
На автора пожелавам успех и голями печалби, напук на многознйковците тук...
В 2002 година конструирах машина - автоматизирана конструкция за производство на
едни малко особени изделия ...за тестване на газови маски с аерозол отъ калаен 4 хлорид.
Моделът беше изцяло дървен - от многопластова дървесина...неподвижни и подвижни и носещи детайли...
. Естествено, двигател и механиката бяха метал..
Машината започна като модел и....моеделът стана производствна единица, която произвежда до днес
и е направила няколко милиона изделия...и продължава...
Вече се появиха 3Д принтери с рамки от многопластова дървесина и се продават навсякъде...тук в щатите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД