Заплахите на премиера Бойко Борисов, че ще изтегли българския контингент от Афганистан, ако страната не започне да приема обратно нелегалните мигранти, засега не дават ефект нито в НАТО, нито в Кабул. Брюксел предпочете вчера да подмине с дипломатично мълчание българските закани. "България е ценен съюзник с важен принос за общата ни сигурност", заявиха от централата на НАТО в Брюксел, цитирани от БНР. "България допринася чрез значително участие на български войски в мисията на НАТО в Афганистан, която обучава, съветва и подпомага афганистанските сили за сигурност", уточни представител на организацията само ден след като Борисов повтори заканата си.
В неделя премиерът обясни, че парламентът може да прекрати и без това скромното ни участие в Афганистан, ако не се намери възможност афганистанците да бъдат връщани в страната си. Причината е, че българските военни там уж налагали мир и демокрация, пък местните бягали към Европа. Затова според него е по-логично парите, които даваме за контингента в Афганистан, да бъдат пренасочени към охраната на нашата граница.
Както "Сега" писа, на последното правителствено заседание премиерът възложи на трима министри - на отбраната, на външните работи и на вътрешните работи, да започнат да преговарят за решаване на проблема с афганистанците. Само за август в страната ни са влезли 5756 души от тази страна, следвани от 3405 иракчани, 1456 сирийци, 1080 пакистанци и 255 иранци. Доскоро това не беше проблем, тъй като повечето афганистанци напускаха нелегално страната. Но след като Сърбия затвори границите си, лагерът във "Военна рампа" се препълни, бяха регистрирани и редица нарушения на обществения ред.
Засега от Кабул не дават индикации, че са готови да подписват подобно споразумение с България. Една от причините е, че преговори се водят на ниво Европейски съюз. Афганистан и ЕС ще подпишат този месец документ "Общ път към справяне на проблемите с миграцията". С него Кабул поема ангажимент да приеме не само доброволно завръщащите се, но и недоброволно върнати хора - афганистански граждани.
Другата причина за сдържаната реакция е, че заканите на Борисов засега са само говорене и властите в Кабул го знаят. Никоя страна, член на коалицията в Афганистан, няма възможност да се изтегли веднага след решение на парламента. Затова трябва да бъде направен график, който да е одобрен от НАТО. Също така подобни действия биха се приели не много добре от алианса, тъй като българите имат важна роля в охраната на базите в Кабул и Кандахар.
Закани, желание, мераци или... Приказки за вътрешна употреба...
Но, ако Борисов не знае правилата - зле. Значи е изпратил българи нейде си, без да има понятие за важните детайли...
---------------------
Сайтът на Генек