Използвайки предизборната суматоха, депутатите засилиха към пленарната зала скандалния проект за промени в Закона за адвокатурата, изготвен от Висшия адвокатски съвет. Внесеният в началото на 2015 г. проект предизвика сериозно недоволство сред множество други професии, тъй като изземва част от дейностите им. Критики има и от бизнеса, защото превръща адвокатите в задължителен посредник в отношенията на фирмите с държавата. Шефът на правната комисия в НС Данаил Кирилов обясни, че между двете четения ще бъдат направени някои корекции, но от думите му се разбра, че няма да се пипат най-спорните от тях.
Проектът мина с 10 гласа "за", без "против" и 3-ма "въздържал се" във вътрешната комисия преди дни. Той предвижда единствено адвокатите да имат право да носят и получават документи от НАП, НОИ, НСИ, БУЛСТАТ, БНБ, Инспекцията по труда, общините и останалите администрации, както и да внасят документи в търговския, имотния и други регистри. При нарушение на тази разпоредба се предвиждат парични санкции, които ще се налагат от адвокатските колегии и ще влизат в техния бюджет. Всички граждани и органи ще бъдат задължени да донасят на колегиите, ако някой изпълнява функциите на адвокат, без да е такъв. Адвокатите придобиват и право да удостоверяват подписите на частни документи и договори, които не подлежат на вписване, на пълномощни, както и да потвърждават верността на преписи и извлечения от книжа и документи. Всичко това става за сметка на нотариуси, юрисконсулти, счетоводители и др.
Данаил Кирилов обясни, че адвокатите ще трябва да се откажат от искането си да придобият частични нотариални функции, както и от желания имунитет от наказателно преследване при осъществяване на някои процесуални дейности. Нееднозначно се гледа и на претенциите им да получат достъп до Национална база данни "Население" и Националния регистър на българските лични документи. Но остава най-спорното - само адвокати да получават документи от различни ведомства.
Поредната лобистка, незаконна авантюра на Божем "законотворците"?!!