:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,302
Активни 409
Страници 16,232
За един ден 1,302,066

Голям избор - идеи няма, желаещи бол

Следващият стопанин на бялата къща ще иде там заради вярност към партията или защото е убедил хората, че е интересен като личност
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
ЦИК вече подреди кандидатите за президент в бюлетината.
Тези избори ще са интересни не с политическите си послания, а със странните персонажи, които напират да ни станат баща или майка. В списъка с 21 претенденти за бъдещ президент на България се открояват както мастити партийци, така и хора "приближени" по особен начин с правораздавателната система, както герои с екзотични прякори, така и вечни претенденти, минали през повечето маргинални политически формации.

Цецка Цачева е може би най-обсъжданият кандидат за президент. Юристката започва герберската си кариера през 2007 г. с участие в местните избори в Плевен, където остава трета. Избрана за депутат, две години по-късно птичето неочаквано каца на рамото й и вече втори път е председател на парламента. Миналото й в редиците на БКП не е повод за изчервяване, защото, както твърди тя: "Не съм била част от номенклатурата". 58-годишната дама, набедена от Борисов за майка на нацията, бе издигната ден преди да приключи срокът за обявяване на кандидатите. До последно тя обясняваше, че няма амбиции да участва в президентския вот и посочваше като първостепенна задача председателството на парламента. Цачева редовно е обект на обвинения от страна на опозицията, че спасява премиера от явяване пред парламентарен контрол, че работи в полза на управляващите. Любопитен факт от политическото й житие е екстравагантният начин, по който обяви края на съдебната реформа от далечен Китай, въпреки подадената оставка от правосъдния министър. Ако нещо категорично може да се каже за председателя на парламента, то това е безспорната й лоялност към Борисов и изкуството да не се забърква в интриги с различните лобита в ГЕРБ.

Властното излъчване на Цачева направо държи под чехъл погласника й, вицеадмирал Пламен Манушев. Роденият през 1954 г. Манушев е бивш командващ на Военноморските сили. Руски и американски възпитаник - учил е във Военноморската академия "А. А. Гречко" в Ленинград и във Военноморския колеж в Нюпорт, САЩ.

Смята се, че интригата на тези президентски избори ще е двубоят между Цачева и претендента на БСП ген. Румен Радев. За да се търси подкрепа от още леви партии и организации, генералът бе издигнат от инициативен комитет с председател Стефан Данаилов. Преди да напусне армията и да приеме номинацията, Радев бе командващ на ВВС. При напускането си обяви, че не е съгласен с решението българското небе да се охранява от чужди самолети в рамките на НАТО. Роден е на 18 юни 1963 г. в Димитровград и има богата професионална биография. През 2014 г. ръководеният от него щаб организира авиационното шоу "Това сме ние!". На него Радев изпълни с изтребител Миг-29 фигурите от висшия пилотаж "Камбана" и "Кобра".

Кандидатът на БСП за вицепрезидент Илияна Йотова е по-известното политическо име в тандема. В момента е втори мандат депутат в ЕП. Зам.-председател е на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и на делегацията по стабилизиране и асоцииране на Черна гора.

До кандидатурата на Трайчо Трайков реформаторите стигнаха мъчително трудно. Изборът му премина през дълги пазарлъци, разправии между партиите в Реформаторския блок и откровени призиви да се подкрепи човекът на ГЕРБ, като вариант за постигане на примирие в РБ. Бившият икономически министър в първото правителство на Борисов бе принуден да подаде оставка след шумен скандал с правителствена визита в Катар. Тогава министърът бе обвинен, че вместо да си гледа служебните задължения, се е припичал на плажа. Дали това е истинската причина за отстраняването му, така и не се разбра, но той спешно се преориентира към създаващия се РБ. 46-годишният Трайков бе известен със непрекъснатите си скандали с бившия финансов министър Симеон Дянков и с това, че искаше да превърне площадката на АЕЦ "Белене" в място за офиси и заводи, но не в атомна централа. Експерти пък го обвиняваха, че стои в дъното на спирането на свободните продажби на ток от АЕЦ "Козлодуй" и че не дава шанс за постигане на справедливи цени на еленергията.

Подгласникът му Съби Събев е генерал-майор от запаса, а военната му биография е много подобна на тази на ген. Манушев и ген. Румен Радев. Събев учи във военновъздушното училище и академия "Г.С. Раковски", специализира в Русия, САЩ, посещава школи на НАТО в Европа. Бил е военен представител на България в Главната квартира на НАТО в Брюксел.

Ивайло Калфин, издигнат от 7-членна коалиция - АБВ, "Гергьовден", Партия на зелените, ГОРД, Българска партия Либерали, Обединен блок на труда и ФАГО, е възпитаник на столичната френска гимназия и на УНСС. Три пъти е депутат, преди през 2009 г. да влезе в европейския парламент от листата на БСП. Бил е също секретар по икономическите въпроси на президента Георги Първанов и външен министър в кабинета на Сергей Станишев. Членувал е и в консултативния съвет на БНБ. През 2014 г. за втори път напусна БСП (за първи път излезе от партията през 1997 г. като член на Евролевицата) и влезе в новосъздадената формация на Първанов - АБВ, откъдето стана социален министър във втория кабинет "Борисов". През пролетта подаде оставка, след като АБВ напусна управляващата коалиция. Това е второ участие на Калфин в президентски вот - през 2011 г. като кандидат на БСП Калфин получава 47.42% на балотаж срещу Росен Плевнелиев.

Кандидатът за вицепрезидент Любомир Халачев бе ректор на НАТФИЗ до 2015 г. и преподавател в академията от 1974 г.

Кандидатът на обединените патриоти Красимир Каракачанов е представител на партия, известна със своята политическа полигамия. В 38-ия парламент ВМРО влезе като присъдружна партия на ОДС. Преди изборите през 2001 г. го напусна и се съюзи с "Гергьовден" на Любен Дилов. Малко не им достигна да влязат в НС. През 2005-а ВМРО се събра със земеделците от БНС и БЗНС-НС на Мозер, ССД на Софиянски и успяха да прескочат летвата за влизане в 40-ото НС. Три години по-късно влезе в диалог с Христо Ковачки и ЛИДЕР. Сега 51-годишният воевода е съюзник с НФСБ на Валери Симеонов.

Подгласникът му от "Атака" Явор Нотев е трети мандат в парламента. Известен столичен адвокат.

Бившият премиер Пламен Орешарски е изненадата на тези избори. Той обяви кандидатурата си след тайно заседание на инициативния комитет, но пък е вероятно най-разпознаваемият претендент. Като син претендент за кметския стол в София, бе оттеглен в последния момент от тогавашния лидер на СДС Надежда Нейнски заради нерегламентиран контакт с бизнесмена Васил Божков. По-късно става министър на финансите в кабинета на Станишев. Избран е за министър-председател с благословията на БСП и подкрепата на ДПС. Ще се запомни със скандала около номинирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Управлението му бе свързано с неколкомесечни протести.

Кандидатът за вицепрезидент Данаил Папазов бе министър на транспорта в правителството на Орешарски и е известен с близките си отношения с ДПС.

Лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева е дългогодишният член на БСП. Тръгна си от партията заради несъгласие с политиката на ръководството. Раздялата е факт през 2011 г., когато създава новата си партия. Дончева е известна с факта, че е адвокат на редица корпорации, сред които "Мултигруп". Защитавала е интересите на Светия синод. Депутат в три народни събрания, работила за кратко като прокурор, влиза в политиката през 1997 г. като народен представител на БСП. През 2005 г. е опонент на Бойко Борисов на частичния вот за кмет на София и получава 31.5% на втория тур.

Кандидатът за вице Минчо Спасов също е юрист. Стана депутат от царската листа и оглави парламентарната вътрешна комисия.

Интересен ще е опитът на аптекарския бос Веселин Марешки да се пребори за място на "Дондуков" 2. Засега добрите му постижения в борбата с монополите в областта на лекарствата и горивата не се повтарят в политиката. Референдумът, който Марешки се опита да прокара, претърпя неуспех. Фармацевтичният бос се регистрира като първия независим кандидат-президент. Бил е общински съветник във Варна от РЗС, кандидатира се и за кмет на града през 2007 г., но след изборите напуска партията. През 2011 г. отново се кандидатира за поста в морската столица, подкрепен от няколко по-малки формации и постигна сериозен напредък - явява се на балотаж с бившия вече градоначалник Кирил Йорданов - по това време претендент от ГЕРБ.

Без особени шансове са кандидати като независимия депутат Велизар Енчев. Известният журналист влезе в този парламент с листата на Патриотичния фронт, но малко след началото на НС напусна. Бившият водещ на СКАТ влезе в конфликт с колегите си заради разкритието, че ПФ по маниера на "Атака" държи депутатите си на къс повод с подписани молби до шефа на НС за напускане на парламента, в случай че не са съгласни с политиката на лидерите на ВМРО Красимир Каракачанов и на НФСБ Валери Симеонов. Енчев е бивш посланик на България в Хърватия (1997-2002).

Бившият вицепремиер в правителството на Димитър Попов Александър Томов също напира за президентството. Депутат в 7-ото велико народно събрание, 36-ото и 38-ото народно събрание. Бил е зам.-председател на БСП, председател на Гражданско обединение за републиката (ГОР), съпредседател на Демократична алтернатива за републиката (ДАР), лидер на партия "Българска евролевица" и на "Българска социалдемокрация". Бивш шеф на Надзорния съвет на ПФК ЦСКА (София) и на Управителния съвет на "Кремиковци" АД. Бил е клиент на прокуратурата за длъжностно присвояване и документно престъпление.

Инициативен комитет, председателстван от сина му Виторио, е издигнал кандидатурата за президент на Бисер Миланов, известен като Петното. Името на Миланов нашумя покрай протестите и контрапротестите срещу кабинета "Орешарски". Тогава той няколко пъти бе задържан в полицията за провокации и призиви за насилие. През 2014 г. създателят на движение "Свобода" лежа известно време в ареста заради заплаха за убийство, но по това дело бе оправдан. През т.г. пак бе вкаран в ареста по друго обвинение, но по-късно бе освободен срещу парична гаранция. При гледане на едно от делата срещу Миланов прокуратурата обяви, че той има стари присъди. Миналата година русенецът се кандидатира за общински съветник и получи само 175 гласа.

Бизнесменът Николай Банев е роден през 1959 г. в Любимец. През 1990 г. основава фонда "АКБ Форес". Днес "АКБ Форес - Българска инвестиционна група" АД притежава акции и дялове в повече от 130 търговски дружества на територията на България, Русия, Швейцария, Холандия, Република Македония. По неговите признания има участие в няколко десетки офшорки, но няма 100-процентови негови фирми. Преди време съпругата му Евгения обяви, че през годините са дали милиони "на ръка", но никога не са подкупвали държавен служител.

Румен Гълъбинов - Веска Волева бяха първата представена кандидатпрезидентска двойка. Първоначално бяха обявени от партия "Българско национално обединение", но след това тя регистрира в ЦИК Митьо Пищова и Радо Шишарката, а Гълъбинов и Волева бяха издигнати от инициативен комитет. Името на икономиста Гълъбинов е познато от 2002 г., когато НДСВ го направи шеф на агенцията за надзор върху застраховането. По-късно той бе и зам.-председател на КФН. М.г. Гълъбинов кандидатства за общински съветник в София от листата на Зелените. Адвокат Волева е известна с доста успешни дела срещу банки в защита на правата на техни клиенти.

Двойката Господин Тонев - Андрей Андреев е номинация на регистрираната в Хасково партия "Българска демократична общност", чийто председател е Тонев. Между 1997 и 2001 г. е депутат от ОДС. Членува в ръководството на СДС от 2002-2003 г и от 2005 до 2008 г. Завършил е германистика в СУ. Собственик е на сайт за "споделяне на ценностни представи и на различни възгледи за смисъла на общността". Андреев е музиколог, директор на филхармонията в Пловдив

Д-р Пламен Пасков е роден в Димитровград. По професия е ветеринарен лекар. Миналата година Пасков се кандидатира за кмет на родния си град с подкрепата на "Атака" и получи 1.55% от гласовете. На този вот той е подкрепен от инициативен комитет. Развива бизнес с Русия. В страницата на Пасков във "Фейсбук" много от обръщенията са на руски език. Пасков има рубрика в ефира на телевизия "Евроком", в която със собствено предаване разполага друг кандидат за президент на тези избори - Камен Попов.

Диана Димитрова и Габриел Герасимов са издигнати от инициативен комитет. По професия Димитрова е учител, преподавала е английски език в Великотърновския университет и в различни градове. Един от основателите на "Новото време". Герасимов участва на парламентарните избори през 2013 г. и 2014 г. На вторите е във врачанската листа на коалиция "Левицата и Зелена партия".

Двойката Кемил Рамадан - Момчил Добрев е издигната от партия "Балканска демократична лига", на която Рамадан е зам.-шеф. Той е роден във Велинград и е от помашко потекло. Занимава се с бизнес и е председател на фондация "Мериям". Момчил Добрев е адвокат в София.

-------------ЕКЗОТИКАТА НА ВОТА

Политиката щеше да е най-скучното място на света, ако нямаше хора, които да внесат цитрусов аромат във всеки вот. Тези президентски избори не правят изключение. Част от тях са неизменна част от всички избори. За ветеран в епичните битки за доверието на избирателите е Жорж Ганчев. Човек с изключително самочувствие, който се смята за контрапункт (по неговото определение) на онзи от Банкя, който "иска цялата власт без никакъв опит". А опитът на Ганчев в дебрите на родната политика е голям, успехът му се дължи на нестандартното възприятие за политика и западняшкото му излъчване. Той успя да спечели 17%, или малко над 850 хиляди гласа като кандидат-президент през 1992 г. благодарение на холивудското си присъствие, добито в школата на Лий Страсбърг. Резултат, твърде далеч от следващото му участие на президентски вот през 2001 г., когато взима малко над 3%, или близо 96 000 гласа. Очевидно дългото излизане от политиката е утроило енергията му.

Димитър Маринов - Радослав Петров, по-известни като Митьо Пищова и Радо Шишарката, са издигнати от партия "Българско национално обединение". Преди време Пищова призна, че няма да гласува за себе си, а ще пусне бюлетина за кандидата на ГЕРБ, който тогава все още не бе известен. За родения в търновското село Караисен Митьо това съвсем не е първи опит в политиката. Няколко пъти той се кандидатира за кмет на Велико Търново. Местни медии твърдят, че освен пародия на вота, участията му в тези битки са и добре премерен ход на управляващите да размият протестния вот и да запазят властта. През 2006 г. Пищова не успя да събере 15 000 подписа, за да участва в кампанията за държавен глава. През 2005 г. бе водач на листата на партия "Евророма" в Кърджали, която не успя да прескочи бариерата за влизане в НС. В листата бе и Мишо Царя, известен като дясна ръка на Иво Карамански в Южна България. "Бяхме подготвили оркестър и две кючекчийки, за да отбележим регистрацията, но от комисията настояха да не правим шоу", отбеляза Пищова на излизане от РИК.

За разлика от Пищова фолкизпълнителят Радо Шишарката досега не бе известен с политическите си изяви. През 2011 г. обаче изпълнителят на "Тигре, тигре" и любим певец на борческия ъндърграунд участва в музикалното шоу "Х фактор".

На изборите на 6 ноември ще участва и независимата двойка Камен Попов - Георги Неделчев. Тя е издигната от инициативен комитет с представител Валери Венков - бивш зам.-шеф на общинския съвет в Костинброд. Навръх кметския вот през м.г. името на Камен Попов стана известно за часове, след като пред НАТФИЗ той удари в лицето лидера на "Атака" Волен Сидеров. След инцидента Попов бе задържан и срещу него започна предварително съдебно производство. Засега няма данни то да е завършило.

Двойката Йорданка Колева - Веселин Христов също е издигната от инициативен комитет. Според Club Z в публичното пространство Колева се изявява под псевдонима Йоана Рубин. През 2014 г. предаването "Хрътките" по bTV разобличи Рубин като мним лечител, която взима баснословни суми от лековерни и заблуждава хора в нужда за ефекта от нейните действия. След това полицията я арестува за 24 часа и й повдигна обвинение в измама. Партньорът й в кампанията Веселин Христов е бил кандидат за депутат в действащото Народно събрание.

3
2761
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
07 Октомври 2016 02:02
Всичко хубаво, госпожо и господине автори, но бихте могли да помогнете на избирателите (за да ни светнете допълнително) кои от кандидатите имат картончета, кои - не?
Ще бъдете ли така добри?
За г-н Каракачанов вече знаем.
Другите?
07 Октомври 2016 02:11
Всичко хубаво, госпожо и господине автори, но бихте могли да помогнете на избирателите (за да ни светнете допълнително) кои от кандидатите имат картончета, кои - не?
Ще бъдете ли така добри?
За г-н Каракачанов вече знаем.
Другите?
Митьо Пищова - няма. Гаранция!
Може спокойно да се се гласува за него.
07 Октомври 2016 15:05
Всичко хубаво, госпожо и господине автори, но бихте могли да помогнете на избирателите (за да ни светнете допълнително) кои от кандидатите имат картончета, кои - не?
Ще бъдете ли така добри?
За г-н Каракачанов вече знаем.
Другите?

Трайков няма. Не че само по себе си това е голямо постижение, предвид, че той в роден през 1970 г., т.е. към 10 ноември е бил на 19 години.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД