Президентът на МОК Томас Бах (в дъното, в средата) говори на колегите си по време на срещата на високо равнище в Лозана. |
Сред другите препоръки е и тази санкциите за нарушение на антидопинговите правила вече да бъдат налагани от Арбитражния спортен съд (CAS), а не от WADA. МОК счита, че има голяма логика в това CAS да е наказващият орган, тъй като и без това повечето случаи в последните години са приключили именно след произнасяне на съда заради многото обжалвания. Президентът на МОК Томас Бах посочи за пример, че на CAS бе делегирано правото да санкционира на олимпийските игри в Рио `16 през август и това е било положителна стъпка.
"Не искаме прокурорът да бъде и съдия", каза Бах.
Той добави, че при нарушения на антидопинговите правила наказания вече трябва да има не само за спортиста, а и за треньори, лекари, физиотерапевти и други придружаващи лица.
Засега не е ясно само CAS или WADA ще получат контрола върху това да се произнасят дали някоя държава има закони и правила, съответстващи на кодекса на WADA. Централна тема бе и финансирането на антидопинговата агенция. Според Изпълкома на МОК олимпийското движение е готово да продължи финансирането на WADA по същата схема - поделяйки си разходите с националните правителства. А увеличаването на финансирането "зависи от изпълнението на реформите от WADA".
За WADA със сигурност остава единствено "строга власт" над националните антидопингови организации, което включва надзор на антидопинговите програми на отделните държави. Така тестовете на спортисти на национално ниво би трябвало да съответстват на международните норми.
Бах заяви, че "WADA ще продължи да има в световен мащаб регулаторна роля в борбата с допинга, поставяйки стандартите за съответствие и извършвайки оценка на всички антидопингови организации", но на практика МОК отнема половината правомощия на WADA, каквито настоявания имаше от членове на Изпълкома като Сергей Бубка и Хуан Антонио Самаранч-младши. Разривът в отношенията между МОК и WADA дойде покрай скандала с руските спортисти, когато антидопинговата агенция поиска всички руски спортисти да не бъдат допуснати до Рио `16, а МОК не прие това и в крайна сметка 270 руснаци участваха.
Засега от WADA няма никаква реакция на решенията на МОК, единствено бе обявено, че те ще бъдат обсъдени на следващата сбирка на борда й през ноември.