:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,956
Активни 473
Страници 8,859
За един ден 1,302,066

И така до пълното заличаване на България

Държавата не е прахосмукачка, която да върнеш, ако откриеш скрити дефекти. Но при г-н Борисов се случва точно това
Ивайло Дичев
Знаете ли какво ме дразни най-много в управлението г-н Борисов? Мога да преглътна злоупотребите, издигането на некадърници, неслучващите се реформи, изобщо всичко, за което си говорим във "Фейсбук". Но това, което истински ме вбесява, е безотговорното популистко погазване на държавния континуитет.



Тука има, тука няма (държава)



Ето пресен случай - драмата около ООН. Можеше да запази г-жа Бокова, можеше да я смени още когато се завърна на власт. Но той избра да обяви, че тя е кандидатура на Орешарски и следователно всички вини трябва да се търсят у него. Или да вземем още по-безумния случай със злополучната АЕЦ в Белене. Можеше да я спре, можеше да я построи. Той обаче реши да се "дистанцира" - била престъпно решение на предишните. Какво излиза? Че идването на власт на ГЕРБ е един вид номадско нашествие, което занулява съществуващата държавност и започва да строи от нулата.

Сигурно някой конституционалист ще го обясни по-прецизно. Аз просто искам да обърна внимание на обстоятелството, че подобни пози имат наистина деструктивен ефект върху крехката ни гражданска култура.

Една и съща ли е държавата сега и преди три години? Принципът на държавния континуитет означава, че новият управник поема главните ангажименти на предшествениците си, независимо дали му харесват или не. Ако ще му тежи да ги изпълнява - ами да не се хваща! Държавата не е прахосмукачка, която да върнеш, ако откриеш скрити дефекти. Но г-н Борисов си позволява точно това: прави ни на прахосмукачки, за които си иска парите обратно. Изведнъж открива, че имало едни пари за плащане, че били подписани едни договори, че човешкият материал бил лош...

В международните отношения трудно можеш да се измъкнеш от принципа на континуитета - освен ако не става дума за преврат, война, революция. И понеже навън никой не е склонен да се впечатлява от номерата на Борисов, той ни ги играе на родна сцена. Друг бил издигнал Бокова, друг бил поръчал "Белене". И ето, че наместо да обсъждаме неговите управленски решения, ние се хващаме за гушите - русофили срещу русофоби, носталгици срещу антикомунисти. А междувременно умира и последната надежда, че има нещо като българска държава.



Сериозните държави постъпват другояче



С тази си хватка г-н Борисов не е новатор. Ползват я пламенно комунистите, които идват на власт, отричайки да имат нещо общо с "монархофашизма". Опитват да я приложат и крайните седесари през 1990-те, обявявайки комунизма за престъпен и дори несъществуващ. Във външнополитически план тази работа не успява, защото България е част от една система от държави, където няма как да се измъкнеш от идентичността си. Но във вътрешен план - о, сладост на разрушението, на самоотрицанието!

Сериозните държави правят друго - поемат не само юридическите си задължения, но и моралната отговорност за престъпленията, които са извършили предшествениците им. Тук веднага се сещаме за Германия, но си спомняме също така как при Ширак Франция пое отговорността за режима на Виши. Другояче постъпват в Турция с арменския геноцид, в Русия с Гладомора. Къде ще се подредим ние? Ще продължаваме ли да си играем на тука има, тука няма? До пълното заличаване на държавата?

17
3822
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
13 Октомври 2016 21:11
Сериозните държави постъпват другояче


Бушидо остави на Обонго към то 8 трлн. дълг и близкоизточно тресавище, Обонго на Килъри/Дончо към то 19,5 трлн. и още по-голямо близкоизточно тресавище ма грантоеда за мрънкането на Тиквоний за едно Белене се загрижил.
13 Октомври 2016 21:59

Лелей, кво стана? Да вдигна палче за Дичев? Ми светът се обръща...
Но, . Дано да продължиш в същия дух!
14 Октомври 2016 00:37

Вбесяване грантаджийско лицемерно. Както неколцина писахме тук, Борисов е поръчан, известната статия във "Форбс" е ясен знак, идва ред на соросоидната атака срещу него. Не съм му защитник ни най-малко, но съм категорично против всяка соросоидно-грантаджийска операция срещу когото и да било.
14 Октомври 2016 05:19

Бушидо остави на Обонгo...

Ти за американците не се коси... Кажи защо Русия не признава геноцида в Украйна.
14 Октомври 2016 09:46
Патосът на автора няма нищо общо с реалността.
Към държавнически континуитет може да се апелира ако важните решения са вземани с отговорност към държавата.
Т.е. 1 според някаква общоприета национална статегия за развитие и 2 по публичен и прозрачен начин.
И двете редовно и задължително се погазват, най-вече когато на власт е кремълската агентура.
Тя по това си и личи - че НЕ ФОРМУЛИРА националния интерес, когато взема решения и го прави по НЕПРОЗРАЧЕН НАЧИН.
При казуса Белене националният интерес не е НЕК да задлъжнее толкова дълбоко към Кремъл, че последния да стане собственик на част от българската енергетика (понеже пазар за оня ток нямаше и няма и сега).
В казуса с ЮП не е национален интерес чрез подобни машинации Газпром да стане собственик на българската газопреносна мрежа (чрез безумното оскъпяване на проекта).
14 Октомври 2016 09:59
Тезата на автора е и предположението, че всички управленчески решения са правилни или поне алтернативни.
А ако са престъпни, както в посочените случаи?
14 Октомври 2016 11:08

Смешен плач.

Зажалил бардът глобално-мултикултурен за континуитета на предмодерната и така нелиберална национална държавност...


14 Октомври 2016 12:04
Еволюционер Каква повече
14 Октомври 2016 13:17
Съгласен с Дичев - и това доживяхме, , ами това е истината. Но и да не забравяме, че Борисов с номерата от селски вечеринки , беше издигнат и финансиран от германски фондации и местните им меркелета.
14 Октомври 2016 13:35
Ивайло Дичев

И понеже навън никой не е склонен да се впечатлява от номерата на Борисов,

Ааа, започнаха да ни забелязват...

Ако България беше нормална страна в добро здраве, премиерът й сега щеше да е подал оставка и правителството да е паднало. Защото решението за подмяна на номинациите бе лично на министър-председателя. Той направи това, въпреки че знаеше, че две трети от българските граждани предпочитат първия си кандидат. Бойко Борисов е името на този премиер - дълбоко посредствен, дори тъпоумен оцеляващ интригант, съвсем в примитивните политически традиции на региона.

14 Октомври 2016 14:04
Прав е Дичев!
И още по-прав е, че този прийом на дистанциране не е откритие на Борисов, а е практика и на други!
14 Октомври 2016 20:06
дъртреалист: "...Тя по това си и личи - че НЕ ФОРМУЛИРА националния интерес, когато взема решения и го прави по НЕПРОЗРАЧЕН НАЧИН..."
Бихте ли ни запознали кое българско правителство през последните 27 години е формулирало ясно и еднозначно националния интерес (с факти, ако е възможно) и е вземало решения по прозрачен начин? Или всички те спадат към категорията "кремълска агентура"?
14 Октомври 2016 22:48
Абе на тоя Ивайло никой ли не му дава думата в РБ, та тича до некъв дойчо велев да се плаче. Инак, казва верни неща, но излиза, че свобода на словото имал само при дойчо?! Що така бе, братя българи?!
16 Октомври 2016 10:52
Или всички те спадат към категорията "кремълска агентура"?

Че то е очевидно, че България се управлява от остатъците на последната колониална администрация, добре натренирана да изпълнява нареждания отвън, без дори да формулира националния интерес.
Но нали не си представяме, че минпред САМ взема решения в условията на вакуум.
Множество фактори въздействат и задават линията. А тя от 89-та насам, е неизменно да се срива държавата икономически и политичски.
Въпросът - какъв е българският интерес - е вечно табу.
Ако случайно се наближи темата, тя се измества към обсъждане на руския интерес.
У нас, ако се обсъжда нечий национален интерес, в 90% от случаите е руският и 8% - американския.
Ето кой управлява България.
16 Октомври 2016 11:03
У нас, ако се обсъжда нечий национален интерес, в 90% от случаите е руският и 8% - американския.


Много обичам общи приказки.
United States Senator John McCain като дойде в София и на деня Лешников спря Южен Поток, дали имаше предвид българския интерес?
16 Октомври 2016 11:05
Добре е, че вдигате палчета на автора... Защото с тях показвате, че сте съгласни с него... Сиреч, че Тулумбаджията е виновен в това, че вместо да "спре" или "пусне", той се дистанцира от престъпленията на предишните... С което - макар косвено - признавате тия престъпления... Въъъййй
16 Октомври 2016 14:13
дали имаше предвид българския интерес?

Че как да го има пред вид, като го няма формулиран?
И тъй като го няма, всеки управник нарича български - интереса на мафиотското крило, което го е инсталирало във властта.
Орешарски - на явното кремълското направление ДПС и БКП/БСП,
а ББ - на неявните кремлисти. Друга икономически властова група в Бг няма.
За всички тях българският интерес е излишно да се обсъжда, защото винаги съвпада с кремълския.
Има и формално прозападни групички в политическия елит, крепящи се на западен политически натиск, но те получават парченца от баницата само по милост...
Правителствата проформа играят, че сме част от Европа, а фактически лъкатушат между ориента и изтока.
В което лъкатушене противника си пише шлем след шлема...
Ще познаем българска партия, ако се появи, по това, че ще опитва да формулира българският национален интерес,
във всякакъв контекст.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД