:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,568
Активни 607
Страници 8,136
За един ден 1,302,066

Подкрепяте ли повишаването на средните годишни температури?

И промените като монетите си имат две страни, а по Закона на Мърфи в крайна сметка ще надделее нежеланият резултат
Иван Стамболов-Сула


Държавата уж плати за кампании на всички в изборите, пък нещо не виждам някой да се е претрепал да популяризира референдума. Затова ще му ударим едно рамо ние, простите граждани. Знам, че е грехота да се дразниш и гневиш, но популизмът ме вбесява. Явно обаче народът (избирателите=потребителите) си го иска, защото в средата на второто десетилетие от ХХI век вече няма леви и десни политици, а само леви и десни популисти. Те не идват да възвестят истината, която масите не знаят, а истината, която масите искат да чуят. От това разглезеният избирател (потребител) става още по-разглезен и отхвърля като чуждо тяло всеки, който в предизборните си речи не успее да надмине собствените му фантазии, да го изненада, да му нарисува свят, по-охолен и чудесен, отколкото потребителят сам е способен да го мечтае. Популизмът е лъжа, която хората доброволно финансират със собствени средства, за да им я говори някой "лидер" убедително и да им я чете изразително.

За да си популист, трябва или да си тъп, или да си злонамерен лъжец. И в двата случая не бива да бъдеш допускан до участие във властта. Но на практика е обратното:



във властта се допускат почти само популисти,



които са или тъпи, или злонамерени, или най-добре и двете заедно.

Референдумът е сред любимите инструменти на популистите. Дори не самият референдум, а идеята за него, духът на референдума. Той е стимулатор за антисистемните инстинкти на масите. На въпроси в сферата на "Искате ли да им се стъжни животът на политиците?" масите викат "Да-а-а-а-а!", както биха викали "У-у-у-у-у-у!". Тук, разбира се, говорим за популистките референдуми, а не за нормални допитвания от вида чешма ли искате на площада, или шадраван. За съжаление, от много време референдумите, особено националните, са популистки.

Техният главен проблем е некоректното и манипулативно задаване на въпросите. Както за Белене:

- Искате ли България да има развита атомна енергетика?

- Да-а-а-а-а-а-а-а!

- Тогава ще построим "Белене" и ще се налапаме! Глас народен - глас Божи!

Въпросите в популистките референдуми са характерни с това, че подсказват някакъв приятен, приемлив, на пръв поглед изгоден и даже възвишен отговор. Хората го дават, вярвайки че упражняват някаква гражданска власт, но не се замислят, че въпросът има и други отговори. Например така:

- Искате ли да се повишат средните годишни температури?

- Да-а-а-а-а-а-а!

Искаме, как да не искаме!



Ще се намали цената на парното,



ще спестим от вълнени чорапи! Ще берем реколти по цяла година! Ще живеем в леки и евтини постройки като птички божи! Но няма ли тогава да се стопят ледените шапки на полюсите и Пазарджик да стане пристанищен град? Виж, за това не бяхме се замисляли...

Оттук произтича и една друга особеност на въпросите в референдумите. Те съдържат два вида отговори: видим и първосигнален отговор, който анкетираните дават, мислейки, че действат в свой интерес, и по-трудно забележим, по-невидим отговор, в който се съдържа интересът на питащия. Като с "Белене". Тези два вида отговори често са противоречащи си до антагонистичност. Как да преценим от тази гледна точка задаващия се на 6 ноември референдум? От него останаха три въпроса след справедливото отпадане на други три. Ето ги:

1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура? Преди да отговоря на този въпрос, аз бих си задал един друг: Какъв резултат би показала Цецка Цачева, ако не беше кандидатура на ГЕРБ, а примерно на "Движение българска пролет"? Дотук с мажоритарността. Пък и защо да се въвежда мажоритарност? Тя е исторически първата система и именно за да се изгладят нейните недостатъци в края на ХIХ и началото на ХХ век (ако не се лъжа), се въвежда пропорционалната. Мотивите на феновете на мажоритарността в общи линии са два: по-достойни хора във властта и по-висок рейтинг на парламента като институция. Многократно е доказано, че въвеждането на мажоритарна система не постига нито едната, нито другата цел. Дали ще се появя някъде като водач на листа, или като мажоритарен кандидат - няма никакво значение: ще водя една и съща кампания,



ще говоря едни и същи глупости



и ще се пазаря с едни и същи хора. За феновете на мажоритарността е много по-важно да променят начина на номиниране на кандидатите и достъпа им до медии. Но не го правят, защото не е лесно. Както някой беше писал, ако сега се въведе мажоритарна система, ще имаме вместо 32 (с чужбина) многомандатни района - 240 (колкото са депутатите) едномандатни, където кандидатите ще бъдат издигнати от същите партии по познатия начин. В парламента ще влязат по-малко партии, което си има както положителни, така и отрицателни страни, но хората ще бъдат все тези, които партиите са пожелали да бъдат. Очевидно е, че това няма да допринесе и за повишаването на доверието в институцията.

2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите? Ами то нали вече и бездруго е задължително! Защо този въпрос не отпадна като въпроса за електронното дистанционно гласуване? Но както и да е. Признавам, че винаги съм бил привърженик на идеята за задължително гласуване. Когато човек живее в общество, той трябва да участва в устройството му и да носи отговорност за участието си. Ако отговорността му към общността и собствената му съвест не са достатъчно силни да го накарат да бъде активен гражданин, да го накара законът. От техническа гледна точка, ако задължителното гласуване увеличи активността, това ще бъде удар по лъжата и измамите.

На практика обаче се оказа, че



няма механизъм за осигуряване на тази задължителност



Ако някой пренебрегне новото си задължение, няма да му се случи нищо. А на наближаващите избори задължителността ще бъде допълнително компрометирана и от глупавото квадратче "не подкрепям никого". Те и депутатите по силата на своята клетва са длъжни да поставят народните интереси преди партийните и личните, но какво от това...

3. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори? Този ми е любимият рефрен заедно с рефрена за намаляването на броя на депутатите. Да оставим настрана как точно, с помощта на какви специалисти се е стигнало до този лев на глас и да огледаме самата философия на въпроса. Нали фундаментална наша ценност е да сме демократи плуралисти и да имаме многопартийна парламентарна система? Но за да я имаме, ние, простите граждани, трябва да си я платим. Защото ако я плати някой друг, ще си я има той. И сега партиите взимат пари от съмнителни субекти, но поне можеш да им направиш забележка. Ако ги оставиш без субсидия, ще трябва да им разрешиш стопанска дейност и тогава фирмите им няма да са обръчи, а техни собствени. Партии, оставени без пари, на милостта на деребеи, олигарси и други спонсори с икономически апетити към държавата и обществените поръчки, плюс мажоритарност - боже опази!

Друга върховна глупост е идеята от отпадналия (слава богу) въпрос за намаляване броя на депутатите. Логиката на питащия е следната: депутатите са маскари по дефиниция, те са зло. Следователно, колкото по-малко депутати, толкова по-малко зло. По същата логика, ако зъболекарите причиняват болка, то колкото по-малко зъболекари, толкова по-малко болка. Миналата седмица проф. Михаил Константинов в кръга на шегата попита кои са двата най-разпространени елемента във вселената - водородът и човешката глупост. Така е. И никой от възторжените борци против "гнилата система" не се замисля, че посредством такива въпроси му се предлага



да прави повече демокрация с по-малка представителност



Никой не си дава сметка, че колкото е по-малка представителността, толкова по-малка е и легитимността на властта. Изумително! Това е като 2+2, не иска по-голямо интелектуално усилие.

Има два подхода към задаващия се референдум: да се неглижира или да се участва в него. В първия случай той ще се провали поради липса на интерес. Ако обаче има изгледи достатъчно много хора да участват в него, то е добре всеки да отговори на въпросите, но първо да ги обмисли и да види какво ще произлезе от всяка предлагана промяна. Защото и промените като монетите си имат две страни, а по Закона на Мърфи в крайна сметка ще надделее нежеланият резултат. Очевидно въпросите са формулирани така, че питащият да получи желаното от него "Да-а-а-а-а-а!". Ако това е вярно и ако приемем, че неговият интерес е различен от нашия, то чисто технически правилният отговор би трябвало да бъде "не", без дори да се замисляме. Обаче последното нещо, което бих препоръчал на някого, е да взима решения, без да се замисля.

Ето, ударихме едно рамо на референдума ние, простите граждани. Освен това мисля, че Картаген трябва да бъде разрушен.
 Бюлетината за референдума
30
2783
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
21 Октомври 2016 20:33
сула,НЕ ТЕ ЧЕТА!!!!
21 Октомври 2016 20:58

Т'ва не сме ли го чели вече? Няколко пъти, при това?

21 Октомври 2016 22:20
Как можахте на рождения си ден да ни развалите настроението?
21 Октомври 2016 23:07
Авторе,
Днес си се представил добре. С изключение на идеята за намаляване на броя на депутатите, където бихме могли да поспорим.
22 Октомври 2016 02:07
Мажоритарни избори в два тура имат всички предимства пред пропорционалните.

1. Персонална отговорност пряко пред избирателите. Няма как магарета да бъдат вкарани между капките. Леля Цецка лесно стана депутат с пропорционалната система, но няма да стане президент при мажоритарен избор в два тура.

2. Нуждата от обединяване на поне половината от хората, което ще изхвърли разни екстравагантности и крайности от играта и ще зададе умереност.

3. Стабилност на управлението, поради отпадане на разни партийки - рекетьори, дето с 4% от избирателите, държат 40% от правителството. И са пълна скръб, която, освен за далавери и облагодетелстване от участие във властта, за друго не мисли.

Същевременно, обаче за да има истинска демократичност, а и развитие е нужно не кандидатите да се издигат от партиите в изборните райони, а всеки да може да се кандидатира сам и да бъде отсят в предварителни избори в нарастващи подрайони. Например, кандидатиаш са в своята изборна секция, ако спечелиш, то участваш в състезание в подрайон, а ако и тогава спечелиш, ставаш кандидат в изборния район и участваш в същинските избори.

Нужно е и да се забрани частното финансиране на кампания и дори отделни кампании, а кампанията да е обща за всички кандидати от един изборен район, чисто информационна и в дискусии между кандидатите, да се организира и финансира пряко от държавата. Тогава субсидии или близост и подкрепа от мафиотски и други платежоспособни кръгове няма да има значение за кампанията.

Нужно е и ограничения за преизбиране до два пъти.
22 Октомври 2016 04:42
Балотажите са голяма глупост и загуба на обществено време. Изборите трябва да са в един тур и който има мнозинство дори с един човек да печели.

Мажоритарните избори пък са по- добри от пропорционалнте просто защото победителят печели повече места и може да създаде самостоятелен кабинет, т.е не се случва като при нас третата сила ДПС да управлява вече толкова много години.
22 Октомври 2016 04:52
Ако ще говорим за демократичност.. по дефиниция това в голяма глупост - мнозинството може да се окаже на държавна издръжка и тогава какво? Да не мислите, че ще си гласува управляващи дето да го карат да работи? - не, просто ще иска по-голяма издръжка от работещото мнозинство и лесни пари, например държавни кредити.

Точни това става в България. За да има някаква справедливост гласовете на избирателите не трябва да тежат еднакво.. а да зависят по някакъв начин от Това какво са дали на държавата. Обаче така манипулациите на изборите няма да са лесни и затова никой и не го предлага.
22 Октомври 2016 07:23
Балотажите не само, че не са глупост, а са единственият начин за честни избори. Иначе просто разпиляваш гласове и с 5% можеш да спечелиш местото. Затова само избори в два тура с балотаж и печелене, само при условие, че са гласували поне половината от избирателите, а от тях над половината за избрания.

И стига с тези митове за приноса и данъците. Кой има по-голям принос - този, който реално работи и произвежда нещо или този, който паразитира върху труда му, като му дава работа ? Кой плаща по-високи данъци - този, който за всяка покупка плаща ДДС или този, който си го тегли ? Този, който дори няма осигурителният минимум, но плаща върху него, или този, който получава 60 000 лв. заплата, но плаща само върху 2800 лв. от нея ?

Ако има критерии за избирателните права, то той трябва да е оценката от издържан тест за политическа култура. Тогава, тези дето си мислят, че много знаят ще разберат колко нищо не знаят.
22 Октомври 2016 08:57
Популизмът е лъжа, която хората доброволно финансират със собствени средства, за да им я говори някой "лидер" убедително и да им я чете изразително.


Простите граждани затова са прости, защото колкото по-големи интелектуалци се пишат, толкова по не знаят значението на някои думички и ги използват неправилно. Популизмът е прогресивна идеология, която е обърната към народа, за да го организира за борба срещу властта на неговия корумпиран елит, който защитава единствено собствените си интереси. Популизмът апелира към народа да поеме управлението на собствените си дела като единствено възможна форма на демокрация (народовластие по нашенски). Популизмът като идеология е рожба на Френската революция. Умните граждани разбират, че когато простите граждани говорят за "популизъм" имат предвид "демагогия", но това не ги оправдава, защото самото фалшиво громене на "популизма" е демагогия (лъжа по нашенски).
22 Октомври 2016 09:59

Мажоритарните избори пък са по- добри от пропорционалнте просто защото победителят печели повече места и може да създаде самостоятелен кабинет

За сметка на това рязко се увеличава частта от населението, която не е представена в НС. И много лесно може да се стигне до едно- или двупартийна диктатура. Ако през 2009-а имахме гола мажоритарна с-ма, бай Хуй щеше да има конституционно мнозинство в двупартийно НС.
22 Октомври 2016 10:04
otvrat
22 Окт 2016 08:57

Прав си, но само в исторически аспект. В съвременното политическо говорене терминът популизъм има много различен смисъл, който едва ли има нужда да пояснявам.
22 Октомври 2016 10:14
Подкрепяме... също подкрепяме белите мечки в Антарктика и пингвините в Антарктида
И азъ ни читъ
22 Октомври 2016 10:30
Неопол - този който плаща повече лични данъци той има по-голяма принос за държавата. Вярно приносът не се увеличава пропорционално на платените данъци, но определено плащащият повече данъци реално издържа повече държавата от един който плаща по- малко.

А би трябвало който плаща той да поръчва музиката. Че иначе изобщо не е справедливо. Едни да цоцат и да си гласуват все по-голяма цоцане от другите които плащат данъци.
22 Октомври 2016 10:38
А би трябвало който плаща той да поръчва музиката. Че иначе изобщо не е справедливо. Едни да цоцат и да си гласуват все по-голяма цоцане от другите които плащат данъци.

В крайна сметка точно това се получава. Щедрите социални системи на Запад, където може цял живот да не хванеш работа са дошли точно от такива гласуващи.
22 Октомври 2016 10:44
Балотажите са глупост, защото тогава гласуват много по- малко хора и реално представителността е компрометирана. И точно работещите пропускат балотажите, щото са заети и не могат да си позволят избори безкрай. Т.е. цоцащите и крайните избиратели определят изхода от балотажите.
22 Октомври 2016 11:29
Имам намерение да не участвам в референдума с цел той да се провали. Така постъпих и на миналия референдум.
22 Октомври 2016 17:06
Общо взето е прав авторът, но какъв досадно претенциозен стил..
22 Октомври 2016 18:21
В съвременното политическо говорене терминът популизъм има много различен смисъл, който едва ли има нужда да пояснявам.


Сигурно, то и паламарка има различен смисъл, и дисаги, и грездей. И олигарх/олигархия "придоби" друг смисъл. Това, че невежите използват и изкривяват смисъла на сума ти понятия не значи, че нещо е това, което се опитват да ни натрапят. Няма нужда да се корумпира популизма, след като си има точна дума за онова, което искат да кажат - демагогия.
22 Октомври 2016 19:19
Значи така. Предадена в резюме авторовата теза е: Популусът е прост и обича да го лъжат за негова сметка. На избори неговото доверие се печели само от популисти. Защото те умеят да го лъжат най-добре. Аз самият не съм популист. Истина ви казвам, гласуването трябва да стане задължително за всички. От това откровение Сулево обаче следва, че популистите трябва да бъдат избирани с гласовете на целия популус, а не както сега - с гласовете на някаква нищожно малка негова част. Която е или неспасяемо дементна. Или отявлено продажна. Ерго, порочният кръг електорална простотия-политическа демагогия може да бъде разкъсан само ако представителите на първата, наречени електорат, бъдат заставени насила да гласуват масово за представителите на втората. Количественото нарастване на избирателите автоматично води до слизането на популистите-играчи от политическата сцена. Е, кой друг, освен Сула, може и трябва да заеме тяхното място?!
22 Октомври 2016 19:50
Патагонец
22 Окт 2016 11:29
Имам намерение да не участвам в референдума с цел той да се провали. Така постъпих и на миналия референдум

И аз!
22 Октомври 2016 19:56
Неопол - този който плаща повече лични данъци той има по-голяма принос за държавата.

Вече съм ти отговорил, но да повторя. Кой плаща повече данъци ? Този, който с всяка покупка плаща ДДС, акциз, осигуровки над доходите си или този, който лежи на гърба на тези хора, прибира милиони в офшорки, не плаща акцизи и си точи ДДС-то ? Този, чийто "бизнес" е усвояване на бюджетни средства, чрез държавни поръчки ?

Представите ти и тук са наивистични, както когато броиш жилищата за стока, дори, когато не са на пазара, т.е. не са стоки и нямат цена. Отдавна данъчните системи са разчетени върху косвени данъци. Тези, които пълнят бюджета са обикновените хора, които плащат ДДС, а не тези, които ползват "данъчен кредит", т.е. фактически не го плащат.
22 Октомври 2016 23:48
автора , а ти искаш ли България да има развита атомна енергетика
Май не искаш ,от писането ти така излиза
23 Октомври 2016 07:34
Аз не съм съгласен с тезата, че броя на депутатите трябва да е 240 защото имало повече представителност. Айде де.........
По татово време бяха на сесии, и то почти на доброволни начала. Така или иначе депутатите само гласуват закони, вече замислени от комисии или кабинет.
Е защо държим да плащаме всички екстри all-inclusive на хора които ще натискат бутончета 4 години, и то 240. Защо не 650..... нали има представителност.
Или защо не 90 .... защо това число е 240.... какво има в него.
За автора, не е уместно да сравнявате дупетат със зъболекар. Тезата не издържа.


23 Октомври 2016 09:12
Неопол - който и да е богаташ плаща повече данъци от един бедняк. Врътката тук е че богаташа плаща несъразмерно по- малко данъци като част от богатството си спрямо един беден човек. Това обаче е нещо друго.


23 Октомври 2016 10:26
Нека добавя към Светлото пиво и малко джинджифилов екстракт.
Разликата между 240 и 120 кратуни е само количествена. Пределът на умствените им възможности-индивидуални и колективни, си остава константна величина. Умствените възможности на електората също остават константна величина. Независимо дали ще заявява своята активна гражданска позиция в мажоритарни или пропорционални избори; в едномандатни или многомандатни райони; по принуда или доброволно. Съвсем друг е въпросът, че намаляването на мандатите обостря (оскъпява) конкуренцията между меракриите. Без ни най-малко да привнася някакъв морал в поведението им.
С помощтта на така добре познатата от байтошово време "градивна критика" авторът просто се опитва да съхрани статуквото уж божем от позициите на някаква задълбочена аналитичност. Конкретната (и вероятно предварително спазарена със заинтересованите) негова цел е да мобилизира читателите за масово и активно участие в предстоящите избори. Защото ако неучастието в тях продължи да печели привърженици, вече и за най-недосетливите ще стане ясно, че днешните политици ан блок получават държавната власт по волята на някакво нищожно малцинство. Твърдението, че тази практика е демократична, се превръща в абсурд. Неодобрението на всички политици вкупом, чрез отказ от избирателни права, става очеваден факт. Не количеството на избирателите, а качеството на избранниците предопределя качеството на законодателната и изпълнителната власт. А качеството на избранниците го определя...кой?
23 Октомври 2016 11:35
Зад всички системи днес стоят пари и власт Мажоритарната в това отношение оптимизира тяхното продуктивно използване Как? вж Клинтон и Трамп
Но тези причини които се изброяват по-горе са най-малко съмнителни на тези географски координати Това е основното
23 Октомври 2016 12:15
При мажоритарни избори тиквите биха имали пълно мнозинство. И да, пак ще са си същите тикви.
23 Октомври 2016 13:05
Умствените възможности на електората също остават константна величина

Спорна теза. Известно е, че умствените възможности на човечеството са константа, но населението се увеличава.
В частния случай България, електората обаче намалява. Има повод за оптимизъм.

23 Октомври 2016 13:56
Затова ще му ударим едно рамо ние, простите граждани.
ей това "ние простите граждани" е задръстило глава Сулева. По-точно е "ние обикновенните граждани". Обаче Великият вожна Българския народ Боко Т**та е казал: "Аз съм прост и вие сте прости". Явно Сула иска да се нареди между боковите прости.
- Искате ли България да има развита атомна енергетика?
- Да-а-а-а-а-а-а-а!
- Тогава ще построим "Белене" и ще се налапаме! Глас народен - глас Божи!
Защо пък въпросът за Белене да е популистки. За Белене се изказаха де що има ядрени специалисти. Малко акъл се иска, ама той не идва на простите, че1000 мегавата от Белене, е по-добре, от 1000 мегавата от фото-волтаиците, с които надвишихме изискванията на Европа по времето на Трайчо Трайков. Нали него го беш представила Цеца Секса, бившата приятелка на Боко, точно когато тя завъртя бизнеса с фото-волтаиците. Сега плащаме скъпия ток от фотоволтаици, вместо евтиния от Белене.
Като с "Белене".
Аз обясних, че за Белене нещата са ясни. Той се свежда до въпроса, искатели да плащате по-евтин ток, като се построи Белене, или искате скъпия ток на фотоволтаиците и на Американските Марици. Няма никакъв популизъм, защотоо се сблъскваъ 2 реалности. Ей туй го давам за домашно на Сула, да го мисли мисли и да го осмисли.
Никой не си дава сметка, че колкото е по-малка представителността, толкова по-малка е и легитимността на властта. Изумително! Това е като 2+2, не иска по-голямо интелектуално усилие.
. Щом хора, коитосе обявяват за прости са стигнали до този извод, може и да е така.На мен, обаче, като по-сложен не ми изглежда, като 2+2.
Ето, ударихме едно рамо на референдума ние, простите граждани. Освен това мисля, че Картаген трябва да бъде разрушен.
Тази статия е писана за простите граждани, не за мен.
23 Октомври 2016 18:08
Балотажите са глупост, защото тогава гласуват много по- малко хора и реално представителността е компрометирана.

Гледаш му писанията и му кроиш клашник.
Щом като казва на черното бяло, значи е пАртнер, т.е. безнадежден случай...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД