:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,290
Активни 549
Страници 11,193
За един ден 1,302,066

Депутатите ще обясняват чии интереси защитават законите им

От БСП възразяват, че се ограничавала законодателната инициатива
СНИМКА: БГНЕС
Депутатите от БСП се ожалиха, че строгите изисквания за оценка на въздействието на предлаганите законопроекти спъвали инициативата на народните представители.
Всеки законопроект, внесен в парламента, вече задължително ще върви с предварителна оценка на въздействието му. Ако тя липсва, законодателното предложение няма да се разпределя за разглеждане в парламентарните комисии, докато вносителят не я представи. Това решиха вчера депутатите с поправки в правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Промяната се прави, за да се отговори на изискване в Закона за нормативните актове, прието преди няколко месеца по настояване на правителството, според което такава оценка трябва да съпровожда всеки проект на нормативен акт.

Оценката ще се изготвя според специална методология, предложена от експерти на НС. Депутатите вносители ще трябва да отговорят на няколко въпроса: какви са основанията им за законодателната инициатива; кои са заинтересованите от нея групи; какви биха били ползите и разходите от новия закон; включва ли повишаване или намаляване на административната тежест; предполага ли промени в държавната администрация; има ли въздействие върху нормативната уредба. Методологията ще трябва да се прилага и когато се правят писмени предложения между първо и второ четене. Направените предложения за второ четене в зала ще трябва само да се "аргументират", но не бе доизяснено как ще става това.

Парламентарните комисии ще могат да изискват изработването на последваща оценка на въздействието на вече приетите закони. С тази възможност те разполагаха и досега, но не беше уточнено към кого ще трябва да се обърнат, за да се свърши работата. Сега изрично се разписва, че тази дейност се възлага на прилежащия към НС Национален център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), който ще се преобразува в център за парламентарни изследвания.

Нововъведенията разгневиха депутатите от БСП, според които "твърде подробното и взискателно описване на въздействието на законопроектите" може да ограничи законодателната инициатива на народните представители. "Част от изискванията са изпълними само от специализирани органи, с каквито разполага правителството", оплака се червеният Янаки Стоилов. Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт взе страната на опозицията и посочи, че само управляващите няма да имат проблем с новите изисквания, тъй като повечето им законопроекти идват с готова обосновка от Министерския съвет. Шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) обаче изтъкна, че промените се налагат от Закона за нормативните актове, и увери, че въведената методология за оценка на въздействието била "най-лекият и щадящ вариант" за депутатите.

НОВОСТИ

Първото пленарно заседание на всяка нова парламентарна сесия ще се открива с изпълнение на националния химн. Идеята беше на Патриотичния фронт и бе одобрена единодушно от депутатите. Не така радушно се прие друго предложение на националистите - право на лично обяснение от парламентарната трибуна при разисквания да се дава само ако засегнатият е споменат "лично и поименно". От ПФ обясниха, че иначе много се злоупотребявало с тази практика. Но БСП заподозря, че целта е да се "смачка парламентарният дебат".
3
1774
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
27 Октомври 2016 20:52
Може и по-простичко - по банковите им преводи...
-----------------------------
Сайтът на Генек
27 Октомври 2016 21:32
Няма лошо малко да им се ограничи законодателната инициатива.Деня и нощя закони коват !Човек не може да свари да ги прочете.Все едно на брега на морето са писани ...на пясъка!Всяка следваща вълна ги изтрива и те пак пишат ли пишат...
28 Октомври 2016 10:59
Хубаво! И ако може да наложат същото изискване, когато Вл.Горанов вкарва разни изменения в методиката за изчисляване на данъци и данъчната основа в забележки под черта на/или разни наредби и методики!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД