Депутатите от БСП се ожалиха, че строгите изисквания за оценка на въздействието на предлаганите законопроекти спъвали инициативата на народните представители. |
Оценката ще се изготвя според специална методология, предложена от експерти на НС. Депутатите вносители ще трябва да отговорят на няколко въпроса: какви са основанията им за законодателната инициатива; кои са заинтересованите от нея групи; какви биха били ползите и разходите от новия закон; включва ли повишаване или намаляване на административната тежест; предполага ли промени в държавната администрация; има ли въздействие върху нормативната уредба. Методологията ще трябва да се прилага и когато се правят писмени предложения между първо и второ четене. Направените предложения за второ четене в зала ще трябва само да се "аргументират", но не бе доизяснено как ще става това.
Парламентарните комисии ще могат да изискват изработването на последваща оценка на въздействието на вече приетите закони. С тази възможност те разполагаха и досега, но не беше уточнено към кого ще трябва да се обърнат, за да се свърши работата. Сега изрично се разписва, че тази дейност се възлага на прилежащия към НС Национален център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), който ще се преобразува в център за парламентарни изследвания.
Нововъведенията разгневиха депутатите от БСП, според които "твърде подробното и взискателно описване на въздействието на законопроектите" може да ограничи законодателната инициатива на народните представители. "Част от изискванията са изпълними само от специализирани органи, с каквито разполага правителството", оплака се червеният Янаки Стоилов. Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт взе страната на опозицията и посочи, че само управляващите няма да имат проблем с новите изисквания, тъй като повечето им законопроекти идват с готова обосновка от Министерския съвет. Шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) обаче изтъкна, че промените се налагат от Закона за нормативните актове, и увери, че въведената методология за оценка на въздействието била "най-лекият и щадящ вариант" за депутатите.
НОВОСТИ
Първото пленарно заседание на всяка нова парламентарна сесия ще се открива с изпълнение на националния химн. Идеята беше на Патриотичния фронт и бе одобрена единодушно от депутатите. Не така радушно се прие друго предложение на националистите - право на лично обяснение от парламентарната трибуна при разисквания да се дава само ако засегнатият е споменат "лично и поименно". От ПФ обясниха, че иначе много се злоупотребявало с тази практика. Но БСП заподозря, че целта е да се "смачка парламентарният дебат".