Министърът на образованието Меглена Кунева присъства вчера на откриването на учебна лаборатория "Автомобилна мехатроника" в Професионалната гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд" в София. |
Проектът вдигна на бунт родители от Добрич и Враца, които го определиха като дискриминационен спрямо българските деца. Те протестираха както срещу факта, че стипендиите от по 30 евро на месец ще се дават само на ромски гимназисти, така и срещу занижените критерии за получаването им - успех минимум 3.50. Родителите се заканиха да протестират всеки ден, докато МОН не се изтегли от скандалния според тях проект.
Така след неколкодневни обсъждания и "отчитайки повишената обществената чувствителност по темата" от министерството на образованието са стигнали до компромисна формула - бюджетните пари, с които МОН ще съфинансира проекта - 218 хил. евро, да се използват не за изплащане на спорните стипендии, а за обучение на наставниците на учениците. Така стипендиите на учениците няма да се плащат от бюджета, а ще се осигуряват изцяло от международния донор.
За 2-те години на проекта се предвижда общо 150 ментори да напътстват и наблюдават развитието на ромските стипендианти, за което ще получават по 500 евро на година. Сметките показват, че за тях ще са нужни 75 хил. евро, т.е. от бюджетните пари остават още 143 хил. евро. От МОН обясниха, че те ще се използват за обучение на учителите, които след това ще пренесат знанията си и върху други деца от уязвимите групи. "Педагозите ще ходят на обучения в Сърбия и Македония, т.е ние ще поемем транспортните им разходи, заплащането на лекторите, както и административните разходи по целия проект", посочиха от МОН. Оттам подчертаха и че учителите ще контролират посещаемостта и резултатите на ромските ученици и ще представят редовен отчет на всеки срок за всяко дете, участващо в програмата - дали подобрява успеха си, намалява ли отсъствията си и др. Освен това те ще ги подпомагат със съвети, включително и за разумно използване на стипендиите.