Украинският президент Петро Порошенко говори пред депутати при откриването на новата сесия на парламента в Киев. Оказа се, че повечето депутати са също милионери като него. |
Всичко това става, след като Международният валутен фонд (МВФ) принуди украинското правителство да гласува закон, задължаващ политиците и държавните служители да подават декларации за имотното си състояние - като мярка в борбата срещу корупцията. Друг въпрос е дали тя ще постигне тази цел. От новия регистър стана ясно например, че украинската министърка на здравеопазването Уляна Супрун има 4 милиона долара на общата със съпруга й банкова сметка. И когато в кулоарите на парламента украински репортер й зададе въпроса за произхода на това състояние, тя отговори кратко: "Не виждам никакъв проблем с финансите на моето семейство и ще продължа да служа на държавата". Правосъдният министър Павло Петренко има на банковата си сметка 1 милион долара и
държи у дома си 500 000 долара в брой.
Неговият коментар бе: "Смятам, че толкова са ми необходими, за да живея". Новият украински премиер Володимир Хройсман, близък приятел на президента Порошенко, притежава много недвижими имоти, които му носят цяло състояние - в имотната си декларация той е обявил, че има спестени 1.5 милиона долара, отделно от наемите за 53 хиляди евро, които му носят имотите. По време на дебат в парламента той заяви следното: "Да живее Украйна. Аз ще ви покажа как трябва да се управлява тази страна". Премиерът обаче не може да стъпи на малки пръст на президента Петро Порошенко, който е в челната десетка на най-богатите хора в Украйна: той е декларирал 23.7 млн. евро в банкови сметки и повече от 100 фирми в различни държави. Според седмичника "Новое время" неговото състояние възлиза на общо 867 милиона евро.
Роман Насиров - шеф на държавната данъчна агенция, разкри, че той и жена му притежават швейцарски часовници, диамантени бижута, кожени палта, фин порцелан и кристални сервизи, автоматична пушка и кеш (в евро и долари), на стойност 2.2 млн. долара. Декларацията на Олех Ляшко - лидер на популистката Радикална партия, който обича да се титулува като представител на обикновените хора, показва, че той е наемател на къща и земя в най-луксозния район на Киев и държи в дома си кешова сума, равностойна на 1 млн. долара. Изчисления на експерти, базирани на декларациите, показват, че 24-те членове на украинското правителство държат близо 7 млн. долара кеш (в домовете си). Декларациите на двама братя депутати от партията на президента Петро Порошенко - Бохдан и Ярослав Дубневич - показват, че те също държат над 26 млн. долара налични пари.
"Когато министерството на икономиката твърди, че в някои райони около 60% от икономиката е сенчеста, това е именно обемът на кеша, обявен от държавните служители, висшите правителствени чиновници и депутатите", каза Тарас Качка, зам.-шеф на Фондацията за международно възраждане на Джордж Сорос. "Това отразява състоянието на нашето общество", категоричен е той. Според министъра на правосъдието Павло Петренко решението на висшите чиновници да държат налични пари говори за
недоверието на много украинци в банките
"Разбира се, в страните от ЕС изглежда нецивилизовано хората да държат кеш в домовете си, но това е свързано с факта, че банковата система, нека кажем така, трябва да е в по-добро състояние. Това е проблем за много украинци, загубили спестяванията си в банката", обясни той. Националната валута - гривната - се обезцени над три пъти спрямо долара от 2013 г. насам, а цените на горивата скочиха заради програмата за икономически реформи, препоръчана от МВФ.
Настояването на МВФ за повече прозрачност предизвика остър дебат в парламента. Депутатът от опозиционната партия "Самопомошч" Олег Березюк коментира казуса така: "Агресията и страхът ни съсипват. В украинското общество винаги крадците крещят най-силно: Дръжте крадеца". В същото време средният месечен доход в Украйна е под 300 евро, а минималната работна заплата възлиза на 51 евро. Някои пенсионери пък трябва да преживяват някакви си 80 евро месечно - при това с цени, които в никакъв случай не могат да бъдат наречени ниски. Възмущението в украинското общество е огромно, а и без друго ниското доверие в правителството достигна най-ниската си точка. Бившият военен пилот и депутат Надежда Савченко, която редовно критикува правителството, заяви: "Хората разбират, че тези, които са на власт, са врагове на народа. Те трябва да бъдат прогонени". Савченко стана герой за много украинци, след като първоначално бе осъдена на 22 години затвор в Русия за убийството на двама руски журналисти в Донбас по време на бойните действия през 2014 г. и по-късно разменена за двама бивши руски военни, които се сражаваха за бунтовниците.
Не е ясно какви заключения ще направи МВФ. Фондът дълго време задържаше големи финансови помощи за Украйна, тъй като не беше доволен от постигнатото в борбата срещу корупцията. В края на септември обаче той все пак отпусна на Киев един транш за 890 милиона долара. В Русия пък се радват на оповестяването на имотните декларации на украинския елит. Томас Фрелсен, шарже д'афер на представителството на Европейската комисия в Киев, каза, че сега е важно да започне проверка на истинността на декларациите - "напълно независимо и свободно от каквато и да е политическа намеса". Според някои депутати и граждански активисти реформата, подкрепяна от ЕС и МВФ, непрекъснато е била подлагана на опити за саботаж и размиване на идеята. Задействането на системата за декларации бе едно от условията, поставени от Запада, за да продължи подпомагането на страната. Целта й е да се сложи край на културата на корупция и връзкарство, позволяваща на бюрократи да трупат скандални за местния стандарт богатства. Хатия Деконадзе, началник на украинската полиция, коментира: "Честно казано, ако полицията получаваше 5% от това, което видяхме като декларирано, щяхме да имаме нови униформи за всеки и полицаите щяха да работят в модерни сгради". Националната агенция за борба с корупцията предупреди, че при повече от 100 000 подадени декларации не е ясно кога ще успее да провери всичките.
Последните разкрития вероятно ще засилят общественото разочарование от хода на реформите при сегашното ръководство на страната. Проучване през септември показа, че само 12.6% биха гласували сега за "Блока на Порошенко". На миналите избори президентската партия събра 21.8 на сто. В същото време расте подкрепата за популистките и опозиционните партии.