Две дами участват в балотажа за нов кмет на един от най-многолюдните столични квартали - "Младост" - Десислава Иванчева, издигната от инициативен комитет, и Мария Илиева - претендентът на ГЕРБ. На първия тур Илиева събра 25.18% от гласовете, а Десислава Иванчева - 17%.
Още от самото начало си личи, че двете имат коренно противоположно виждане за работата си с гражданите. Иванчева веднага се съгласява на разговор за вижданията си за развитието на района. Илиева обещава да се яви на срещата, но час по-късно от предизборния й щаб се обаждат, за да я отменят. Кандидатката имала вече назначени срещи и няма време за още една, затова настояват въпросите към нея да бъдат зададени по интернет с обещанието отговорите да се върнат бързо. Това не оставя никакво съмнение, че за добрия изглед на кандидатката ще се постараят пиари, ще лустросат образа и идеите й и няма да оставят нищо на случайността.
Десислава Иванчева е на 43 години и
от 43 г. живее в 120-хилядния столичен район
Учила е публична администрация в Нов български университет. Лозунгът на инициативния комитет зад Иванчева е "Младост" да е по-зелен, по-подреден, уютен и спокоен. Презастрояването го превръща в район, неподходящ за живеене, но "Младост" продължава да е районът, в който безразборно се изсипва бетон, строи се върху детски площадки, гаражи и паркове, смятат гражданите.
Протестът от юли срещу застрояването на детска площадка в близост до болница "Св. Анна" издига Иванчева на гребена на вълната. Всичко тръгва, след като площадката е оградена, а обяснението е, че ще се строи общежитие за работещите в бизнес парка IT специалисти. Съмнението на гражданите обаче е, че върху тясното място, купено за смешните 12 000 лв., ще се строи сграда, която да приюти бежанци. На опитите им да привлекат внимание откликва само партията "Нормална държава" на бившия депутат от БСП Георги Кадиев. Именно той успява да уреди среща с бившата вече кметица на общината Цвета Авджиева от ГЕРБ. Но тя не реагира и малко по-късно под натиска на протестиращите е принудена да подаде оставка. "Обединихме се в цяла "Младост", направихме няколко протеста и тъй като от администрацията не ни обърнаха внимание, решихме да инициираме референдум, който да принуди управляващите да се съобразят с нашите искания и да спре презастрояването на квартала ни", разказва Иванчева. До момента са събрани около 12 000 подписа, остават още 3000. Желаещите да ги подкрепят могат да открият подписката във "Фейсбук" под мотото "Референдум "За зелен "Младост". Очакванията са, че
допитването може да се състои в началото на следващата година
На протестите се ражда идеята за създаването на инициативен комитет, който застава зад Десислава Иванчева. Доста от общинските съветници, сред които най-активен е Войслав Тодоров от "Нормална държава", застават на страната на протестиращите. Интелектуалци също са впечатлени от случващото се. "Това е важно за нас. Интелектуалците са по-широко скроени хора", смята Иванчева.
Какви са намеренията й за квартала, ако спечели балотажа в неделя? "Ще преразгледаме всички разрешителни за строеж, ще видим как е извършена реституцията, как са станали продажбите на общинска земя, специално внимание ще обърнем на спекулативното купуване на земя, върху която принципно няма разрешение за строеж", обяснява тя вижданията си. Иванчева обещава да промени отношението на общината към гражданите, да има електронно управление и работа на едно гише, а на служителите в общината ще се обясни, че хората са работодателите им, за да променят и отношението си, и начина на работа. Доста идеи има и с електронния начин на работа - ще се смени цялата страница на общината, защото сега на гражданите им е трудно да се ориентират в нея. Но по-важното е, че ще има отчет за свършеното - засега не е ясно дали на седмица или на месец ще уведомяват хората за всички важни проекти и ще направят запитване или референдум за новата магистрала, която трябва да мине през квартала. Гражданите ще кажат дали искат нов обреден дом, защото той ще бъде настанен в жилищна сграда. Сделката за него е от началото на годината и хората от инициативния комитет на Иванчева не са запознати в детайли с нея.
Съперницата й
Мария Илиева е пришълка в "Младост",
не е запозната в детайли с проблемите на квартала, но има значителен административен опит. И за нея, както и за съперничката й е важно да се пребори със застрояването и да защити зелените площи на района. Икономист е по образование, завършила е Стопанската академия "Д.А. Ценов" и Университета в Лиеж, Белгия. Работила е като одитор в Сметната палата и Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол, заемала е ръководни позиции в Комисията за финансов надзор, Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори и Националния осигурителен институт.
Позицията й по протестите срещу презастрояването в "Младост" 1 се опира на ангажимента на столичния кмет Йорданка Фандъкова, че в междублоковото пространство няма да се строи. Трайното решение на проблема вижда в предложените от Фандъкова и главния архитект на София промени в Закона за устройство и застрояване на Столична община. С тях се въвежда нова категория "за озеленяване в жилищните комплекси" и се забранява предназначението на терен, отреден за зелена площ, да бъде променяно за строителство. Има и предложение да се завишат изискванията за отстояния от съседни сгради.
За инициативата за референдум Илиева заявява, че принципно подкрепя допитванията като "добрия начин гражданите да изразят позицията и участват в управлението". "В същото време вярвам, че желанието на жителите за по-добра градска среда и защитени зелени площи не трябва да се подменя от партийни проекти, които търсят само краткосрочен дивидент в рамките на предизборната кампания", посочва тя. Идеите й за подобряване на диалога с гражданите включват
създаването на обществени съвети
във всички квартали на района, в които да влязат "домоуправители, хора с опит в различни области, активни хора с позиция". Както и специална платформа на интернет страницата на общината за по-бърза и ефективна връзка между районната администрация и гражданите.
Като свой приоритет Илиева сочи ремонта на вътрешнокварталните улици и създаването на нови места за паркиране. Уверява, че има обещанието на главния архитект на София, че ще бъдат намерени общински терени, на които да се обособят нови обществени паркинги. Планира и изграждане на подземни паркинги, при условие че отгоре се прави пълно озеленяване. Поставя и акцент върху облекчаването на тежкия пътен трафик. Конкретно иска да свърже бул. "Копенхаген" с бул."Андрей Сахаров", за да се осигури изход към Горубляне и Цариградско шосе и да се облекчи трафикът по бул. "Ал. Малинов" в посока "Цариградско шосе". Обещава да доизгради Околовръстния път от Младост 4 до магистрала "Тракия".
В плановете на Илиева влиза защитата на парка "Въртопо" от строителство и облагородяването му. Има и проект за изграждане на ритуален и културен дом около православния храм "Рождество Христово", както и за 17 дка парк около него. Балотажът е в неделя.
|
|