Една снежна топка се откъсна от върха на политическата планина и се затъркаля по склона. За три седмици тя се превърна в лавина, отнесе президентството, разруши правителството и се насочи към покрива на законодателната власт. Лавината може да промени изцяло политическия ландшафт - до неузнаваемост. Може и умело да бъде насочена от традиционните партии към някой далечен склон, където да причини незначителни, колатерални щети.
За около месец политическата картинка се промени рязко - от тиха кампания с предизвестен край, в която неизвестен кандидат на ГЕРБ би спечелил поне 5% повече от Радев, се стигна до плюс 25% за подкрепяния от БСП генерал от резерва. С края на ретроградния Меркурий и появата на Цецка Цачева бе реализиран обрат, който може да бъде сравнен само с 2 събития от новата ни история - със старта на демократичните промени и със завръщането на Симеон Сакскобургготски. Тази лавина не може и не бива да се обяснява с няколко неща - с възкръсналата любов на електората към БСП, с умела партийна кампания и със слаб кандидат на ГЕРБ. Нито едно от тези твърдения не е вярно или не е достатъчно, за да обясни промяната. Вярно е единствено, че
този вот бе масов, народен и антисистемен
Че гласуването бе масово, е факт - Радев, който допреди няколко месеца бе познат предимно на ресорните журналисти и запалените авиолюбители, спечели далеч повече гласове, отколкото Росен Плевнелиев през 2011 г. А Плевнелиев преди това бе и министър, надзираващ любимите на Бойко магистрали, което му гарантираше нонстоп присъствие в медиите.
Че вотът е народен, е повече от ясно - Радев лидира във всички демографски групи. За него гласуваха стотици хиляди, които на последните парламентарни избори подкрепиха ГЕРБ, ДПС и Патриотичния фронт, и десетки хиляди, които преди две години гласуваха за РБ и АБВ. Т.е. за Радев гласуваха всички.
Най-важната характеристика на вота бе, че той е антисистемен. И тук е голямата тайна на лавината, която все още не са разбрали в партийните централи. Въпреки наличието на ракетата носител БСП, всички припознаха Радев като човек извън елита (с право или не). Още повече че срещу него бе класически партиец като Цачева - от онзи тип партийци, които отдавна са демоде - скучни, верни на партията, безпринципни, себедостатъчни.
Бойко Борисов очевидно не е наясно с антисистемния характер на вота. Той определено схваща гласуването не като народен масов вот, а
като заговор на едни кофти типове от БСП, ДПС, ДСБ, ПФ, АБВ
и т.н. срещу неговата персона и срещу партията му в частност.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова също съвсем не е наясно. В нощта на изборите тя изгря, за да обясни, че победата на Радев е дошла заради "пълна мобилизация, въпреки че в началото имаше резерви". За Нинова това е партийна победа: "Това е победа, която отдавна не сме имали. Първа загуба е за ГЕРБ. Доказахме, че сме силни и заедно можем да побеждаваме". Червената лидерка с развълнувана прическа отчита заслугите на Радев по следния начин: "И той със своите качества допринесе за този резултат. Това е резултат на общата ни работа". Тя смята, че добрите послания на червените местни структури са изиграли решаваща роля за победата на Радев. Разбира се, БСП има заслуги за победата на Радев - най-малкото защото го избра и защото не провали кампанията му. Но въпреки чутовната загуба на Цачева и въпреки ясния тренд за ГЕРБ - надолу, надолу, надолу, смело можем да предположим, че дори и в момента ГЕРБ е първа политическа сила.
С този акъл
нищо добро не чака нито БСП, нито ГЕРБ
Ако не вярват - да видят още един път какво се случи в столичния "Младост". След първия тур Борисов злорадстваше как БСП я няма никаква, а след втория онемя, щото и ГЕРБ изчезна яко дим.
Тук му е мястото за нещо важно - на този етап новоизбраният президент Румен Радев подхранва илюзиите на БСП, че са голяма партия, която е смачкала конкуренцията. Ако Радев продължава да се навърта в кабинетите на "Позитано", ако чува повече пиарите на Нинова, отколкото себе си, нищо добро не го чака и него - ще загуби светкавично целия кредит на доверие, който получи даром. Радев няма време - бързо трябва да се превърне в действащ политик, в самостоятелен играч на политическата сцена. Ако той не се еманципира от БСП, ще докаже тезата за излъгания народен вот.
Овладяването на Радев ще бъде първият рубеж на традиционните партии. Вторият рубеж е по-важен - със съвместни усилия БСП, ГЕРБ и останалите ще се опитат
да сведат до минимум щетите, които инкасираха от референдума
В дългосрочен план тези щети са по-важни, те са хранителната среда за падащата лавина. От огромно значение е по каква избирателна система ще се проведат следващите парламентарни избори - по действащата, по мажоритарна система в два тура - както поискаха хората, или по някаква хибридна система, примерно немската. Партиите не могат да пренебрегнат референдума, т.е. те не могат да отидат на вот с действащата система, която е най-добрата за тях. Но тъй като референдумът не стана задължителен за НС, те могат да минимализират щетите със смесена избирателна система от 120 мажоритарни + 120 пропорционални депутати. Това може да стане бързо, но на практика ще обезсмисли мажоритарния вот. Тази пиеска вече я гледахме през 2009 г. Това обаче със сигурност ще отприщи още по-голямо недоволство заради демонстративното пренебрежение на народната воля. Не може бързо да бъде приета фаворизираната немска избирателна система, тъй като, за да бъде осъществена тя, броят на депутатите не трябва да е закован, а да е плаващ. Т.е. трябва да се мине през Велико народно събрание, което да нанесе корекциите. Въпреки че и ГЕРБ, и БСП изразиха готовност за ВНС, то е трудно осъществимо. ВНС е желан вариант от различни обществени групи. Той е приличен вариант за отстъпление на партийците - те ще увеличат присъствието си в парламента, ще забавят вълната с безкрайни прения в НС. ВНС действа само по предварително зададени въпроси, но винаги може да се трансформира в Обикновено Народно събрание и да продължи да си работи. Но Велико народно събрание с 1 въпрос - за броя на депутатите - е безумие. Все едно да ангажираш "Арена Армеец", за да... вечеряш. Само в момента, без сериозен дебат, има поне една дузина стойностни идеи за радикални промени в Конституцията, които заслужават да бъдат коментирани.
Очакванията са, че НС ще се съобрази с вота на хората. Ако капитулират и приемат решението на хората за мажоритарна система в два тура,
партиите тръгват по хлъзгав път
Преди изборите се правеха смели прогнози, че подобна система ще капсулира НС, като в него ще влязат 3, максимум 4 партии. На базата на резултатите от последните избори анализатори "изчислиха", че при нов парламентарен вот в НС ще влязат над 200 депутати от ГЕРБ, 16 от ДПС, а за останалите ще се борят БСП и реформаторите. Всички останали горят. Сега вижте резултатите от президентските избори, добавете "Младост" и допуснете, че в следващите парламентарни избори ще участва партия на Слави Трифонов. Прогноза? Прогноза не могат да дадат и наследниците на петричката врачка. Ясно обаче е едно - несистемните кандидати и тези, които сменят овреме кожата си и се представят като несистемни играчи, ще имат по-голям шанс за успех.
Втръсналите партийци, случайно попадналите във властта екземпляри, неумеещите да се адаптират, тези, които броят народа за недорасъл и глупав - всички те изчезват като ланския сняг. Разбира се, това е възможно само и единствено ако лавината продължава да помита всичко по пътя си.
|
|