:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,101
Активни 637
Страници 7,666
За един ден 1,302,066

ВАС отказа правосъдие заради сгрешена буква в име

Сгрешена буква в едно от имената на жалбоподател е причината Върховният административен съд (ВАС) да му откаже правосъдие. Процесът за достъп до информация от МВР, който на първа инстанция е спечелен от Й.А.Н., е прекратен, а решението в негова полза е обезсилено. За това алармира адвокат Александър Кашъмов в блога на Програма "Достъп до информация". Докладчик по делото е съдия Боян Магдалинчев.

В националния регистър на личните документи "не фигурира физическо лице с посочените в заявлението имена, т.е. липсва субект на правото", приемат върховните съдии. Те изобщо не си правят труда да изяснят въпроса с името на жалбоподателя, както ги задължава законът.

Адвокат Кашъмов напомня, че според международните стандарти всеки има равно право на достъп до обществена информация, а Конвенция за достъпа до официални документи допуска разглеждане дори на анонимни заявления за информация. "Оказва се обаче, че административното правосъдие в България действа както в зората на цивилизацията, противопоставяйки правния формализъм на реалната защита на правата", пише адвокатът. Според него ВАС отстъпва от практиката си, че искащият информация не следва да доказва кой е, щом по конституция всеки има право на достъп. Адвокатът предупреждава: "Внимавайте как пишете името си, защото грешка в една буква може да доведе до липса на достъп до съд. Днес казусът е за достъп до информация, утре ще е по повод арест, полицейско насилие, право на живот и други".



КАЗУСЪТ

От МВР в Бургас не дават на Й. Н. имената на шефовете на отдели и сектори на "Пътна полиция" за периода 2000-2015 г. На 30 март т.г. административният съдия Христо Христов се произнася в полза на Й. Н., като приема, че отказът на МВР е необоснован и неправилен - имената на хората, които заемат публична длъжност, не могат да са защитени лични данни. Съдия Христов връща преписката на МВР с указания да се произнесат отново. От там обаче обжалват и делото стига до върховния съд. Основният довод на МВР е, че във фонда на личните документи няма никой с имената на човека, който търси информация. От Върховната административна прокуратура пледират да бъде потвърдено решението на първата инстанция, тъй като търсената информация е обществена. За ВАС обаче процесът опира до една буква и делото е прекратено.
1
3007
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
15 Ноември 2016 01:38
Пак ли ще плащаме присъди от международен съд? Стига, бе, ония не се скъпят...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД