В съдебната власт избухна нов скандал - главният прокурор Сотир Цацаров подхвана столични съдии, които са основно опозицията срещу него, като ги обвини, че бавят мотивите по купища дела. Ден по-рано Съюзът на съдиите разпространи информация на "Дневник" как бившият зам.-министър на правосъдието и отявлен критик на главния прокурор - Петко Петков, е отхвърлен без мотиви като преподавател в Националния институт по правосъдието (НИП).
Петков бе заместник на бившия правосъден министър Христо Иванов. Той е член и на Съюза на съдиите и многократно е критикувал прокуратурата, а през последните месеци и правителството заради връщането на сочения за гюленист турски бизнесмен Абдуллах Бююк, както и че промените в Закона за съдебната власт са по вкуса на Цацаров.
Сюжетът накратко е следният: Петков е класиран с най-висок резултат на първо място - 98,4 точки от максимални 100. Въпреки това без мотиви е отхвърлен като преподавател. Решението е на управителния съвет на НИП, в който влизат председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, шефът на Върховния административен съд Георги Колев, Цацаров, деканът на юридическия факултет в СУ проф. Сашо Пенов, правосъдният министър Екатерина Захариева и двама членове на Висшия съдебен съвет - Мария Кузманова и Незабравка Стоева. От въпросното заседание в петък са отсъствали Захариева, Колев и Стоева, съобщи "Дневник". Те са упълномощили други да гласуват от тяхно име. Според информация на "Дневник" отсъстващата от заседанието Захариева е упълномощила от нейно име да гласува проф. Пенов, Стоева - Цацаров, а Колев - Кузманова.
"Сега" научи, че протоколът от заседанието все още не е подписан и НИП не може да дава информация за него. Това е вторият отказ Петков да бъде назначен за преподавател. Преди няколко месеца той пак бе класиран на първо място, но му бе отказано с аргумента, че имал недовършени дела.
От НИП изпратиха съобщение, с което потвърдиха, че Петков е бил класиран на първо място. Директорът на института Меглена Тачева е предложила той да бъде назначен. На заседанието на управителния съвет обаче кандидатурата на Петков е събрала три гласа "за" и четири "против". Затова директорът е предложил втория в класирането.
В отговор прокуратурата съобщи, че Цацаров е сезирал съдийската колегия на ВСС за забавени дела в Софийския градски и Софийския районен съд. Петков работи в районния съд. В съобщението пише само, че става дума за 342 наказателни дела в районния и 40 в градския съд.
"По дело за грабеж, извършен от рецидивист, е постановена присъда на 12.06.2008 г. и повече от 8 години няма изготвени мотиви. По дело за наркоразпространение е постановена присъда на 08.07.2008 г. и до момента няма изготвени мотиви. За причинена смърт по непредпазливост при ПТП е постановена присъда на 15.10.2008 г. и 8 години няма изготвени мотиви", посочва прокуратурата. Забавянето наистина е скандално, но ако не беше разправията в НИП, прокуратурата едва ли щеше да се фокусира върху проблема.
НАМЕСА
"Случаят показва една от последиците от осакатената съдебна реформа - възможността главният прокурор да оказва намеса в процеса на обучение на съдиите. Във време, в което прокуратурата губи контрола върху съдиите, се прави опит те да бъдат хванати още от момента на влизането си в съдебната власт", заяви пред "Сега" Петков.
|
|