:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,022
Активни 493
Страници 24,432
За един ден 1,302,066

ГЕРБ превърна кампанията си от ефект в дефект

Управляващата партия приложи това, от което другите се отказаха още преди 26 г.
Татяна Буруджиева
Правило в предизборните кампании е, че негативна кампания не се води от втория към първия. Никога. При мажоритарни избори най-вече. Защото това е кампанията на слабия и на губещия. Първият, силният не бие по-слабите нито има нужда да доказва чрез мачкането на опонента си своята сила. Всъщност - това е разковничето - няма нужда да доказва.

Къде е тогава разликата между негативната кампания срещу г-жа Цачева и тази срещу г-н Радев? Има разлика между това критиката и отрицанието да идва от различни групи, дори от хора с различни политически пристрастия и това самата кампания на единия от кандидатите да е негативна. Тук искам да подчертая, че под негативна кампания не се разбира единствено и само охулването, слуховете или директните нападки към личността на опонента. Понякога е достатъчно прокарването на ясната разделителна линия "ние-вие", за да говорим за негативна кампания, защото ефектът е разделянето на избирателите на добри и лоши, на наши и ваши - разделение, което е недопустимо за една президентска кампания. В този смисъл



грешка беше самата кампания на Цачева,



изградена като кампания за постиженията на правителството и изграждане на образа на "ние - прекрасните, работещите, знаещите, единствено можещите" и "вие - лошите, които не оценяват това, и добрите, които го оценяват и ще гласуват за нас".

Колкото и да се съмняваме и да сме скептични към думи като "съединение", "единство на нацията" и да ги приемаме като своеобразни клишета, в президентска кампания е опасно да се държиш като на парламентарни избори. В първия случай избираме една личност и колкото по-одобрявана е тя в различни слоеве от населението, толкова повече успех може да има кампанията. Във втория случай избираме между различни и дори противостоящи си политически предложения и разделението е част от нашия избор.

Освен това принципно объркване на характера на кампанията имаше още няколко тактики на негативната кампания на ГЕРБ, които на практика свършиха работа на ген. Радев и допринесоха за успеха му. Първата от тях е атаката към морала на личността му, която на практика накара хората да го приемат като морален и достоен човек. Тя се развиваше в няколко плана. Аргументът на парите - колко е взел, като се е уволнил, колко е получил за кампанията си, как Русия е платила избора му - трябваше да покаже, че



Радев е същият маскара като познатите ни политици -



зависим, алчен и корумпиран. Защо тази атака не успя? По една много проста причина - тя беше насочена към човек, който цял живот е работил добре заплатена и високо уважавана професия. Освен това много повече хора биха повярвали, ако бяха пуснали слуха, че американците го финансират (по чисто биографични причини), отколкото, че това го правят руснаците. Нещо повече, подобен слух върви при кандидати, които нямат подкрепата на сериозна партия и правят скъпа и разточителна кампания.

Вторият аргумент в негативната кампания, който активно работеше "за" вместо "против" Радев, беше аргументът - "гласуваш за Радев, получаваш комунистите, Доган и всемирните злини на прехода" (перифразирам за краткост сериозното ветрило от образи и стереотипи, които бяха използвани). Защото този тип атака на практика се сблъсква с няколко неща, които я обезсилват и създават бумерангов ефект. Едното е липсата на пряка връзка между избора на личност и избор на партия. Тук в хода на кампанията се направи опит за компенсиране на този недостатък с вкарването на темата - член на БКП. Ход, който имаше толкова ефект, колкото, когато се опитаха по същия начин да попречат на избора на Софиянски за кмет на София. Веднага ще ми възразят, ама единият е бил, а другият не. В случая това няма значение, защото самото членство няма значение. Мога да дам пример с безсмислието на използването на подобен аргумент както при Борисов, така и при Бонев. Съществува хипотезата, че това е нещо като контрапункт на обвиненията към Цачева, както и хипотезата, че този аргумент е за да покаже Радев като лъжец, който крие част от биографията си.

Проблемът с този тип негативни атаки е в самата атака, а не в съдържанието й. Грешката тук е, че тя беше направена от самия опонент, при това в края на кампанията, когато се очертава резултатът на изборите. Това я превръща от оръжие срещу Радев в



демонстрация на безсилието на Цачева



да се справи с противника.

Третият аргумент в негативната кампания на ГЕРБ беше - това не е политик, неподготвен е, следователно някой ще му дърпа конците. Това беше атака ва банк, защото целта е унищожаване на основното различие и в този смисъл, предимство на Радев. Тя започна от момента на номинирането му и на практика, спести огромно време и усилия на екипа му да налага тази ключова отлика. Когато допускаш грешката да се опиташ да превърнеш в негатив основната положителна характеристика на опонента си, правиш само едно - работиш в негова полза. Колкото повече я повтаряш, толкова повече хората вярват в нея и я харесват. На Радев му оставаше само едно - да не противоречи с поведението си на тези атаки. Тук ефективното действие е напълно различно - не атакуваш директно позитивната характеристика, а я изпълваш с различен (разбирай неприятен и неприемлив за хората) смисъл. Това ГЕРБ се опита да направи, но едва между първи и втори тур, т.е. в ситуация на загуба. И още нещо, за да се реализира тази негативна тактика успешно, е необходимо хората да те възприемат като притежаващ самата позитивна характеристика. Тук припомням, че самият Борисов успя да каже как са му налагали министри, какви компромиси е правил и как е "натискан".

Ако можем да обобщим - негативната кампания е най-професионалното поле в една предизборна кампания. Грешките не просто пречат на собствения ти кандидат -



те умножават силата на опонента ти



Затова тя се прави от специални екипи и в никакъв случай не се реализира в кампанията от кандидата или от лидерите на партията, които го подкрепят. Както и от лица, към които избирателите са настроени негативно, каквито са министрите от управляващ кабинет. Прехвърлянето на авторитет е ефективна тактика, но тя включва използването на тип "неформални" авторитети, и то в началото на кампанията, а не в последните й часове. Защото това ги превръща в част от негативната кампания, докато силата на тези авторитети е в позитивната кампания.

Така че грешките в негативната кампания на ГЕРБ за президентските избори са във всеки елемент - от темите през говорителите на негативните послания до тактическото им разпределение във времето. На практика това е първата кампания от 1990 година насам, която беше сбъркана не само в негативната си част, но и в позитивната, което я превръща в настолен учебникарски пример как не се прави кампания.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Най-голямата грешка в негативната кампания на ГЕРБ бе опитът да се представи Радев като неполитик и следователно зависим човек. На практика ГЕРБ се опита да превърне в негатив основната положителна характеристика на опонента, Така кампанията на Цачева заработи в услуга на Радев.
13
5595
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
21 Ноември 2016 19:56
ГЕРБ превърна кампанията си от ефект в дефект

.. в момента, в който Баце номинира Цецка. От там нататък нема кой знае каква нужда от нАучни анализи за загубата на ГЕРБ.
21 Ноември 2016 20:45
... от ефект в дефект...
В момента, когато изкараш на пистата Росинант, опитвайки се да изправариш чакащия Буцефал - не че няма да загубиш (това е медицински случай), но и за в бъдеще няма да могат да те приемат за "нормалник"!
21 Ноември 2016 21:04
Този анализ щеше да е верен, ако се приеме че ГЕРБ искаха да победят.
А те не искаха.
21 Ноември 2016 21:08
Потвърждение на твърдението, че ГЕРБ не искаха да спечелят избора на президент е факта, че решиха да обявят кандидатурата на Цачева в последния момент.
Искаха да видят кои са другите кандидати, какви са шансовете им са победа и кой да бъде техния кандидат - така че със загубата си да нанесе най-малко вреди на партията ГЕРБ.
21 Ноември 2016 21:42
Буруджиева,
друга е злобата на деня, друга-а-а!
22 Ноември 2016 04:09
Да се обяснява загубата на леля Цецка, както и спечелването от Радев, с кампаниите е не повече от заблуждаваща самореклама на пиарите.

Леля Цецка е добре позната поне от 6 години и едва ли някаква едномесечна или по-дълга кампания може да промени образа й. Няма как да го направи и поради това, че самата тя, колкото и да влиза в образ в най-неподходящият момент неволно, дори с интонацията си излиза от него. Все пак не е професионален актьор, а плевенска общинска чиновничка с рабфак бекграунд и здрава партийна закалка на верен и самоотвержен член на Партията (независимо коя е Партията в съответният момент).

Радев бе просто непознат и от там и ненатрупал негативи. При положение, че стартираше с 15% твърд електорат, а залогът бе Цецка да не е първа на първият тур, а после и да не спечели, то това естествено концентрира наказателният вот в него. Последното бе и много лесно, поради чисто символичната роля на българският президент, а от там и чисто символичното значение на президентските избори.

Избирателите можеха да зашлевят шамар на Борисов, за да го отрезвят, включително и най-вече заради реформаторите и особено Москов, без от това да има някакви реални последици за тях.

При парламентарните избори нещата ще са различни, като тук основният въпрос и разделителна линия се очертава да е отношението към мажоритарните избори. Тези, които са "за" ще бъдат насърчени, а тези, които са "против" ще бъдат заличени, за да не пречат и като назидание на останалите, които се подиграват с волята на народа.
22 Ноември 2016 04:22
От Ефект към ДЕ-фект
От Путат към ДЕ-путат
От Генерал към ДЕ-генерирал...
Както казваше Гацо Бацо: "...посочваш му некъде и му викаш "Глей там!" и като се загледа, ти "Жик-Так" - и му го набуташ между краката (става въпрос за футболната топка - пояснявам - някой с "по-девствено" съзнание да не си помисли нЕкоя чистотия )
Е те това искаше да направи една компания през таа кампания, обвзети от болестна мания! Тая компания имаше ясно послание - каквото и да ви покажем - сте длъжни да го изберете! То бива унизително поведение, то бива горделивост ама толкова недалновидност - не бива!
Кофти! ... Ама по-кофти ще става...
Електората (третиран, като навалица) каза "НЕ" на политическата проституция! - "Не" на демагогията!
Каза, че по-скоро ще изберат комунист,но не пребоядисван, достоен и психично стабилен, отколкото някаква си мажоретка разкрачева, която на всеослушание безсрамно обяснява, че да се пребоядисваш в зависимост от посоката на вятъра е нормално. Като я слуша човек и разбира, колко е нормално да си комунист, защото са убивали дядовци... пфу! Глупава жена ли е, луда ли е, тъп щаб ли има или вкупом не разбират, какво, как и защо...!?
Това, както и откровените манифестации на мисловна обърканост по време на интервюта, параноичните и фантасмагорични налудности, проявата на преследващата я мнима психоза от миналото по времето на важния диспут и стремажа да убеди всички, че политическата мимикрия е характерна семейна черта... обобщено -"кофти цирк". Тетралното "реване", нарочното неприкрито бърсане на сълзи и миг след това нахилването (като настъпен домат) - пак си е диагноза. БАР - биполярно афективно разстройство или ако по-ви кефи - депресивна маниакалност. Е!...Някой по-лумпенизиран може и да се вързал, ама цецините съселяните в родното и село не се вързаха и я наказаха морално! Айде бе - дедо ти на баба ти... нас ли баш реши да пържиш?! - казаха те и я отсвириха с гласове за другия другар )
Всеки шаматипуняк, който продължава да убеждава и да е убеден, че клецка квачева е правилния кандид-атник, да се сети за хората от селото й и да си направи сметка къде се намира в скалата на заблудените ментални пигмеи!
Ретроградния Меркурии, и ретроГАДНИЯ кандидат президент са сигурен метод за успешен... провал на кофти кандидатурника!
Какво да се прави? Господ не отмени горчивата чаша на единородния си обичан син, че на тия ли ще им се размине....
Щом познатите ми СДСеристи, "десен лумпенизиран пролетариат",откровени антикомунисти и други подобни инфантили и социопатисти - казаха: айде стига диващини, пръстови отпечатаци, винетки +50% и тъ тъ тъ...потии!
Аз нямаше да гласувам, но 2 дни преди изборите разбрах, че герберка чела законопроект в парламента и римската цифра VII я спелувала - ВиАйАй... Затова насилствено си ИЗпражних гласа! Глас против въпиющата некомпетентност, функционална неграмотност, жалката пародия, etc...
п.п. ся некоИ ше ме пише комунист - да се прегледат по горе-указаната скала. Както каза Джимо- има нов световен ред
Макар, че друг български мислител - екзистенциалист и концептуалист е казал, че света с комуна е започнал и в комуна ще свърши! ... и ако не искаме края - комуните по-далече....
22 Ноември 2016 08:46
Уплаших се от снимката и не посмях да чета статията.
22 Ноември 2016 11:14
Друго си е анализатор на ВИП брадър да се намеси компетентно.
22 Ноември 2016 11:59
Буруджиева е червена бабичка, но в случая за много неща е права.
22 Ноември 2016 12:00
"Защо тази атака не успя? По една много проста причина - тя беше насочена към човек, който цял живот е работил добре заплатена и високо уважавана професия.
"
Демек, сам се е издигнал, сам си е постигнал и изградил професионална кариера, не е бил обикновен чиновник, от типа "синекура" в забутана прашна канцелария. Е, имаше ли ГЕРБ въобще подобен кандидат? Може би Фандъкова или Дончев? Вицеадмирал Манушев?

"Синекура" (от латински: sine, без, и cura, грижа) означава позиция, която изисква или включва малко или никаква отговорност, работа, дейност или активна служба.
22 Ноември 2016 13:46
Буруджиева,
Поредният правилен анализ.
На някои може и да не им харесва Буруджиева, но е добре да се задълбочат в анализа.
Ако въобще им дреме, де.
Некои априори са прави!
От времето на "... когато съгрешиш, дори!" та до сега!
23 Ноември 2016 01:19
Този анализ постфактум е напълно изсмукан от пръстите и нереален. Въобще, след събитията много лесно се измислят обяснения. Малко професионална терминология и готово - гениален анализ за вестника.

Само че, не се вързва, освен ако режисьорите на кампанията не са пълни любители и при това любители-идиоти. Бойко е свършил парите и не може да си наеме кадри от калибъра на авторката? Хайде бе!

Анализ, който не отчита, че над кампанията са работили високо квалифицирани специалисти няма как да е достоверен. И следователно този не е такъв.

Впрочем, аз лично съм съгласен, че Цецка беше напълно неизбираем кандидат. Защото беше очевидно лош кандидат за президент. Единственият ѝ плюс като кандидат беше, че е напълно управляема. Излиза, че някой в действал на принципа, ако не можем да го управляваме, то по-добре да нямаме въобще наш президент.

Обявяването на кандидатурата в последния момент, също говори за дълги, неуспешни опити да се намери по-добър кандидат и действия от типа "като няма риба и ракът е риба".

Както е казал (наистина) Сталин - "Кадры решают все!"

Е, ГЕРБ очевидно нямат подходящи кадри за президент. От което следва, че нямат и подходящи кадри за мажоритарни избори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД