Румен Радев не иска да споделя с колегата си Росен Плевнелиев отговорността за евентуален служебен кабинет, стана ясно вчера. "Служебният кабинет е изключителна отговорност на президента Плевнелиев. Така е по конституция. Нека да не гадаем. Разчитам наистина на опита и професионализма на господин Плевнелиев да състави добро служебно правителство", каза бъдещият държавен глава в отговор на журналистически въпрос ще участва ли в реденето на служебен кабинет. Изявлението бе направено на церемония, при която ЦИК му връчи удостоверението за избор.
За възможността бъдещият и настоящият президент да съставят заедно временно правителство се заговори след среща между двамата миналата седмица, когато Радев сам обяви, че имената на служебните министри ще бъдат консултирани с него. Веднага след това обаче полетяха предупреждения от среди в левицата, че това би означавало да носи отговорност за такъв кабинет, и то много преди встъпването в длъжност. Вчера Радев все пак уточни, че очаква да бъде информиран за решенията на настоящия президент. Той не отговори категорично дали сам би съставил ново служебно правителство в началото на своя мандат на 22 януари, но не отхвърли тази възможност. Радев ще бъде поканен на извънредния Консултативен съвет по национална сигурност, анонсиран от Плевнелиев, на който ще се обсъжда изходът от политическата криза.
Макар политическата ситуация в страната да е сложна, служебен кабинет не се очертава в следващите няколко седмици. Вчера Реформаторският блок оповести, че няма да участва в ново правителство в рамките на този парламент, другите подобни заявки са от ГЕРБ и БСП. Все повече се говори обаче, че Патриотичният фронт е готов да създаде експертно правителство, ако получи мандат. Плевнелиев също не бърза да посочва министри и търси парламентарнии формации, готови "да носят отговорност" за изпълнителната власт. Миналата седмица той заяви, че ще направи всичко възможно да се стигне до правителство в рамките на сегашното Народно събрание и че дата на предсрочни избори ще се обсъжда само в краен случай. Плевнелиев смята да проведе възможно най-широк кръг консултации с партиите, преди да започне да връчва мандати.
----------СПОКОЙСТВИЕ
Румен Радев демонстрира спокойствие и обяви, че България не се намира в политическа криза. Според него случващото се е най-нормална конституционна процедура. Новоизбраният президент съобщи, че ако се тръгне към предсрочен вот, би инициирал дискусия за вариантите за въвеждане на мажоритарна система. На нея щели да участват шефката на парламента, партиите, експерти и авторите на референдума.