:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,447
Активни 462
Страници 27,350
За един ден 1,302,066

Партиите на думи подкрепят мажоритарния вот, на дела - не

Политическите сили в НС смятат, че няма достатъчно време и анализи, за да бъде прекроена изцяло избирателната система според волята на народа
Партиите нямат никакво намерение да гласуват за въвеждането на мажоритарна система за избор на депутати с абсолютно мнозинство в два тура въпреки обещанията да се съобразят с волята на суверена, изразена на референдума. Това показа проверка на "Сега". Инициативата на "Шоуто на Слави" получи достатъчно подкрепа от избирателите, за да бъде разгледана от парламента. Депутатите са задължени да направят това в 3-месечен срок. Омбудсманът Мая Манолова внесе вчера в Народното събрание поправки в Изборния кодекс, които детайлно уреждат въвеждането на чист мажоритарен вот.

Проектът предвижда образуването на 231 едномандатни избирателни района в страната и 9 в чужбина. Три от районите зад граница ще са за Турция, три за Европа, един за САЩ и два за "останалия свят". Правилата за определяне на победител в едномандатните райони са ясни - печели този, който получи повече от половината действителни гласове. Ако такъв няма, първите двама претенденти се явяват на втори тур и печели онзи, който вземе най-много действителни гласове. Отпада възможността да се гласува срещу всички.

Всеки, който събере подписка от 500 души, може да се кандидатира за независим народен представител. Не е задължително подкрепящите да живеят в района. Районните избирателни комисии стават 231 (сега са 31), като във всяка има по 9 души. Изборите в 9-те района "Чужбина" ще се ръководят директно от ЦИК.

Проектът на Манолова бе депозиран без важен детайл - районирането на страната. Омбудсманът обеща да представи до 28 ноември идеите си как да се извърши новото изборно райониране. За живеещите в България ще има и уседналост - за да гласувате в района, трябва да имате постоянна адресна регистрация в него през последните 6 месеца.

В мотивите си омбудсманът признава, че проектът й не е съвършен и "изисква по-голям административен капацитет и експертен потенциал", отколкото при провеждането на избори при настоящата система.

Като обществен защитник Манолова има право да внася в НС предложения и препоръки, които обаче трябва да бъдат припознати от някой депутат, за да станат законопроект. Засега желаещи да направят това няма. Политическите сили в НС смятат, че времето до предсрочните избори не стига, за да бъде прекроена изцяло избирателната система.

От ГЕРБ обещаха да разгледат предложението, но изразиха недоверие към ангажимента на Манолова да предостави до седмица методиката за районирането на страната. "Това е сложна аналитична дейност, не е ясно кой ще извършва това райониране. Според нашето виждане това най-вероятно трябва да е ЦИК. Но има много работа", подчерта шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) пред "Сега". По думите му има възможност да бъде въведен мажоритарен вот в най-кратки срокове, но изобщо не е добре да се бърза, защото "трябва да се работи с голяма степен на прецизност".

Скептично гледат на предложенията и в БСП. Социалистите смятат, че в малкото оставащ живот на действащия парламент няма достатъчно време, за да се извърши подобна фундаментална промяна на избирателната система. "Въпросът е твърде сложен и не можем толкова бързо да се справим. Разговаряли сме с експерти, ще им трябва повече от година, за да определят как да се извърши прерайонирането на страната. В София може да се стигне до разделянето на входове на блокове", посочи соцдепутатът Филип Попов пред "Сега". Днес ПГ на БСП ще обсъди дали нейни депутати да станат вносители на предложението на омбудсмана. Лидерът на БСП Корнелия Нинова смята, че чиста мажоритарна система не е подходяща и е по-добре да има смесена система.

"Имаме дълбоки резерви по отношение на прилагането на тази система в български условия", изтъкна и Четин Казак от ДПС. Но отказа да навлезе в подробности. Той даде да се разбере, че засега партията му не смята да обръща внимание на проекта на Манолова.

Националистите от Патриотичния фронт смятат, че чрез въвеждането на мажоритарния вот ГЕРБ смятат да си осигурят победа на изборите по "втория начин". "Г-н Борисов си прави една много проста сметка. При 160 общини, които държи ГЕРБ, в тези 160 общини целият бизнес се контролира от кмета на ГЕРБ, всички местни фирми са подчинени на кмета от ГЕРБ, всички цигани са купени от кмета от ГЕРБ. Г-н Борисов си прави сметка през мажоритарната система да спечели мнозинство.Това не ви ли е ясно? И не мога да разбера защо всички се правите на луди", емоционално коментира темата наскоро съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов.

Остатъчният Реформаторски блок също не е склонен да приеме подобна радикална промяна. Вицепремиерът в оставка Меглена Кунева - де факто лидер на дясната коалиция, обяви, че партията й ДБГ няма да подкрепи мажоритарното гласуване, за да се "противопостави на популизма" и да "защити интересите на съществена част от гражданите, които не подкрепиха възможностите, за които бяха питани на референдума". "Да, в системата има грешка, но промени "на коляно" няма да я подобрят", декларира Кунева. И се обяви за свикването на Велико народно събрание, което да адресира всички фундаментални теми. Но и с това не трябвало да се бърза.

ДСБ, които след президентския вот скъсаха окончателно с РБ, нееднократно отхвърлиха възможността за чиста мажоритарна система. Те настояват за смесена система по немски модел, при която половината депутати се избират пряко от гражданите, а другата половина - с партийни листи. В същата посока отиват предпочитанията и на АБВ на Георги Първанов.

Единствените, които досега твърдо се обявиха в подкрепа на мажоритарния вот в два тура, са неколцината депутати от БДЦ начело с бившия сценарист в "Шоуто на Слави" Росен Петров.



----ЗАПЛАХА----

От "Шоуто на Слави" заплашиха, че ако предложенията не се приемат, ще има протести. "Българският народ се е изказал директно и ясно какво иска да стане. Трябва да има система, каквато я пожелаха българите. Ако имат глупостта и наглостта да го направят, в момента сме тук 7 човека, следващия път ще бъдем два милиона и половина. Задължително е този закон да бъде приет от това НС", заяви Тошко Йорданов.
127
4091
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
127
 Видими 
21 Ноември 2016 20:00
районирането на страната. "Това е сложна аналитична дейност

На някои хора всичко им е сложно, но не щото е сложно. Избирателите вече са разделени в изборни секции. Изборните райони се образуват с просто групиране на съседните изборни секции. Прави се от един човек за 2 часа максимум.

А формално, разбира се го прави ЦИК.
21 Ноември 2016 20:01
"Българският народ се е изказал директно и ясно какво иска да стане. Трябва да има система, каквато я пожелаха българите.

Мдаа, нема тън-мън...
21 Ноември 2016 20:07
Няма и никаква сложност или времеви проблем с изменението на Изборния кодекс за въвеждане изцяло мажоритарни избори в два тура. Мая Манолова вече е изработила и внесла проекта. Нужното време за приемане е не повече от 2 седмици.

Ако сегашните депутати не приемат измененията и не въведат чажоритарните избори още за следващите избори през април, то няма да се спасят на тях, независимо от изборната система.
21 Ноември 2016 20:28
21 Ноември 2016 20:33
Сегашните политици се страхуват, че няма да намерят читави и послушни хора. Даже при Герб резервната скамейка е пълна с калинки.

Просто читавите хора отдавна избягаха от партиите, щото заради сегашната пропорционална система се ценеше най-вече послушанието.

Няма да е лесна промяната. Десните пък са заплашени от пълно изчезване при едни мажоритарни избори.
21 Ноември 2016 20:34
Имам едно обосновано предположение.
При сегашната пропорционална система, партиите нема как да съставят ново правителство след поредните извънредни избори. И тогива ша има, ква я мислихме, ква пак стана...
21 Ноември 2016 20:41
Та борбата е - посредствените срещу мажоритарния избор.

Борбата е неравна..

Щото посредствените са много гласовити и заради това силни при демокрацията.
21 Ноември 2016 20:43
От "Шоуто на Слави" заплашиха, че ако предложенията не се приемат, ще има протести. "Българският народ се е изказал директно и ясно какво иска да стане. Трябва да има система, каквато я пожелаха българите. Ако имат глупостта и наглостта да го направят, в момента сме тук 7 човека, следващия път ще бъдем два милиона и половина. Задължително е този закон да бъде приет от това НС", заяви Тошко Йорданов.

Я виж ти! Асол, ти ли казваше че Слави щял да се кротне?
21 Ноември 2016 20:57
Пък аз имам друго обосновано предположение.
Ако Парламентът се състои от непартийни мажоритарни преставители. единственото което ще ги накара да съставят правителство е обединяването на личните интереси на личностите.
21 Ноември 2016 20:59
Асол, Кайзер Созе и още легион референд"УМНИЦИ" (=неотишли до референдумната урна) не ми отговорихте, на мен - референдУМНИКА (=отишъл до урната, и реално, физически пуснал в нея бюлетина с ДА или пък с НЕ по первий "Славчов" въпрос) на простичкия въпрос, но виж днеска Людмил Илиев, с този материал, ми отговаря! Мажоритарната избирателна система, тип М2-ЕИР-240, е НЕизгодна, СМЪРТОносна за ПП, и особено за големите - ГЕРБ, БСП, ДПС, и големеещата се ПФ, и те само СИЛОМ, само принудени от милиони пъти отговор ДА на първия "Славчов" въпрос, ще изоставят любимата им, 25 годишна вече, пропорционална избирателна система, тип П1-МИР-31! Нещо повече, снощи не само не ми отговорихте на въпроса, но индиректно такива референдУМНИЦИ като мен МАЛОумници ни наричате! Кротко ще препоръчам - мерете си приказките!
21 Ноември 2016 21:01


...два милиона и половина...
100 000 ще свършат работата... че и ще се намерят!


21 Ноември 2016 21:02
но индиректно такива референдУМНИЦИ като мен МАЛОумници ни наричате!

индиректно? Никогаш.
21 Ноември 2016 21:04


индиректно? Никогаш.
Ценим прямотата и свещената простота!


21 Ноември 2016 21:04

Българският народ се е изказал директно и ясно какво иска да стане. Трябва да има система, каквато я пожелаха българите. Ако имат глупостта и наглостта да го направят, в момента сме тук 7 човека, следващия път ще бъдем два милиона и половина. Задължително е този закон да бъде приет от това НС

Обикновен фашизъм. Нагъл, безпросветен и нечистоплътен.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова смята, че чиста мажоритарна система не е подходяща и е по-добре да има смесена система.

"Имаме дълбоки резерви по отношение на прилагането на тази система в български условия", изтъкна и Четин Казак от ДПС. Но отказа да навлезе в подробности. Той даде да се разбере, че засега партията му не смята да обръща внимание на проекта на Манолова.

"Г-н Борисов си прави една много проста сметка. При 160 общини, които държи ГЕРБ, в тези 160 общини целият бизнес се контролира от кмета на ГЕРБ, всички местни фирми са подчинени на кмета от ГЕРБ, всички цигани са купени от кмета от ГЕРБ. Г-н Борисов си прави сметка през мажоритарната система да спечели мнозинство.Това не ви ли е ясно? И не мога да разбера защо всички се правите на луди", емоционално коментира темата наскоро съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов.

Вицепремиерът в оставка Меглена Кунева - де факто лидер на дясната коалиция, обяви, че партията й ДБГ няма да подкрепи мажоритарното гласуване, за да се "противопостави на популизма" и да "защити интересите на съществена част от гражданите, които не подкрепиха възможностите, за които бяха питани на референдума"

ДСБ, които след президентския вот скъсаха окончателно с РБ, нееднократно отхвърлиха възможността за чиста мажоритарна система. Те настояват за смесена система по немски модел, при която половината депутати се избират пряко от гражданите, а другата половина - с партийни листи. В същата посока отиват предпочитанията и на АБВ на Георги Първанов.
21 Ноември 2016 21:06
Ценим прямотата и свещената простота!

Аз да. Но някои колеги се напрягат, почват да ореват за волята на народа и такаа...
21 Ноември 2016 21:06
Партиите на думи подкрепят мажоритарния вот, на дела - не


Ама не може така, щото къде ще се завре теорията за комбината на Славчо с Герб?
21 Ноември 2016 21:06


Don, всички тия мъдри люде на които дигаш палчета са минало!


21 Ноември 2016 21:08
Ако имат глупостта и наглостта да го направят, в момента сме тук 7 човека, следващия път ще бъдем два милиона и половина. Задължително е този закон да бъде приет от това НС", заяви Тошко Йорданов.

Това някогашните комсомолски секретари ряпа да ядат, а и не се излагаха да се правят на чалгари и циркаджии
21 Ноември 2016 21:08
Това не прави аргументите им по-малко валидни.
Освен това бъдещето е надценено. Бъдещето не е това, което беше.
21 Ноември 2016 21:12


Освен това бъдещето е надценено. Бъдещето не е това, което беше.
Винаги е било така... И винаги е имало бъдеще! Каквото го мечтаем днес!


21 Ноември 2016 21:14
тц, навремето имаше мноо по-качествено и забавно бъдеще, сегашното е под секва критика.
21 Ноември 2016 21:16


Да сме живи и здрави - ще критикуваме!


21 Ноември 2016 21:17
Vatamov
21 Ное 2016 21:06

Don, всички тия мъдри люде на които дигаш палчета са минало!

Ти какво ми казваш сега? Че аргументите им не са валидни? Че над България не е надвиснала опасността от дивашки режим? И то използвайки вашето лековерие и нежелание да видите на какво ви обрича един безпросветен мошеник?
Разберете най-сетне, това, че сте слепи, не ви дава право да налагате емоционалните си изхвърляния връз мнозинството от народа, което не желае утре тонтон-макутите да маршируват нощем по улиците.
21 Ноември 2016 21:18
И във форума има едни гласовити... защитници на посредствените и анонимни партийци. Посредствени - ама "наши". Копелета ама наши, крадат - ама наши.



Искали пропорционална система с преференции - т.е. да няма състезание между отделни личности извън партиите. Отделно с този нисък праг на преференциите.. може да се избере човек със 100 гласа. Никому неизвестен, но с голяма рода
21 Ноември 2016 21:22
*
21 Ноември 2016 21:23
Искали пропорционална система с преференции - т.е. да няма състезание между отделни личности извън партиите.


Аз нямам проблем дори и да няма преференции, а най-малко пък искам мазни борби и простотии между разни папатаци, пардон, личности по телевизора и вестниците. Щото това може да е интересно за телевизионните зрители, но няма нищо общо с интересите на гражданите.
21 Ноември 2016 21:28


Че над България не е надвиснала опасността от дивашки режим?
Ако това е цената да станем нормална държава - и опасността, и режима - аз ще си я платя! За вас - не знам...


21 Ноември 2016 21:28
но няма нищо общо с интересите на гражданите.
аз пък немам илюзии относно интересите на гражданите. За мен нещата стоят така - ще създадем ли атмосфера, невидима, но влиятелна като радиационната - мажоритарната система е пенкилерът на сички времена и народи, или ще почнем да мислим. Мен ми е се тая. За державу обидно. Но и тва ще го смеля.
Апропо, рекидж, не ни щат акъла - ми хубу, ний да не сме амбулантни търговци.
21 Ноември 2016 21:29
"Имаме дълбоки резерви по отношение на прилагането на тази система в български условия", изтъкна и Четин Казак от ДПС. Но отказа да навлезе в подробности.

Щом казаците са против мажоритарните избори, начи българете са прави...
21 Ноември 2016 21:31



Мен ми е се тая. За державу обидно. Но и тва ще го смеля.
Това е приказка! От време, на време и другите имат право да се борят за каузи - ако не стават - ще борим пък техните!


21 Ноември 2016 21:32
Мен ми е се тая. За державу обидно. Но и тва ще го смеля.

Аз също. Обществото и без това е атомизирано отвъд възможността за квато и да било консолидация, така че всеко по-нататъшно разпарчадосване ще е просто продължение на разпада.
21 Ноември 2016 21:34
ако не стават - ще борим пък техните!
Ми хубу. Нали се фалиш, че четеш - преди 3+ години го написах - давайте, да ви видим. Вий я почнахте, ний ще ви довършим. Нещо да сме се отклонили?
21 Ноември 2016 21:35



Обществото и без това е атомизирано отвъд възможността за квато и да било консолидация, така че всеко по-нататъшно разпарчадосване ще е просто продължение на разпада.
Такааааа... Нали един от основните недостатъци на мажоритарната система е че ще ни стовари САМО една, две, най-много три партии?


21 Ноември 2016 21:38


Вий я почнахте, ний ще ви довършим. Нещо да сме се отклонили?
Това деление ми е безкрайно чуждо днес. Не знам кой какво е почнал и кой ще ме довършва - обещавам да му е трудно, поне зор ще види!


21 Ноември 2016 21:39
ще е просто продължение на разпада.
Да. Така е. От години, години! добрият стар хамел пише, че ние се нуждаем от единение под кауза, но не идеологическа, а общонародна! И си губим времето, сякаш ни е вересия, да се занимаваме с разни партнери.
21 Ноември 2016 21:40
Нали един от основните недостатъци на мажоритарната система е че ще ни стовари САМО една, две, най-много три партии?

Така твърдим разумните хора, некои други твърдят некви приказни неща за личности и нам кво си.
А атомизацията не идва от броя партии в парламента, а от дребното енорийско мислене и затварянето на хоризонта в една точка. Разпарчадосването на България в мижави едномандатни райони ще засили процеса.
21 Ноември 2016 21:41
Това деление ми е безкрайно чуждо днес.
О, сигур! Ми да беше се явил преди три години, че да фанеш дикиш! Не ми лелей - "Аз съм ноо млад, тогаз не разбирах!" Санким сега разбираш!
21 Ноември 2016 21:43
Появи се некъв ГМО екземпляр
21 Ноември 2016 21:43


Санким сега разбираш!
Аз съм човек, който признава като греши... и мога да уча... все още имам и време.


21 Ноември 2016 21:46
ученето почва с допускането, че има вероятност да си сбъркал.
21 Ноември 2016 21:47


...и затварянето на хоризонта в една точка...
От разговорите ми с приятел художник, знам че в перспективата има 1, 2 и най-много 3 убежни точки. Една от тях е на хоризонта - там където се присича неговия хоризонтал с вертикала между нашите две очи! Тази точка организира цялото пространство в една картина - разбирай го както ти е удобно.


21 Ноември 2016 21:48
Аз съм човек, който признава като греши... и мога да уча... все още имам и време.
Ако учиш, както декларираш, треба да си минал през годините. Тук имаше много умни хора, опоненти, не ги бих нарекъл партнери, а приятели и колеги. Имаше Бивол на калдъръма, той каза нещо, валидно за сички, напинящи се за форумна слава - Форумът е хладно място, не трябва да шляпаш бос - ще настинеш.
21 Ноември 2016 21:50
Нали един от основните недостатъци на мажоритарната система е че ще ни стовари САМО една, две, най-много три партии?


Така е!

Обаче ЗА това нещо гласуваха на референдум над 2.5 млн. български гласоподаватели.
Повече отколкото за която и да е партия от не помня откога!

Кво правим с тях?
21 Ноември 2016 21:51


ученето почва с допускането, че има вероятност да си сбъркал
Не само го допускам. След всички 27 години на "преход" съм абсолютно сигурен, че вероятността да бъркам не е никак малка. За себе си и моето семейство поемам този риск! Не ми се стои на едно място! Егати... дори американците избраха Тръмп!


21 Ноември 2016 21:51
Кво правим с тях?
А защо някой трябва да прави нещо с тях? Даже и да си принц Филип, стой настрана.
21 Ноември 2016 21:54
Обаче ЗА това нещо гласуваха на референдум над 2.5 млн. български гласоподаватели.
Повече отколкото за която и да е партия от не помня откога!

Кво правим с тях?

Квото е казал законът. При това гласуване парламентът има право да реши дали да въведе мажоритарна система, както и каква точно да бъде тя.
21 Ноември 2016 21:55
ученето почва с допускането, че има вероятност да си сбъркал

Това важи за всички.
21 Ноември 2016 21:56
А защо някой трябва да прави нещо с тях? Даже и да си принц Филип, стой настрана.


Ми нема как.
Имаше една реплика от български филм - "Тва да нее гьол, че да го прескочиш"
Не става!
Отваряш Конституцията и виждаш кой е суверенът!
Мнозинството гласували са се произнесли.
Тва не е аз и ти да се дърлим тука!
21 Ноември 2016 21:56
съм абсолютно сигурен, че вероятността да бъркам не е никак малка.
Ти как дефинираш понятието "вероятност" в контекста на краткия си житейски опит? Нали се блъскаш, че си млад?
21 Ноември 2016 21:56


При това гласуване парламентът има право да реши дали да въведе мажоритарна система, както и каква точно да бъде тя.
Ами точно така е, но за съжаление много от колегите не искат и да чуят за мажоритарна система, както и каква точно може да бъде тя!


... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД