:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,495
Активни 613
Страници 3,060
За един ден 1,302,066

Целият Министерски съвет ще ходи на разпит за ваксините от Турция

Москов е обвинен, че е внесъл ваксините без разрешение
Здравният министър Петър Москов е внесъл 200 хил. ваксини от Турция, без да има издадено разрешение от Изпълнителната агенция по лекарствата. Това е основният аргумент на прокуратурата, която в понеделник му повдигна три обвинения. Според разследващите Москов е бил длъжен да поиска разрешение от агенцията както за внасянето на турските ваксини "Пентаксим" и "Еувакс", така и за износа на 5 млн. дози БЦЖ, произведени у нас, които страната ни размени срещу турските препарати. И в двата случая той е пренебрегнал това свое задължение, обясни говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Затова на Москов е повдигнато обвинение за престъпление по служба. Разследващите смятат, че той умишлено се е опитал да набави облага за турското здравно министерство и едновременно е ощетил българското. Платени са над 323 хил. лв. ДДС за турските ваксини и транспортът. Другата вреда е неимуществена: "Настъпили са вредни последици, изразяващи се в създаване на недоверие в авторитета на Министерството на здравеопазването и невъзможност за осъществяване на ефективен контрол от страна на държавата по отношение упражняваната лекарствена политика, както и недоверие у гражданите относно дейността по ваксиниране на деца", твърдят от прокуратурата.

Москов има и още едно обвинение за престъпление по служба. То е за това, че обещал министерството му да плати на държавното предприятие "Бул Био" за производството на ваксините, но впоследствие накарал шефа му Любомир Димитров да подпише договор за дарение. Димитров предявил фактури, но пари не му били платени. Според прокуратурата "Бул Био" е била ощетена с над 413 хил. лв.

Третото обвинение на Москов е за умишлена безстопанственост. То отново е свързано с "Бул Био", но този път с друг от управляващите му - Росен Алексиев. Според прокуратурата министърът не е упражнил контрол върху работата му и така в база на предприятието в столичния квартал "Люлин" били произвеждани ваксини, без да има разрешение за това. За производството им са изхарчени над 110 хил. лв., но сега медикаментите трябва да бъдат унищожени.

Заедно с Москов обвинения получи и заместникът му Адам Персенски. Разследващите смятат, че той е съдействал на Москов, подготвял е договорите за внос и износ на ваксини. Заради разследването срещу Москов всички министри от кабинета "Борисов" 2 ще бъдат привикани на разпит в столичната следствена служба. Част от тях трябва да се явят още днес. По информация на "Сега" премиерът Бойко Борисов няма да дава показания днес. Причината за привикването им е, че решението на кабинета за даренията на ваксините е взето неприсъствено, т.е. Москов е внесъл предложението си, което впоследствие е разнасяно из кабинетите на колегите му за подпис и съгласие. Според Арнаудова следователите ще ги разпитват как е внесено решението, имало ли е мотиви, как е стигнало до тях и т.н.

Разследването на прокуратурата е на база сигнал на журналистката от БНТ Валя Ахчиева, обясни Арнаудова. Тя отрече, че обвиненията са политически мотивирани от дадената от кабинета оставка. Арнаудова обясни, че са имали готовност да ги предявят още през септември, но отложили заради президентските избори.

Говорителят на главния прокурор не можа да обясни какви са били мотивите на Москов да набавя облага за турското здравно министерство. Тя обясни, че това се разследва. Според Закона за лекарствата в хуманната медицина разрешение за внос на ваксини трябва да се иска от ИАЛ - от всяко юридическо и физическо лица. Москов обясни преди време, че на държавата е позволено да внася неразрешени медикаменти без съгласувателна процедура - по реда на Наредба 10 на министерството. Това се позволява, когато по една или друга причина регистрираните у нас търговци не могат да отговорят на нуждите на обществото - не се явяват на търгове, какъвто е конкретният случай, не могат да доставят или не предлагат изгодни условия.

Скандалът с детските ваксини започна през миналата година. Тогава заради провалени търгове и постоянен недостиг на препаратите бе подписан договор с Турция за внос на 100 хил. петвалентни ваксини "Пентаксим" и още толкова "Еувакс". Срещу това страната ни се задължи да дари 5 млн. ваксини срещу туберкулоза.

След това обаче се появиха твърдения, че ваксините са съмнителни, т.е. само 1 от петте компонента на "Пентаксим" от Турция има разрешение за употреба от агенцията по лекарствата, а за другите няма гаранция, че са произведени така, че да отговарят на европейските изисквания. Тогава сделката влезе в полезрението на прокуратурата. Първоначално започна проверка на Върховната административна прокуратура. Тя излезе със заключение, че ваксините не бива да се прилагат у нас, тъй като не били разрешени за употреба в България. Препоръката бе издадена месеци след като и последните ваксини от Турция бяха приложени на децата. От държавното обвинение твърдяха, че проблем не са качеството и безопасността на препаратите, а липсата на разрешение за употреба у нас.



ЗАЩИТА

"Това, което съм направил, е да защитя основния ми вменен от закона интерес, а именно да защитя имунизационния календар и здравето на гражданите. Ваксината, която сме получили от Турция, ако се бяха явили фирмите тук, България трябваше да заплати на тези фирми при спечелена процедура не по-малко от 48 лв. на една ваксина от 100 хил. бройки, т.е. над 4 млн. лв. Нямам ни най-малко притеснение в нито едно от действията си. Щях да бъда притеснен и наистина трябваше да бъда обвинен не от прокуратурата, а от обществото, ако не бях гарантирал възможността българският задължителен имунизационен календар да бъде изпълнен", заяви Москов на излизане от следствието. През уикенда той заяви, че България е дала ваксини за малко 300 хил. лв., а в замяна е получила медикаменти за над 3 млн. лв. Адвокатът му Менко Менков, който защитаваше и бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, пък каза, че авторитетът на здравното министерство не е пострадал от скандала с ваксините.

ВАС отмени пръстовите отпечатъци

Върховният административен съд отмени въвеждането на задължителна пръстова идентификация за получаване на лечение. Причината е, че то е въведено с наредба - тази за достъпа до медицинска помощ, а според съда подобно нещо трябва да се регламентира със закон. Затова и тричленен състав на съда спря действието на текста в наредбата до окончателно произнасяне. ВАС е сезиран от Центъра за защита правата в здравеопазването, Националното сдружение на частните болници и Федерация Българския пациентски форум.

"Дефинирането и въвеждане на процедура по създаването (генерирането) на код от пръстов отпечатък не е допустимо да става с наредба на МС", пише в мотивите на съда. По принцип в Закона за здравното осигуряване има текст, според който "Националната здравноосигурителна каса изгражда информационна система, която съдържа регистър на осигурените лица, включващ: паспортни данни; уникален идентификационен номер". Според друг текст от закона обаче "при ползване на медицинска помощ осигурените лица са длъжни да представят документ за самоличност, а изпълнителите на медицинска и дентална помощ да извършат проверка на здравноосигурителния статус на лицата съгласно данни на Националната агенция за приходите". В закона обаче не пише какво представлява уникалният идентификационен код на пациента, а от друга страна, изрично е посочено, че за да получи лечение, човек трябва да даде личната си карта и да има платени здравни вноски, без задължението да дава и пръстов отпечатък. Именно затова въвеждане на допълнително задължение за достъп до лечение не трябва да става с наредба, а с промени в самия закон, смятат магистратите.

Освен това въвеждането на отпечатъците противоречи на европейския регламент за електронна идентификация в ЕС. В частта му за здравеопазването пише, че "когато хората пътуват с цел лечение, достъпът до тяхната здравна документация трябва да е възможен в държавата, където се извършва лечението". "Въвеждането на пръстов идентификатор вместо на документ, който да съдържа информация за здравните данни на лицето и да осигурява достъп във виртуална среда до тях (електронна лична здравна карта или тя е съвместена с личната карта за самоличност) усложнява трансграничното легитимиране. Това противоречи на съюзното право", пише в мотивите на съда.

Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС.



ПОЛЗИ

15 млн. лв. по-малко е отчетената болнична дейност за периода 1-15 ноември в сравнение със същия период на октомври, обяви вчера шефът на надзорния съвет на здравната каса Ваньо Шарков. Все още е рано да се прави изводът, че намалението се дължи на въвеждането на задължителната идентификация с пръстов отпечатък от този месец, но системата безспорно е ефективна, допълни той. Намалението на разходите е сериозно - средномесечно болниците тази година харчат по 136 млн. лева.



16
3214
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
21 Ноември 2016 20:39
Целият Министерски съвет ще ходи на разпит за ваксините от Турция

Ако ги арестуват накуп ще стане интересно.
21 Ноември 2016 21:19
на една ваксина от 100 хил. бройки
А нима 100 хиляди човека - наистина се ваксинират?
21 Ноември 2016 21:21
Н16
21 Ноември 2016 21:19
Нали има и реваксинации.

Точно за ваксините Москов е невинен.
21 Ноември 2016 21:22
Ма и Лилито ли? Мамой клянусь - она е невинна! В тоа контекст!
21 Ноември 2016 21:38
цялата глутница управляващи- в камионетката и в затвора.Това е справедливо.При Бай Ставри.
21 Ноември 2016 21:43
Точно за ваксините Москов е невинен.

Това вероятно е постулат на Водача на Онези от Седмия Ден ?
21 Ноември 2016 21:58

Няма да оставят Правителството в оставка на спокойствие.
Как се трае до 22 януари? Цели два месеца! Не, не са два, колко са им Коледните почивки?

21 Ноември 2016 22:01
Върховният административен съд отмени въвеждането на задължителна пръстова идентификация за получаване на лечение. Причината е, че то е въведено с наредба - тази за достъпа до медицинска помощ, а според съда подобно нещо трябва да се регламентира със закон

И благодарение на една Наредба извиват ръцете на пациентите?
Нима никой преди това не видя липсата на закон за това?
21 Ноември 2016 22:08
И благодарение на една Наредба извиват ръцете на пациентите?
Нима никой преди това не видя липсата на закон за това?

И що трябва да има закон за регистрация при влизане в болница,преглед,...?
За да е лобистки ли?
Има ли закон за въвеждане на електронна система за регистрация на работното време, място?
21 Ноември 2016 22:17
цялата глутница управляващи- в камионетката и в затвора.Това е справедливо.При Бай Ставри.


Само така.
Иначе не можете да ги биете на избори.
22 Ноември 2016 00:25
"
Точно за ваксините Москов е невинен
." Внесъл е контрабадно два продукта, за които не са платени ДДС и мито. И двата продукта са произведени в нелицензири фабрики по европейските стандарти. Единият продукт е с недоказано лечебно действие, спрян е от употреба в ЕС, а г-н Москов се опита да изложи на риск здравето на населението. След протестите на специалистите и направените проверки, продуктът беше спрян от употреба, но Москов реши да го използва срещу мигрантите.
Нанесъл е щета на държавно предприятие в размер на 413 хил. лв. като е рекетирал директорът да ги дари на чужда държава. По този начин е ощетил хазната с дължимия данък печалба, 41 хил. лв. и е обрекъл на бедност работещите в предприятието.
Единственото учудващо е, че чак сега (оставка на правителството) прокуратурата повдига обвинение. В анти-аналогичен случай, когато Божидар Нанев спази законовите изисквания за закупуването на два антигрипни препарата по 60 хил. опаковки всеки, беше "хвърлен" за седмица на прокуратурата ... и за три години оправдан от всички съдебни инстанции.
А никой не пита кой провали търговете за ваксини и провали имунизационния календар. Ако имунизацията ще се прави "иде ми-дойде ми", защо изобщо са "усвоявали" средства за изготвянето на имунизационен календар!?
22 Ноември 2016 07:16
Накрая ще ги оправдаят. Гарван гарвану око не вади.
22 Ноември 2016 07:26
Много шум за нищо.
Министър в затвора не съм виждал, надали ще доживея
22 Ноември 2016 11:53
НАй забавна е онази част дето Москов нарочно се опитал да набави облага за турското министерство, опитвайки се да закърпи положението с ваксините у нас ..
И, да, разбира се че привикване на министри в оставка в прокуратурата на разпит няма нищо общо с бъдещите предсрочни избори ... Абсолютно нищо ... И корабче никак не плува ...
А после как ще подвият опашленца .. вече сме ги виждали как скачат като на ранен глиган а после скимтят и бягат в миша дупка, помияри.
22 Ноември 2016 15:40

ВАКСИНИТЕ НА ЗЛАТАНОВ И ТЕФТЕРЧЕТО НА МОСКОВ

Ако смятате, че заглавието е грешка, не е.

Преди две години месеци наред прокуратура, съд и медии ни занимаваха с тефтерчето на Филип Златанов, даже го и осъдиха ефективно човека, че си писал някакви неща в личното тефтерче. Накрая, за да не идат на съд в Европа, отмениха присъдата, а тефтерчето изчезна.

Сега прокурори искат да ни внушат, че:

1. Нямаме право да правим и да приемаме дарения.
2. Прокуратурата има право да търси сметка на Министерския съвет за начина на провеждане на заседанията му.

Ами да четат, бе, да четат:

“УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ И НА НЕГОВАТА АДМИНИСТРАЦИЯ

Чл. 7. (1) В изпълнение на своите конституционни функции Министерският съвет разглежда въпроси, които са му изрично възложени със закон или следват от ръководното му място в системата на изпълнителната власт.
(2) Министерският съвет решава въпросите от своята компетентност на заседания.
(3) По изключение и по предложение на министър-председателя Министерският съвет може да приеме акт и неприсъствено. Ако някой от членовете на Министерския съвет поиска мотивирано проектът на акт да бъде обсъден от Министерския съвет, той се включва в дневния ред за следващото заседание.

Чл. 9. (1) Приетите от Министерския съвет актове се подписват от министър-председателя. Министър-председателят подписва и мотивите към актовете по чл. 8, ал. 4, т. 1 и 2, както и становищата по конституционните дела.
(2) При неприсъственото приемане на акт той се представя за подпис на всички членове на Министерския съвет с изключение на командированите и ползващите законоустановен отпуск и се счита за приет, ако бъде подкрепен с "да" от повече от половината от тях.”

И нека сега някой пак каже, че ГЕРБ държи медиите и съда в ръцете си, че Борисов си е избрал и назначил Цацаров и подобни глупости.

И ваксините на Москов ще изчезнат, както изчезнаха и катерушките на Цветанов, и тефтерчето на Златанов.
Целта е да късат нервите на народа.

А когато, съсипани от лъжи и интриги, почтените се откажат да поемат отговорност да управляват България, да дойдат крадците, подкрепяни от северната мечка, и те да ни управляват.
Александър Алексиев
22 Ноември 2016 21:08
1. Нямаме право да правим и да приемаме дарения.
За лекарствени продукти нямате право:
ЗАКОН ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ В ХУМАННАТА МЕДИЦИНА
Чл. 290б. (Нов - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 05.08.2011 г.) Който извърши дарение на лекарствени продукти в нарушение на чл. 268а, ал. 1, се наказва с глоба от 1000 до 3000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение - с глоба от 3000 до 5000 лв.

Чл. 268а. (Нов - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 05.08.2011 г.) (1) Дарения на лекарствени продукти от притежатели на разрешение за употреба, производители, търговци на едро и дребно и от Българския Червен кръст могат да се извършват само след съгласуване от дарителя с ИАЛ чрез представяне на заявление по образец, утвърден от министъра на здравеопазването по предложение на изпълнителния директор на ИАЛ.


2. Прокуратурата има право да търси сметка на Министерския съвет за начина на провеждане на заседанията му
Не, търси съчастниците на Москов, изложили здравето на населението на опасност:
Раздел III.
Престъпления против народното здраве и против околната среда (Загл. доп. - ДВ, бр. 26 от 2004 г.)
Чл. 350а. (Нов - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) Който в нарушение на закон произвежда или предлага на пазара храни, храни за животни или ветеринарномедицински продукти, или питиета, и с това изложи на опасност живота или здравето на другиго, се наказва с лишаване от свобода до три години.
Чл. 351. (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) За деяния по чл. 349 и 350, извършени по непредпазливост, наказанието е лишаване от свобода до две години или пробация.
(2) Ако в този случай е последвала смърт за някого, наказанието е лишаване от свобода до пет години
.
Само не разбрах, Филип Златанов е бил свободен писател, нахвърлящ мотиви в личното си тефтерче или е бил Председател на Комисията за предотвратяване конфликт на интереси и целенасочено е водил неефективни проверки по мотиви, нахвърлени в личното тефтерче?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД