Всички издадени в последните две седмици разрешителни за строеж в "Младост" ще бъдат преразгледани от екип на новоизбрания кмет на района Десислава Иванчева. Причината е, че въпреки забраната на столичния кмет Йорданка Фандъкова да се издават нови строителни разрешения, между двата тура на изборите за кмет районната администрация е издавала разрешителни за отваряне на строителни площадки. Това обяви Иванчева, след като положи клетва за кмет пред Столичния общински съвет вчера. Освен документите, които дават право на строителство, екипът на Иванчева ще разгледа и как точно са сключени търговските сделки при закупуването на земите, върху които да се строи. Очакванията й са екипът й да разглежда разрешителните паралелно с Столичната община.
"Ще сезираме ДАНС да разследва корупцията в районната община, ще изискаме извънредна ревизия на Агенцията за държавна финансова инспекция, всички институции, които са необходими за ревизиране на документи счетоводно и икономически", съобщи Иванчева. Тя обясни, че до нея са стигнали няколко сигнали от граждани и служители на районната община, но не конкретизира за какво са те.
Като пример за нарушения в документацията Иванчева посочи изграждането на жилищна сграда върху зелената площ до бл. 64 в кв. "Младост 1" и 9 ДТ, която наскоро предизвика протести. В момента строежът там е спрян, тъй като под него се намират тръби на "Топлофикация", а в плана за строеж липсва изискваната по закон площ от 40% за озеленяване, паркоместата също са недостатъчно. "Така че аз доказвам, че действително съм права и гоня законовите неща", каза тя. По думите й в момента целта е разрешителното за строеж, дадено от главния архитект на "Младост", да отпадне, а след това и да се види как е придобита земята под него.
Минути преди Иванчева да бъде назначена за кмет, жители на "Младост" се срещнаха със столични съветници от ГЕРБ, за да разберат какво предприема голямата община срещу застрояването на зелените територии. Те обясниха, че презастрояването на квартала нарушава инфраструктурата. В същото време строителството не спира, въпреки забраната на общината. В крайна сметка съветниците не дадоха конкретно обяснение, а повториха до болка познатото, че всеки случай се разглежда поотеделно. Затова и няма как да се даде краен срок на тревогите им.
Паралелно със защитниците на градинките, пред районната община се събраха собственици на терени, предназначени за строеж, които призоваха Иванчева да подаде оставка.
"Току-що стъпвам в длъжност. Не виждам нещо да съм казала, че ще национализираме земите. Аз винаги съм заявявала, че съм "за" частната собственост и че ще помогна евентуално за по-добро и справедливо обезщетение на земите им", коментира Иванчева.
НАУКА
Две софийски минерални бани ще стават центрове за върхови научни постижения. Банята в "Горна баня" ще се превърне в център по музеология, а тази в "Овча купел" ще изследва лечебните свойства на водите. За реализацията на проектите Столичната община ще кандидатства по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Максимално допустимата стойност за проекта в "Овча купел" е 30 млн. лв., а за този в "Горна баня" - 13 млн. лв., съобщи зам.-кметът по култура Тодор Чобанов. Съветниците дадоха съгласие общината да се включи в тези проекти.
Проблемът е в реституцията. Много вреден закон.
Сега вече собствениците на терени имат определени права, жителите - също.
Справедливо решение - май няма? Все ще е за сметка нарушени права.