:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,367
Активни 617
Страници 11,932
За един ден 1,302,066

Антикорупционният закон на Кунева остава "на трупчета"

Тежък, подмолен конфликт тече между ГЕРБ и Реформаторския блок заради проекта на антикорупционен закон на вицепремиера Меглена Кунева. Причината е в нежеланието на ГЕРБ да вкара проекта за разглеждане на второ четене в парламентарната правна комисия. Оправданието за протакането е натоварената законодателна програма на комисията - аргумент, който реформаторите не приемат. Заради малкото оставащ живот на действащия парламент законът вероятно изобщо няма да стигне до обсъждане.

Конфликтът излезе наяве на заседание на правната комисия в сряда. В дневния й ред бяха включени поправки в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Това възмути десния Димитър Делчев, тъй като проектът за антикорупционен закон на практика инкорпорира в себе си закона за конфискацията. Той изтълкува това като опит да се "постави на трупчета" проектът на Кунева, който ГЕРБ и РБ иначе бяха обявили за приоритет за тази сесия на парламента. Самият проект бе одобрен на първо четене в края на юни и оттогава насам по него не е свършено нищо.

Шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) категорично отрече, че има бавене. По думите му спешното обсъждане на промените в Закона за съдебната власт и Изборния кодекс през лятото и есента не са позволили събирането на работна група, която да се захване с антикорупционния закон. Промените в закона за конфискацията били внесени още през 2015 г. и трябвало да разрешат процесуални проблеми, с които се сблъсквала държавната комисия за отнемане на незаконно придобито имущество. Кирилов обеща да постави въпроса за антикорупционния проектозакон на председателския съвет на Народното събрание, както и пред коалиционния съвет на управляващото мнозинство. Но изрази съмнение, че за оставащите 4-5 заседания на правната комисия може да бъде разгледан, тъй като й предстои да се занимае с резултатите от референдума, с поредните промени в Изборния кодекс, както и да довърши приемането на новия Закон за концесиите.
3533
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД