Противоречив проект за промени в Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен гласуваха вчера депутатите. Предложените от Реформаторския блок и ГЕРБ поправки предвиждат престъпленията на комунизма да влязат в учебниците, както и да бъдат махнати от публични места символи, лозунги, фотоси, надписи и др. знаци и предмети, създадени през комунистическия режим в негова възхвала и в чест на БКП. Задължени по този закон са "всички държавни органи, техните териториални звена, органите на местно самоуправление, публично-правни организации, физически или юридически лица".
Забранява се поставянето на публични места на предмети, надписи, скулптури или символи, "невярно пресъздаващи периода от 9 септември 1944 г. до 10 ноември 1989 г. или възхваляващи дейността и/или историята" на БКП, нейните предшественици и ръководни дейци. Изключение ще се прави само ако се поставят надписи, указващи, че българският парламент е обявил режима за престъпен. За пропаганда на този строй са предвидени глоби от 200 лв. за физически лица и имуществена санкция в размер на 2000 лв. за юридически. Проектът задължава МОН и училищата да направят необходимото режимът да "получи точно и обективно отразяване в съответствие с този закон" в учебниците, учебните помагала и учебните планове.
От БСП обвиниха управляващите, че разделят обществото. Янаки Стоилов иронично коментира, че с този закон правителството ще трябва да постави надпис върху собствената си сграда, тъй като е строена при комунизма. "Усетят ли ГЕРБ, че губят властта, веднага намират някакъв законопроект, с който да възбудят страстите и да ни противопоставят", коментира Четин Казак от ДПС. При гласуването му обаче партията подкрепи проекта.
|
|