Наскоро телевизиите показаха тежък казус. На 23-годишна бременна жена е открит рак на гърлото в петия месец, който се развива много бързо. На седмия месец плодът е изроден преждевременно, за да може майката да се лекува пълноценно. Близки на момичето започват кампания за набиране на средства, за да отиде тя на терапия в Турция, където да получи лечение, което се предлага и у нас.
Историята е ужасяваща, затова малко хора ще кажат на глас, че това е глезотия. Доста обаче го мислят. Ежедневно с всеки нов скандал, "разкритие", проверка и обвинение към онкологията у нас тези хора намаляват за сметка на другата група българи, които смятат, че най-правилното нещо, което може да се направи при поставянето на тази диагноза, е
човек да иде да се лекува в чужбина
Защото в много от случаите дали ще оцелееш, зависи от адекватното лечение, доверието в лекуващите лекари и съответната нагласа на пациента. У нас тази взаимовръзка е напълно разбита. Последният скандал - за съмнителните операции в Комплексния онкологичен център в Пловдив, е на път да разбие и малкото останало доверие на пациентите към системата.
Засега въпросите около историята в онкодиспансера са много повече, отколкото известните неща, да не говорим пък за факти. "Господари на ефира" показа епикризи и резултати от биопсии и ревизии на биопсии на 5 жени, оперирани в КОЦ-Пловдив. Част от пациентките изобщо не са имали злокачествено образувание, но въпреки това са им отстранени органи. На други пък е направена далеч по-радикална операция от необходимото. И при петте случая изводът, че операциите са били ненужни, идва от ревизията на биопсията, взета по време или преди операцията, т.е. от повторното изследване на един и същ материал, но от друг патоанатом. Затова и основното съмнение пада върху патолога, който е направил първоначалните заключения. Последва светкавична проверка на агенция "Медицински одит", която установи нарушения при лечението на осем пациента. Те са "свързани със системно и грубо нарушаване на медицинските стандарти, правилата за добра медицинска практика и други нормативни актове, гарантиращи качеството на оказаната медицинска помощ". Докладът на "Медицински одит" беше изпратен в Главна прокуратура, но не и показан публично. Здравният министър Петър Москов отне за 2 години правата на патолога Петко Маслев, натисна общинския съвет в Пловдив да смени ръководството на лечебното заведение, а "Медицнски одит" започна цялостна проверка на диспансера, от която засега резултати няма. От КОЦ обявиха, че са жертва на умишлена атака, целяща да съсипе лечебното заведение, а лекарският съюз застана изцяло на страната на диспансера.
Всичко това поставя куп въпроси, отговорите на част от които вероятно никога няма да разберем. Нормално ли е цялата история да тръгне от шоуто "Господари на ефира", които очевидно разполагат с получени от някого документи? Това ли е начинът да се представят подобни ужасяващи практики и наистина ли става дума за организирана атака срещу онкодиспансера от страна на частни болници, целящи да откраднат пациентите му? В какъв период от време са се случили откритите ненужни операции, т.е. доколко там редовно осакатявали хора или говорим за допуснати в годините грешки? Каква е практиката в тази болница - дали става въпрос за изолирани грешки на патолога, или за цяла система за прикриване на некачествено лечение? Ако се оперират ненужно пациенти, защо се прави? За да се вземат пари за операциите, или за да им се изпишат след това лекарства, от които те нямат нужда? Какво става с лекарствата? Възможно ли е изобщо да съществува толкова голяма и чудовищна схема за източване на пари от здравната каса? Случва ли се това и в други болници? Какво следва оттук нататък? И най-важното - още колко пациенти няма да са сигурни, че получават адекватна диагноза и лечение?
Колко хора може да умрат, защото не са сигурни в това,
което им е препоръчал лекарят и не са го послушали?
Тезата на КОЦ-Пловдив е, че става дума за умишлена атака срещу тях от страна на частна болница, която е употребила "Господари на ефира" и едва ли не имаща на своя страна министър Петър Москов и дори Бойко Борисов. От лечебното заведение не отричат съществуването на случаите с обърканите диагнози, но подчертават, че те са извадени от контекста - броят на хистологичните несъответствия в КОЦ-Пловдив е сведен до 0,58%, а световната практика допуска той да е до 2,9%. "Точно тези случаи са селективно избрани и изнесени. Който не работи, той не греши. Въпросът е, че тук няма съзнателен елемент, никой не е искал да прави насила лошо за болния", обясниха преди време оттам.
От КОЦ обаче не желаят да посочат кой точно стои зад атаката срещу тях. Очаква се публиката и медиите сами да се досетят и оповестят, че става дума за една нова супермодерна болница в малко градче от региона, открита лично от Бойко Борисов и сключила договор със здравната каса на ръба на закона, тъй като разрешителното й за дейност е издадено след изискуемия от закона срок. А може и да е някой друг - в Пловдив също има частни онкоболници. Начинът, по който беше изнесен скандалът, без да бъде извършено детайлно разследването, кара хората от диспансера да подозират организирана атака.
Конспиративните теории не са толкова важни. По- важно е дали е вярна изнесената информация. Според проверките на "Медицински одит", или поне частта, оповестена от МЗ, има 8 случая на сбъркани диагнози. Отговорът на диспансера - в писмо на лекарската колегия до централата на Българския лекарски съюз, с което се иска етичната комисия на БЛС да разгледа поведението на Петър Москов, е "за 2016 г. в диспансера са направени 21 000 изследвания - цитологични, гефрир и трайни препарати. От тях са извършени 43 ревизии на препарати и изследвания, за които има становище на д-р Маслев. При проверката е установено, че има несъвпадения при 28 броя от тях, но лекарите се възмущават, че МЗ си позволява да говори за 51% хистологични несъответствия при този патолог, а става дума за процент от ревизии, не за процент от обема дейност. Те обявяват това за чудовищна манипулация. Но е нормално човек да се запита, след като половината ревизии отхвърлят диагнозите, какво би станало, ако бяха проверени всички 21 000 изследвания.
Нормално е и при подобни данни да има съмнения, а вероятно и наказания. И тъй като засега разполагаме само с тази информация, не знаем какво стои зад сбърканите диагнози -
некомпетентност, мърлявщина или умишлени действия.
Оповестени данни от проверката на цялата дейност на диспансера от "Медицински одит" няма. Подозрението, че на пациентки умишлено са поставяни по-тежки диагнози, за да бъдат оперирани и КОЦ да вземе пари от здравната каса, звучат доста несъстоятелно. Не че у нас няма подобна практика - напротив, в кардиологията, например, с охота слагат стентове за щяло и не щяло, но там цената на една операция е в пъти по-голяма, отколкото в онкологията. По-важното е, че в онкологията далаверата е другаде и е нелепо някой да си дава зор да прави операции, които да изкарва по-радикални от нужното. В онкологията най-големият разход е химиотерапията, там парите, плащани от здравната каса, ежегодно удрят нови и нови рекорди и никой не може да даде отговор на въпроса как след като преминалите през тази терапия болни са с 5% по-малко, разходът за лекарства е скочил с 16%? Затова в онкоклиниките нямат интерес умишлено да правят ненужни операции. Имат обаче интерес от документи, на които пациентът да е със злокачествено заболяване. След това на негово име може да изтекат десетки банки за химиотерапия, които да се платят от здравната каса. Но вместо при "пациента" да се изнесат в ЕС, където цените са по-високи. Болницата вероятно получава два пъти пари за едно и също нещо - от НЗОК и от търговеца. Неофициално се твърди, че има разследвания на службите и
данните са за паралелен износ за десетки милиони
Официално никой не твърди, че в КОЦ се случва това. Няма и данни от целенасочена проверка на здравните власти, която да доказва паралелен износ. Например здравната каса започна тематични проверки на онкоклиниките, за да види защо растат разходите за химиотерапия, проверяваше се именно и дали не се изписват по-големи от нужното дози на пациентите. Проверката приключи отдавна, от касата с половин уста казаха, че резултатите са за прокуратурата и никой повече нищо не разбра. Сега от "Медицински одит" обявиха, че започват проверки по всички онкоцентрове. Службите бяха открили случаи на предполагаем паралелен износ във Варна преди няколко години, но и там не се разбра каква точно е схемата. Остана градският мит, който звучи почти абсурдно - че на болни се влива физиологичен разтвор, а лекарствата им се изнасят през задния вход.
Затова и сега все повече болни искат да отидат в Турция, Франция, Австрия или Германия - защото тук не са сигурни какво им вливат. Нито медиите, нито здравно министерство си дадоха труда да не ги плашат излишно при скандала с КОЦ-Пловдив, точно обратното. Изключително трудно е да се отговори на въпроса как трябва да реагират медиите в подобна ситуация - да раздухат скандала, за да се стигне до дъното на историята и евентуално лошата практика да бъде изкоренена, за да не страдат и други пациенти, или да изчакат резултатите от всички проверки. И ако се окаже, че няма конспирация и система за крадене, а просто мърляв патолог, да си замълчат, за да не плашат и без това изключително стресираните онкоболни. Както обикновено медиите дори не си зададоха тези въпроси. Адът на недоверието и страха да се пазиш от този, който следва да те върне към живота - лекарят и болницата, стават все по-дълбоки.
Много шум, много крясък... Факти! И тогава да коментираме...
------------------------------------
Сайтът на Генек