:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,210
Активни 743
Страници 23,775
За един ден 1,302,066

Все повече хора искат революция

Когато ГЕРБ агитираше за стабилност, голяма част от хората го схванаха като запазване на статуквото, в което те не се чувстват добре, и за това наказаха управляващите, обяснява социологът Добромир Живков
И-НЕТ СНИМКИ
Добромир Живков
Визитка

Добромир Живков е един от четиримата, които ръководят социологическата агенция Маркет линкс. Занимава се със социология от 1999 година. Работи в Маркет линкс още от създаването й. Живков минава цялата кариерна стълбица до управленския пост, а в момента се занимава повече с "Бизнес развитие" и със социални и политически изследвания.



------------

- Президентските избори бяха източник на много материал за социолозите. Какви изводи си извадихте след тях?

- Определено има промяна в политическата ситуация в страната. Въпреки условието за наличие на мажоритарен избор на президентските избори, ГЕРБ получи значително по-нисък резултат от очаквания. Стана ясно, че хората имат по-високи изисквания за подобряване на начина им на живот. Затова регистрираме много високи нива на неудовлетвореност: от развитието на държавата и от материалното състояние на домакинствата.

През последните две години част от хората имаха по-позитивни нагласи по отношение на бъдещето си. Но това важи само за част от българите. Основната маса продължава да бъде силно неудовлетворена и това се видя на изборите, те избраха промяната.

- Кои хора показват позитивни нагласи и кои са останалите?

- Общо погледнато, това са работещите хора, активните, които живеят в градовете, с доходи над средните. Те не са толкова политически активни и нямат особено гражданско отношение към случващото се в държавата. Естествено маргиналните като нагласа и статус групи, като пенсионерите, безработните и тези, които по различни причини се нуждаят от подкрепа, както и хората с много ниски доходи, не възприеха посланието за запазване на стабилността, което отправи ГЕРБ. За тях това означава запазване на статуквото, в което са изпаднали от години и това не им харесва.

- Налице е и тенденция за влошаване на политическия дебат в България.

- Това е все по-силно изявено през годините. Затова хората трудно успяват да погледнат отвъд непосредствените си нужди и се задоволяват с обяснения на доста ниско ниво, такива и получават съответно в по-голямата част от случаите. Забелязва се натрупване на гражданска енергия и неудовлетвореност у хората, това не е характерно само за България.

Преди години направихме проучване, в което делът на хората, желаещи да променят системата, беше около 24%, сега вече става въпрос за над 30%, т.е. за една трета от българите. Като те вече са убедени, че нужната промяна трябва да настъпи по революционен начин.

- Изчерпва ли се ГЕРБ, харизмата на Бойко Борисов?

- ГЕРБ и Бойко Борисов през тези години трупаха самочувствие и самонадеяност, че винаги ще бъдат първи и ще печелят избори. Впоследствие се оказа, че не е така, и се наложи ГЕРБ да го разберат по трудния начин. Изборната загуба свали ореола от партията, както и от Бойко Борисов. По никакъв начин обаче не можем да кажем, че тяхната харизма е изцяло изчерпана. Трябва да отчетем, че като класическа лидерска партия, ГЕРБ е най-успешният такъв проект. Другият подобен беше НДСВ и Симеон Сакскобургготски, но той беше с доста по-кратък жизнен цикъл.

- Това означава ли, че следващите избори ще спечели БСП?

- Не, ако сега има предсрочни парламентарни избори, най-вероятно ГЕРБ отново ще е първа политическа сила. Победата на Радев едва ли ще се отрази на съотношението в електоратите на ГЕРБ и БСП. Изследването, което проведохме между двата тура на президентските избори, показваше, че няма съществена промяна при подкрепящите ГЕРБ и БСП. Вярно е, че победата на Румен Радев консолидира БСП, но тя не е победа на столетницата.

Патриотично-националистичният феномен е много любопитен, той също е характерен не само за България. Тази нагласа се подхранва от засилващото се чувство на несигурност и нестабилност в днешния свят, което Европейският съюз със своето отслабващо влияние не може да даде. Към това се прибавя и проблемът с мигрантите. Очакванията, които голяма част от българите имаха след присъединяването към ЕС, не се оправдаха напълно. Хората, загубили своята самоидентификация, логично се връщат към родното, националното, към патриотизма. Това може да се тълкува и като резултат от целенасочена антиевропейска реторика вследствие и на руските опити за налагане на влияние на Балканите. В България до голяма степен патриотизмът върви ръка за ръка с русофилството.

Интересен факт е, че патриотичната вълна не се позиционира само вляво, хората, които се отъждествяват с нея, са от целия политически спектър, както вляво заради русофилството, така и отдясно. Има дори хора, които са гласували преди за Реформаторския блок. Те прескочиха вляво на тези избори и гласуваха за Румен Радев, защото видяха в него част от този патриотизъм, както и здравата ръка.

- Проблемът с бежанците тревожи особено хората. Предизвиква полемики. Доколко се търсят дивиденти от проблема?

- Търсенето на политически дивиденти е неизбежно и е валидно не само за България, но определено бежанската криза идва като много удобна тема за патриотите. Те инстинктивно поддържат вече появилите се страхове на хората. Според мен България е по-скоро подмината от бежанската криза. Това, което се случи в Харманли, e много повече вследствие на лошите условия на живот в лагера. Говоренето, че бежанците са агресивни по природа или са дошли тук със съвсем други цели, не отговаря на истината. Всеки човек, попаднал при подобни условия, накрая би стигнал до радикализация. Остава съмнението, че може би мигрантите нарочно биват оставени в подобни условия, за да може в някакъв момент да бъдат използвани с политическа цел. Но не можем да обвиняваме и местното население, живеещо в близост до лагерите. Тяхното усещане е, че държавата е абдикирала от живота им, а чужденците носят само заплахи.

Да живееш близо до място, на което са концентрирани N на брой чужденци със съвсем друга култура, няма как да не води до страхове и желание за гражданска съпротива, в който и град да се случи това. За разлика от Западна Европа у нас негативното говорене срещу мигрантите беше силно изразено. Винаги е било така, за съжаление, когато става дума за съчувствие и емпатия, имаме доста път като общество. При нас даже изгряха герои като Динко, който неизбежно налага аналогията със самоорганизиращи се наказателни отряди. (www.webcafe.bg)
19
3609
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
01 Декември 2016 20:11
*
01 Декември 2016 20:22
Цврчак - троцкист?
01 Декември 2016 21:09
Още подзаглавието е манипулативно. Хората не са гласували ЗА Радев, ами щото не разбрали гейберастията. Пак те виновни...
-------------------------
Сайтът на Генек
01 Декември 2016 21:21
Да Г-жа Бъчварова им липсва
01 Декември 2016 21:24
Не. Не става дума за власт Има и това Но я загубиха като интелект А тя съответно загуби занаята Жалко
01 Декември 2016 21:27
Цврчак - троцкист?
физкултурник-цвъцковист?
01 Декември 2016 21:43

Неверния Тома,
02 Декември 2016 07:51
Интересен факт е, че патриотичната вълна не се позиционира само вляво, хората, които се отъждествяват с нея, са от целия политически спектър, както вляво заради русофилството, така и отдясно.

Патриотизъм се покрива с левичарство? Въх.
Левичарство = русофилство? Въй, въй.
02 Декември 2016 07:58
Не е ли време интервютата със социолозите да бъдат публикувани в " После " ?
02 Декември 2016 08:28
Много интересно определение на "маргинални" групи е дал г-нът... А "релацията" патриотизъм - национализъм - ляво - русофилство направо трепти! От дрънчене на звонк...
02 Декември 2016 08:48
Може ли едновренно човек да бъде русофил и патриот? У нас няма русофили, има комунисти мечтаещи за СССР, има рублофили - частници които търгуват с Русия но с долари, има Путинофили. Последните са най опасни....
02 Декември 2016 08:49
Преди години направихме проучване, в което делът на хората, желаещи да променят системата, беше около 24%, сега вече става въпрос за над 30%, т.е. за една трета от българите. Като те вече са убедени, че нужната промяна трябва да настъпи по революционен начин.

Интересно ще бъде едно проучване как си я представят хората тази промяна на системата във втората, следреволюционна фаза.

Като цяло, човекът казва разумни неща, малко се е отнесъл с русофилията и евроскептицизма. Интересно е да се прочете и сравни с публикуваното преди два дена определение на Умберто Еко за фашизма
02 Декември 2016 10:08
делът на хората, желаещи да променят системата, беше около 24%


Честа досадна правописна революцийчица. Не се казва "делЪт", а "дЯлът".
02 Декември 2016 10:10
Това, че на всички нива управлението става все по- дебилно и неадекватно, че всички нива на администрациите се пълнят с калинки и това не се харесва на много хора, прави ли ги маргинали? Ха!
02 Декември 2016 10:25
Миролюбив човек съм, но за толкова години "преход" стигнах до извода, че с избори не става.Нужна е революция.Да се потрошат няколко дебели политически глави, да се протестира немирно (ако разбирате какво искам да кажа) и нещата ще си дойдат на мястото.Не че тази революцийка ще роди нови честни и безкористни политици, но поне ще се замислят, пък и народът ще им го припомня непрекъснато, че и техните глави не са недосегаеми.
02 Декември 2016 14:19
Не се казва "делЪт", а "дЯлът".


Нцъ. Може да се каже и по двата начина - и все ще е правилно.
02 Декември 2016 14:24
През последните две години част от хората имаха по-позитивни нагласи по отношение на бъдещето си. Но това важи само за част от българите. Основната маса продължава да бъде силно неудовлетворена и това се видя на изборите, те избраха промяната.


- Кои хора показват позитивни нагласи и кои са останалите?

- Общо погледнато, това са работещите хора, активните, които живеят в градовете, с доходи над средните.


Тоест основната маса живее по селата, неактивни са, доходите им са под средните. Аз така го разбирам.
02 Декември 2016 17:35
Говоренето, че бежанците са агресивни по природа или са дошли тук със съвсем други цели, не отговаря на истината.

Отговаря и още как! Тези от Пакистан и Афганистан не са бежанци, а нелегални икономически мигранти, привлечени от щедрите социални системи на Запад. Оказва се, че по традиция всички от тях носят ножове и са готови да ги пуснат в действие при всяка дори и незначителна кавга.
Трябва човек да е много заблуден за да смята, че в този си вид БСП може да донесе някаква положителна промяна.
03 Декември 2016 03:57
Все повече хора искат революция

Докато се стискат за десетина ръждиви шлепа с които да извозят гнилите ябълки към бреговете на страната на победилият пролетарят - никаква революция няма да има.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД