Терористичната групировка "Ислямска държава" пое отговорност за нападението в дискотека в Истанбул, при което в новогодишната нощ загинаха 39 души.
В нощта срещу първи януари неизвестен влезе в нощния клуб "Рейна" в истанбулския район Ортакьой, в който празнуват около 500 души, и разстреля 39 души, сред които 27 чужденци. Сред жертвите са граждани на Саудитска Арабия, Йордания, Ирак, Тунис, Индия, Мароко, Германия, Израел, Канада, Русия, Кувейт, Белгия и Либия. Над 60 души са ранени, сред тях е и българка, която претърпя тежка операция. Опровергани бяха съобщенията за втора българка, която е в неизвестност след атаката. Братът на жената обаче е заявил, че сестра му е жива и здрава и пътува към България, съобщи българската посланичка в Анкара Надежда Нейнски пред БНР. Според "Дейли сабах" една от жертвите на нападението в Истанбул е мъж, който е преживял двойния атентат на 10 декември. При касапницата на 10 декември край истанбулския стадион загинаха 44 души, от които 38 бяха полицаи. Въпросното лице е Фатих Чакмат, служител в охранителна филма. И в двата случая той е бил на служба, съобщи БГНЕС.
Според в. "Хюриет" турската полиция и разузнавателни служби получили данни за риск от атаки в новогодишната нощ и превантивно предприели мерки през декември, когато били извършени и арести. Разследващите не изключват нападателят да е свързан със същата клетка, която през юни извърши троен самоубийствен атентат на международното летище, погубил 47 души.
Полицията за борба с тероризма в Истанбул арестува 8 души във връзка с атентата, предаде БГНЕС. Информационна агенция "Доган" съобщи, че полицията продължава с операции по задържане на заподозрени. Предполага се, че извършителят на нападението в нощта на 31 декември срещу 1 януари все още е на свобода.
Нападателят в истанбулския нощен клуб "Рейна" може да е гражданин на Киргизстан или Узбекистан, съобщи телевизионният канал Си Ен Ен тюрк, като се позова на полицията.
Съветът за сигурност на ООН осъди най-категорично терористичните атаки в новогодишната нощ в Истанбул. В писмено изявление членовете на Съвета за сигурност нарекоха атаката "подла и варварска" и призоваха всички страни да си сътрудничат с турското правителство, за да бъдат открити и изправени пред съда виновниците.
Атентатът бе осъден от президента на САЩ Барак Обама, от президента на Русия Владимир Путин, от френския президент Франсоа Оланд, от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, от ръководителката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини, както и от много други държавници и политици, включително и от българския премиер в оставка Бойко Борисов.