Трайков и Дянков през 2010 г., когато все още бяха министри в кабинета на Борисов. Прокуратурата ги обвинява, че са ощетили държавата, като изкуствено са занижили цената на акциите на ЕВН. |
Дянков може да бъде обявен за общодържавно издирване, защото не е открит на адреса си в София, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Бившият вицепремиер работи в Лондон. Все пак разследващите обясниха, че ако се обади по телефона, за да го призоват, няма да го издирват по официалния ред.
Разследването е по стари сигнали от 2013 г. на Комисията за финансов надзор, когато шефът й беше Стоян Мавродиев. След дълго разследване сега прокуратурата установява, че със сделката за 33% от акциите на държавата в ЕВН били ощетени пенсионерите, защото парите не са влезли в Сребърния пенсионен фонд, а в бюджета. Странно е, че обвинението вижда проблем едва сега, при положение че още през 2010 г. бе създадена Държавната консолидационна компания с идеята тя да събере държавни акции от различни фирми и след продажбата им парите да влизат в ДКК, а тя да плаща дивидент на държавата, т.е. на бюджета. Още тогава бе ясно, че създаването на ДКК цели заобикаляне на законовите разпоредби, според които приходите от приватизация трябва да захранват т.нар. Сребърен фонд, в който се трупат средства за добавки към пенсиите. Парите от продажбата на държавните акции в електродружествата на ЧЕЗ и Е.ОН също не отидоха в Сребърния фонд, но прокуратурата не разследва това.
Продажбата на миноритарния дял на държавата в ЕВН стана през 2011 г. през Българската фондова борса (БФБ). Както е известно, борсовата приватизация е възможно най-добрата, защото има истинско състезание между кандидат-купувачите. Според разследващите обаче цената на акциите е била изкуствено занижена и държавата е била ощетена с над 20 млн. лв. Борсовата продажба бе извършена с посредничеството на инвестиционното дружество "Булброкърс" на бизнесмена и издател на в. "Капитал" Иво Прокопиев. Вместо да се възложи външна оценка, "Булброкърс" направили анализ за цената на акциите, което според прокуратурата било нарушение. Указанията са дадени от директора на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, от министър Трайков и от вицепремиера Дянков, в чийто ресор е била приватизацията, твърдят от прокуратурата.
Първоначалната цена на акциите е била 1373.92 лв., а крайната - 1632.56 лв. От прокуратурата смятат, че тя е трябвало да бъде по-висока, тъй като в стратегия за приватизацията от 2003 г. е записано, че цената трябва да е по-висока от тази за дяловете в мажоритарния пакет, ако дружеството има добри показатели и печалба. При приватизацията на 67% от акциите през 2003 г. държавата е взела 1777.48 лв. на акция, а през следващите години ЕВН постоянно е било на печалба.
От прокуратурата твърдят още, че софтуерът на фондовата борса позволявал манипулации. Това го знаели служителите, които имали достъп до сървъра. До 2008 г. борсата използва платформата "Ксетра" ("Дойче Бьорзе"), но три години по-късно е въведена руската търговска система РТС. "Тази платформа за търговия допуска манипулация, тъй като сървърът за провеждането й се намира в сградата на БФБ и достъп до поръчките в реално време е възможен от служители на борсата. Това е установено в хода на разследването от назначените съдебно-технически компютърни експертизи", твърдят от прокуратурата.
РЕАКЦИИ
"Сега" изпрати въпроси до БФБ, но до редакционното приключване на броя отговор нямаше. Дянков също запази мълчание. Пред bTV Трайчо Трайков заяви, че обвинението му е по политически причини. Сделката е била публична, минала е през одобрението на приватизационната агенция и правителството, а обвинението било безумно. "Прокуратурата твърди, че са изготвили своя независима пазарна оценка. Тя затова се казва "пазарна" - защото я прави пазарът. Пазарът чрез платформата БФБ е дал своята оценка и тя е с 20% по-висока от оценката на Агенцията за приватизация", заяви той.
Твърденията на прокуратурата са абсурдни и напълно безпочвени, заявиха от "Булброкърс". Според компанията държавното обвинение преследва цели, различни от справедливост и законност. Дружеството не е заобикаляло закона, нито е избирало методология за сделката. Постигнатата цена на акциите всъщност е много добра за онзи период, в който България още се окопитваше от кризата и имаше отлив на инвеститори, обясни преди време Иво Прокопиев.