"Музикаутор" действа от позицията на монополист, а офертата му е непосилна за бюджета на БНР, коментира шефът му Александър Велев. |
Преговорите вървят от средата на м.г., но едва в края на декември Съветът за електронни медии излезе с декларация, че след Нова година ще се нагърби с ролята на посредник. "Музикаутор" претендира от 2017 г. БНР да започне да му плаща не 1% от държавната субсидия и 4.55% от приходите си от реклама, както е било досега, а 4.4% от брутните си приходи. През 2016 г. субсидията на радиото бе 42.1 млн. лв., а през 2017 г. ще бъде 42.2 млн. Приходите от реклама за 2015 г., които са последните публично известни, са около 1 700 000 лв. Ако те са се запазили на същите нива и през миналата, то през 2016 г. "Музикаутор" е получило от БНР около 500 000 лв., а през 2017 г. очаква да получи 1 800 000 лв.
От "Музикаутор" твърдят, че действат в съответствие с решение на Административен съд-София, което позволява на дружеството да поиска по-високи възнаграждения от страна на БНР. "Музиката, правата за която се управляват от "Музикаутор", надвишава 50% от програмното време на БНР", заявяват от "Музикаутор" в отворено писмо. И дават примери с други държави - в Румъния процентът е 3.25, в Естония - 4.5%, Италия - 5%, Гърция - 2.2%, Испания - 3.6%, Дания - 3.5%, и пр. "В същия период с организацията на частните медии АБРО бе договорено тарифата да се развие стъпаловидно нагоре. Така се получи сериозен дисбаланс, като БНР ползва четири пъти по-добри условия. Подобна практика не съществува никъде в Европа, като се върви към еднакво третиране на обществени и частни медии", се казва още в писмото.
Според "Музикаутор" в изпълнение на решение на съда от м.г. тарифата за БНР е договорена с АБРО и е внесена за утвърждаване в Министерството на културата, което я е одобрило на 15 ноември м.г. Въпросната тарифа предвижда ефирните радиа, излъчващи между 40 и 60% музика, да отчисляват по 4.4% от брутните си приходи в полза на "Музикаутор".
Според Министерството на културата обаче "Музикаутор" и БНР трябва да започнат преговори отново, за да се разберат за отчисленията. "В решението си съдът посочва, че "Музикаутор" следва да отчете, че БНР се субсидира от държавния бюджет и как това се съотнася към предлаганите размери на възнагражденията - пише министърът в оставка Вежди Рашидов в писмо до Ясен Козев, шеф на УС на "Музикаутор". - С оглед на това считаме за важно депозираните от вас документи да бъдат съгласувани и с лицето, което ще следва да заплаща възнагражденията в предлаганите размери. Обратното би било изцяло в противоречие с основната цел на законодателя, а именно - да се даде възможност дължимите възнаграждения да се формират с максималното участие на заинтересованите лица. Обстоятелството, че БНР има качеството на заинтересовано лице по случая, е вън от съмнение". Рашидов посочва и че БНР вече е изразило несъгласие по редица положения, свързани с тарифите.
Според радиото "Музикаутор" действа от позицията на монополист, офертата му е непосилна за бюджета на БНР и не почива на икономическите реалности. "Парите, отпуснати на радиото от държавния бюджет, са непроменени, което означава, че ако приемем искането на "Музикаутор", трябва да пренасочим средства, като например да закрием една от регионалните ни програми, което би нарушило интересите на обществото", се казва в декларация на БНР. Генералният директор на националното радио Александър Велев коментира, че медията не е против да плаща авторски права, а е срещу тройното повишение на таксата. Велев призова композитори и текстописци да предоставят своите права на БНР. "Дали действително композиторите и хората, които пишат текстовете, седят зад едно подобно решение?", попита той в ефира на БНР.
-------СПОРОВЕ
Споровете между медии и дружества за управление на авторски права вървят вече над 20 г., а досега "Музикаутор" бе известно като сдружение, което по-рядко се замесва в скандали и работи диалогично с ползвателите. В миналото основните търкания бяха между ПРОФОН и частните радиа и телевизии. Това дружество представлява интересите на изпълнителите и техните продуценти. Преди време се стигна дотам всички частни радиа, членуващи в асоциацията АБРО, да прекъснат в един и същ момент програмата си в знак на протест срещу тарифите на ПРОФОН. Адреналинките от "Господари на ефира" пък танцуваха няколко месеца на фона на 2-3 български парчета, тъй като продуцентът им Магърдич Халваджиян не можеше да се договори с ПРОФОН.