Германия трябва да проучи възможността за въвеждането на мерки срещу държавите, нежелаещи да приемат обратно мигрантите, на които тя е отказала бежански статут. Това предложи в интервю за вестник "Велт ам зонтаг" правосъдният министър Хайко Маас.
"Смятам, че трябва да засилим натиска. Който не сътрудничи, трябва да му се наложат санкции, при това не бива да изключваме подкрепата за развитие, икономическата помощ, издаването на визи", уточни министърът. В същото време Маас призна, че в правителството не всички споделят такъв подход, предаде БГНЕС. Миналата година Германия върна 80 000 бежанци. От тях 55 000 напуснаха страната доброволно, а 25 000 бяха депортирани.
Международната хуманитарна организация "Лекари без граници" предупреди междувременно, че Белград може да се превърне в новото "Кале" за мигранти в Европа. Централната гара в сръбската столица Белград е напълно превзета от премръзнали, изгладнели и мръсни мигранти. Над 2000 мигранти са се настанили там, повечето са на възраст около 18 години, но сред тях има и деца на 7-8 години. В момента на територията на Сърбия има около 8000 мигранти, които не могат да продължат пътя към Европа. Огромната част от мигрантите отказват да бъдат настанени в официалните приемни центрове за мигранти в Сърбия, защото се опасяват от бърза депортация в България и Македония, откъдето са дошли в Сърбия.
103-ма бежанци загинаха, 4-ма са спасени от италианската брегова охрана, след като надуваема лодка, с която плавали от Либия към Италия, се обърна.
|
|