:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,158
Активни 374
Страници 26,568
За един ден 1,302,066

Социалното министерство иска 84 млн. лв. за заетост на 12 000 безработни

Идеята е с парите да се спасява Северозападна България. Финансовият министър обаче е против
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Финансовият министър в оставка Владислав Горанов е на мнение, че предложените мерки няма да доведат до подобряване на работната сила.
Проблемът с трайно безработните у нас ще продължи да се задълбочава през следващите три години независимо от възстановяването на пазара на труда и похарчените милиони за обучение. Само за заетост на 12 000 души, които нямат работа повече от 1 г., са необходими годишно по 84.2 млн. лв. Тази сума иска социалното министерство, за да тества пилотна програма за наемане на 10% от трайно безработните, съсредоточени в Северозападна България. Финансовият министър в оставка Владислав Горанов обаче е на мнение, че предложените мерки няма да доведат до подобряване на работната сила. Това е поредната инициатива за най-изостаналия район у нас. Кабинетът разработи цяла инвестиционна програма за този край на България, която обаче беше върната на регионалното министерство за преработка.

Новата програма за безработните над 1 г. е разработена и само чака финансиране, обясняват от социалното министерство. Мерките са насочени към продължително безработни, безработни на социално подпомагане, безработни без квалификация и професия, неактивни и обезкуражени. Парите обаче са повече, отколкото целия бюджет за заетост. За седма поредна година националният план за заетост е разчетен на 73 млн. лв., въпреки че междувременно минималната заплата се увеличи от 240 на 460 лв. Така парите стигат за все по-малко заети.

"При недостатъчно предлагане на работни места на първичния пазар и бързото развитие на технологиите продължително безработните и лицата без квалификация не могат да си намерят работа. За тях единствената възможност да придобият квалификация и да започнат работа е включването им по мерки и програми за заетост и обучение", мотивират се от МТСП. Според последните данни на Агенцията по заетостта към края на ноември трайно безработните над 1 година са около 101 000, докато миналия юли са били 117 хил. души. Тези без квалификация и образование са 141 000, като спрямо юли 2016 г. намаляват с около 7000. Общата безработица в страната иначе достига най-ниски нива от 8 години - 261 000 души, хвалят се от АЗ.

Европейската комисия обаче предупреждава, че дългосрочната безработица продължава да бъде нарастващ проблем в България. "Обхватът на активните мерки, насочени към трайно безработните, остава недостатъчен. Програмите за обучение на дългосрочно безработните до този момент са в много малък мащаб и ще трябва значително увеличаване, за да бъдат ефективни", признават от социалното ведомство. На този фон парите за субсидирана заетост за 2016 г., насочени към продължително безработните, бяха едва 6.6 млн. лв. Колко ще са тази година ще стане ясно към края на януари.

Друг голям проблем на субсидираните мерки за заетост е тяхната неефективност. От 2003 до 2011 г. държавата е похарчила 1.5 млрд. лв. за такива мерки, с което е повишила заетостта в страната с едва 2%, показа изследване на министерството на труда. Според други анализи 16% от участвалите в мерки и програми за заетост са си намерили работа само благодарение на участието си в тях.
11
3401
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
15 Януари 2017 19:07
7000 годишно на калпак! Е тва е далавера!
15 Януари 2017 19:25
Те не ги дават на "калпаците". Дават ги на едни наши хора, които наемат "калпаците", за да им работят без пари, а държавата да плаща минимална работна заплата.
Едно време са му казвали "робство" на това явление – някой да ти работи без пари, но днес го наричат "програма".
15 Януари 2017 20:46
Чакайте, бе какви програми, ккави пет лева, това правителство уж е в оставка - или се канят да управляват още 2-3 поколения?
15 Януари 2017 21:38
Само за заетост на 12 000 души, които нямат работа повече от 1 г., са необходими годишно по 84.2 млн. лв.

Моля? 7000 на глава мърляч при 5500 минимална годишна заплата?
15 Януари 2017 22:50
Въобще не е работа на МТСП да създава изкуствена заетост. Има МИ, МТ, МЗХ, МЗ, НСОБ, МРРБ - да си пишат програми според нуждите си и да действат.
15 Януари 2017 23:46
Готино, а! 7000 на нашите хора на изпроводяк, пък те си знаят - пак ще гласуват за Него!

Не мога да разбера мазохизма на избирателите Му, но ... те си знаят.
Лошото е, че и ние плащаме за техния мазохизъм!
16 Януари 2017 10:59
Мазохизъм на избирателите, а? Съвсем не! По- малкото са вече в схемите, а повечето се надяват при следващия тираж да дойде техния ред. Ако намалеят- значи част от вторите са се отказали
16 Януари 2017 13:35
Пари трябва да се дават за намаляване на раждаемостта на циганите. Иначе, никой никъде не може да насмогне - пример - Индия.
Другият (но положителен) пример е Китай.

16 Януари 2017 16:39
/Поглед.инфо/ Осем души на планетата притежават толкова богатство, колкото е общата собственост на по-бедната половина от населението на света. Тази "неприлична" ситуация "изостря неравенството", оплаква се британската неправителствена организация „Оксфам” (Oxfam) в доклад, публикуван в навечерието на срещата, организирана от неправителствената организация "Световен икономически форум" (СИФ), която се открива във вторник в Давос.

"Непристойно е толкова много богатство да е концентрирано в ръцете на толкова незначително малцинство, когато се знае, че един на всеки десет души в света живее с по-малко от 2 долара на ден", твърди говорителката на френския филиал на „Оксфам” Манон Обри, цитирана в изявлението.

Докладът, цитиран от АФП, е озаглавен "Икономика в услуга на 99%". Той разкрива "как големите корпорации и най-богатите изострят неравенствата, използвайки провалена икономическа система с укриване на данъци, намаляване на заплатите и увеличаване на доходите на акционерите".

Според неправителствената организация, с това темпо първият "супермилиардер" в света "може да види своето богатство да надхвърлят хилядата милиарда долара още в следващите до 25 години. " За да изразходваш тази сума, ще трябва да "харчиш един милион долара на ден в продължение на 2738 години", казва тя.

„Оксфам”, която има навика да привлича вниманието към нарастващите неравенства по повод на „Световния икономически форум”, който ще се провежда до събота в Давос, осъжда "натиска, упражняван върху заплатите навсякъде", както и данъчните облекчения, от които се възползват фирмите и още прибягването до данъчни убежища.

„Компаниите максимизират печалбите си, включително като намаляват, доколкото е възможно своето данъчно бреме, и така лишават от средства държавите за финансиране на политика и услуги, необходими за намаляване на неравенството", се казва в доклада.

Неправителствената организация се основава на "нови и по-точни данни за разпределението на богатството в света" и призовава правителствата да реагират и да се обърнат към по-човешки ориентирана икономика.

"Когато отговорните политици спрат да бъдат обсебен от БВП и се фокусират върху интересите на всички свои граждани, а не само на елита, тогава е възможно по-добро бъдеще за всички", казва Обри.

Според проучването на „Оксфам” само във Франция 21 милиардери притежават през 2016 колкото 40% от по-бедната част от френското население.

Миналата година „Оксфам” снъобщи, че общото богатство на най-имотния в света 1% от хората, през 2015 г е надвишило това на останалите 99%, като запази едногодишните си прогнози.

"Световен икономически форум" (World Economic Forum - WEF) е международна неправителствена организация със седалище в Женева, Швейцария. Организираната от нея среща на световни формални и неформални лидери в Швейцария се нарича още Световен икономически форум. Провежда се ежегодно.

Лондон / Великобритания
Източник: БГНЕС


Офтопик, разбира се ... Че как не!
17 Януари 2017 08:07
Вместо да дават на "калинките" едни 84 000 000 лв. да ги харчат за безработните, да построят 12 промишлени предприятия, които да наемат толкова работници.
17 Януари 2017 08:43
Вместо да дават на "калинките" едни 84 000 000 лв. да ги харчат за безработните, да построят 12 промишлени предприятия, които да наемат толкова работници.

Дори сега имаме излишни производствени и енергийни мощности.
За какво ни са още?

Нямаме пазар!
Това е проблемът.
Ако имаше пазар щяха да се избиват да строят фабрики.

Тоест трябва ни богато население което да осигури богат потребителски пазар.
Проблемът се самозацикля и става неразрешим.

Трябва ни пазар.
Такъв има за марихуана.
Разрешаваме на всички села с население под 100 души да отглеждат коноп.
Предвид че при нас е по евтино, всички ще зарежат Холандия и ще дойдат тук.
Така се прави.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД