:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,408
Активни 494
Страници 3,973
За един ден 1,302,066

МОН реже норматива на учителите по 3 предмета

Все още не е ясно дали това ще доведе до по-ниски заплати
Просветното министерство се кани да намали сериозно норматива за преподавателска работа на учителите по три предмета. Това съобщи за "Сега" зам.-министърът на образованието Диян Стаматов. Промяната ще бъде регламентирана в новия стандарт за нормирането и заплащането на труда, който днес ще се гледа на Отраслов съвет в МОН.

В момента учителите по труд и техника трябва да изработят по 796 часа годишно, а от изпълнението на този хорариум зависи и заплащането. От МОН обаче смятат да го намалят, тъй като той е най-високият сред всички учители. С колко точно ще се свие нормативът ще стане ясно днес, когато се очаква проектонаредбата за нормирането и заплащането на труда да бъде качена на сайта на просветното ведомство. "Учителите по труд и техника имат проблеми отдавна, защото часовете им се възприемат едва ли не като свободно време. Занапред обаче в тези часове ще трябва да се формират предприемачески умения, елементарни трудови навици и др.", коментира Стаматов.

Орязване ще има и при норматива за учителите по изобразително изкуство и по музика, който в момента е по 720 часа. По данни на синдикатите предложението на МОН е намалението да е до 700 часа, макар че те настояват хорариумът да бъде свит до 684 часа годишно. От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" открай време настояват всички учители да имат еднакъв норматив, каквато е била препоръката на Комисията за защита от дискриминация през 2008 г. Оттам искат всички да започват от 684 часа, какъвто сега е нормативът по български и математика, а оттам нататък всяка допълнителна работа да се заплаща. "В момента всеки ден се прави комисия по нещо и учителите са принудени да се занимават с административна работа и куп бумащини, което ги отдалечава от учениците", коментира председателят на синдиката Юлиан Петров. По думите му обаче целта на предложения нов стандарт е да се пестят пари, а не реално да решат проблемите на учителите.

Все още не е ясно дали по-ниските нормативи означават и по-ниски заплати за педагозите. Според Петров в новата наредба има заложена подобна хипотеза, която обаче ще бъде оспорвана от синдиката, ако остане в окончателния вариант.

РЕФОРМА

Още преди месеци от МОН заговориха за намаляване на норматива на преподавателска работа за някои прогимназиални учители, които не успеят да формират нужния брой часове, във връзка с предстоящото мащабно преструктуриране на училищата у нас. До 31 май всички основни училища (досега до 8-и клас) трябва да се преобразуват или в такива до 7-и клас, когато вече приключва основното образование, или да станат обединени от 1-ви до 10-и клас. Във втория случай това ще доведе до увеличаване на броя на учениците и съответно на учителските хорариуми, но в първия - до намаляването на преподавателската работа. Така някои учители ще бъдат затруднени да покрият нужния им брой часове. Затова идеята на МОН бе в тези случаи при непълна норма, но при определени обстоятелства, преподавателите да получават пълните си заплати. Очаква се условията за това да станат ясни днес, когато ще се обсъжда и стандартът за финансирането.
4
7208
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
17 Януари 2017 06:53
. От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" открай време настояват всички учители да имат еднакъв норматив, каквато е била препоръката на Комисията за защита от дискриминация през 2008 г.

Мдам, преподавателите по математика, български и литература отколе дискриминират преподавателите по трудово обучение, като системно са заети извън уроците с проверки на домашни, контролни и класни. Същото се отнася за преподавателите по руски, френски, английски и пр. Нарочно го правят.
17 Януари 2017 06:59
П.П. Случайно имах възможност да лицезра и слушам в продължение на няколко часа преди 5-6 години членовете и божем председателя на тогавашната Комисия за защита от дискримрнация. Боже! Ако работещите българи с 500-600 лв. заплатици знаят какво хрантутят..., на Дондуков 1, Дондуков 2 и пл. Народно събрание отдавна щеше да има табели "Тук ще се танцува".
За Ваилонската пък кула - 2 в Брасълз не ми се мисли какво ще има, ако юроподаниците се усетят най-после.
17 Януари 2017 17:09
Нали работният ден е 8 часа и петдневна работна седмица. Тези които имат по - малко часове не трябва ли да са в училището и до проверяват класни " домашни, подготвят новите уроци или вършат някаква училищна работа.
17 Януари 2017 18:09
А ти смяташ ли, че тези 8 часа винаги им стигат?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД