Второ дело за присвояване на над 5.1 млн. лв. е внесено в съда срещу бившия шеф на Националната разузнавателна служба (НРС) ген. Кирчо Киров, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова пред bTV. Уликите за него дошли от делото, по което вече е подсъдим за други 5 млн. лв. Той твърдял, че са били похарчени при най-висока секретност за четири операции.
Две инстанции го осъдиха на 10 г. затвор и да плати на НРС 4.7 млн. лв. по идентично обвинение, но Върховният касационен съд върна делото на втора инстанция с мотива, че е нарушено правото на подсъдимия да се защити.
"Създавани са били документи, обосноваващи извършването на съответни разходи за разузнавателна дейност, която обаче според доказателствата е приключила в края на 1999 г.", каза Арнаудова. Тя обясни, че тази разузнавателна дейност документално е приключила през 2003 г., въпреки това генералът е утвърждавал огромни разходи за извършването й. Присвояването станало от 2007 до 2011 г., се твърди в обвинителния акт.
Прокуратурата се усъмнила в обясненията на Киров за изхарчени пари за 4 секретни операции. Военният съд е изискал от НРС справка имало ли е действително такава дейност и такива разходи. Били са проверени отдавна архивирани финансови документи. Там проверяващите са се натъкнали на фрапиращи факти за теглени и отчитани четирицифрени суми във валута и незабавно сезирали главния прокурор.
Военнитe следователи са разпитали всички свидетели и са анализирали стотици оригинални документи, като е бил проследен целият път от тяхното създаване до архивирането им. С експертизи било доказано, че ген. Киров собственоръчно е утвърждавал тегленето на големи суми. "В тези документи е било вписвано, че се извършва дейност и се правят разходи по оперативни дела, които всъщност са били окончателно приключени и архивирани преди няколко години, и двамата обвиняеми много добре са знаели това", посочват от прокуратурата.
По досъдебното производство са разпитани 15 разузнавачи. "Те категорично сочат, че в инкриминирания период нито са извършвали такава дейност, нито такива разходи, нито пък са получавали пари", каза Арнаудова. Когато въпросните разузнавателни дейности реално са били извършени, за тях са похарчени 10 пъти по-малко пари, отколкото е посочено 10 г. по-късно. За прикриване на присвояването много бързо и не по съответния ред са били унищожавани документи, в които е следвало да се опише за какво точно са нужни тези пари.
МИНИСТЪР
Прокуратурата е внесла в Софийския градски съд (СГС) обвинителния акт срещу военния министър в оставка Николай Ненчев за ремонта на руските изтребители МиГ-29. Той е привлечен под отговорност за престъпление по служба. Обвинението твърди, че от май до септември 2015 г. Ненчев не е осигурил авиационната безопасност и летателната годност на ВВС, като не е изпълнявал договорите за ремонт на руските изтребители с фирмата производител "РСК МИГ".
Абе тая прокуратура много се активизира нещо !?