:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,433
Активни 631
Страници 11,998
За един ден 1,302,066

Еднодневните договори извадили на светло земеделието

За една година са купени 200 000 такива контракта
Еднодневните трудови договори са помогнали за повишаване на броя на заетите у нас, както и за излизане на светло на дейността на земеделския сектор. Този извод правят от "Индъстри уоч" в анализ за икономическите ефекти от новия вид договори. Те бяха въведени през лятото на 2015 г. За цялата минала година са купени от земеделски производители близо 200 хил. еднодневни трудови договора. С трудов договор за един ден могат да бъдат наемани работници само за прибиране на земеделска продукция от плодове, зеленчуци, розов цвят и лавандула. Тези хора не губят правото си на социални помощи.

"На макроикономическо ниво ефектът на еднодневните договори върху заетостта е видим в месечната динамика на наетите лица в селското стопанство в периода 2014-2016 г. По-бързото нарастване на наетите през първото полугодие на 2016 г., което статистиката отчита, вероятно се дължи на изсветляване на селското стопанство чрез формализиране на сезонна заетост. Изпреварващото нарастване на наетите лица в селското стопанство след въвеждането на еднодневните договори е сигнал, че делът на неформалната икономика и недекларираната заетост в сектора се свива", пишат икономистите от "Индъстри уоч".

Според данните средно за 2015 и за 2016 г. 78% от наетите по такъв договор не са били осигурявани на друго основание. Това според анализа показва, че еднодневните трудови договори не изместват традиционните трудови правоотношения. Това всъщност бе едно от основните опасения на синдикатите от КТ "Подкрепа" например, с което те бяха против въвеждането на този вид договор. Всеки работник в земеделието с такъв контракт е работил по средно 4 дни при разрешени максимум 90 дни за един и същ човек в рамките на една година. "Тези данни потвърждават хипотезата, че мнозинството наети по еднодневни договори са безработни лица, които не упражняват друга форма на заетост, или лица, които работят изцяло в сивата икономика", пише още в анализа.



ДОПИТВАНЕ

От "Индъстри уоч" са провели анкета сред близо 800 земеделски производители. 86% от тях отговорили, че работниците им се страхуват да не загубят достъп до социални помощи, включително и енергийните, или обезщетения, ако работят с еднодневен трудов договор. Това наложило допълнителна разяснителна кампания от страна на земеделците. "Около 40% от производителите считат, че използването на еднодневните договори е довело до увеличаване на разходите за счетоводни услуги, като над половината оценяват времето за обработка на договор за един работник на около и над 5 минути", става ясно още от анкетата. Над 45% от производителите са предположили, че работниците вероятно могат да намират друга работа, без да сключват договори. Това според анализа е индикатор за все още значителния дял на недекларираната заетост както в този сектор, така и изобщо за специфичната група потенциална работна сила (лица с ниско образование, трайно безработни, от маргинализирани групи и др.).
1084
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД