:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,006
Активни 448
Страници 6,909
За един ден 1,302,066

Само в 7 града загубите на вода са под 50%

В Добрич разхищението е най-голямо - 84%. Пазарджик е рекордьор по аварии - 238 на сто километра тръби
Само в 7 от 28 областни града у нас загубите на вода по тръбите, преди тя да стигне до потребителите, са под 50%. ВиК дружествата масово не успяват да се справят с течовете на фона на непрекъснатите искания за повишение на цените. България продължава да бъде шампион по пилеене на вода, особено на фона на други европейски страни, където те са сведени до едва 4-8%. Това показва стенограма на едно от последните закрити заседания на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от началото на тази година. То е част от по-разширено обсъждане за положението във водния сектор и за промените в цените в следващите няколко години.

Най-големи загуби на вода регистрира ВиК в Добрич, където процентът минава 84, а едва 16% от подаденото количество достига до потребителите. За сметка на това там плащат и най-висока цена в момента. В края на миналата година премиерът в оставка Бойко Борисов присъства на подписването на договор за водния цикъл на града за почти 115 млн. лв., с което течовете да се затапят. Той дори артистично показа с чаши колко вода, платена от гражданите и бизнеса, изтича в земята.

Близо до разхищението в Добрич е и ВиК дружеството в Сливен - 82.3%, въпреки че ремонт на мрежата там върви от години и той бе съпътстван от непрекъснати шумни скандали. В Шумен в земята изтичат около 80% от водата, става ясно от данните на КЕВР.

Показателно за състоянието на целия сектор е, че с най-добри резултати може да се похвали ВиК-Русе - загуба "само" на 42%. Останалите градове с под 50% са Стара Загора, Смолян, Хасково, Видин, Кърджали. В София процентът се върти около 48.

В същото време в края 2016 г. с петгодишните си бизнес планове ВиК операторите масово поискаха с до 50% поскъпване на водата. Основание за заявленията им бе нуждата от инвестиции в мрежата и подобряване на услугата като цяло. По-голямата част от тези искания бяха отхвърлени от КЕВР или бяха приети само частично. Според регулатора дружествата първо трябва да инвестират, а едва след това да искат "компенсация" през цената.

В столицата концесионерът "Софийска вода" поиска увеличение с 51 ст. на кубик до 2.33 лв. с ДДС. В петгодишния си план компанията е заложила още по-висока стойност - поскъпване до 2.86 лв. за кубик. Това е поредният опит за поскъпване на водата в София - миналата година ВиК операторът заложи увеличение от 20%, но енергийният регулатор одобри повишение от 3.4% от 1 май. С колко точно ще поскъпне водата в София, все още не е ясно - преди да се произнесе за цената, регулаторът трябва да направи обществено обсъждане. Отсега обаче се знае, че увеличение ще има. Още повече че прагът за т.нар. социална поносимост на цената на водата в София бе пресметнат на 5.12 лв. за кубик.

На фона на загубите и новите цени на водата част от мрежата страда и от чести аварии. Най-много са проблемите в Пазарджик. Годишно там стават средно 238 аварии на 100 километра мрежа. В Кърджали авариите на 100 км са 233, предадe "Инвестор". София се отчита със 108 аварии на 100 км от мрежата годишно. Най-малко са повредите при ВиК-Силистра и ВиК "Йовковци" във Велико Търново - съответно 70 и 71 броя годишно.

На този фон наскоро министърът на околната среда и водите в оставка Ивелина Василева се похвали, че вече са подписани 11 договора за изграждане на ВиК инфраструктура по оперативна програма "Околна среда" 2014-2020. 8 от тях обаче са с общини, които не успяха да приключат проектите си в миналия програмен период (2007-2013 г.) и те бяха фазирани (прехвърлени за изпълнение в периода 2014-2020 г.). Ако и сега не се справят, общините ще бъдат санкционирани и ще връщат парите и за предния програмен период.



СРАВНЕНИЕ

Компания на българските градове по разхищение на вода правят например мексиканските градове Мексико Сити, Чихуахуа, Сан Луис Потоси и Тукстла, където течовете са между 45 и 65%. Това показа доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие от миналата година. София пък се оказа единствената столица в Европа, в която около 50% от водата, тръгнала по тръбите, не стига до домовете на клиентите. Във френската столица Париж или пък в холандската - Амстердам, загубите са 4-8%.
23
3873
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
19 Януари 2017 19:59
Ами като назначавате шефовете по партийна линия, какво чакате?
А в културата и искуството, като ги назначавате по роднинска линия, какво чакате ?
Джанката не може да роди кайсии.
19 Януари 2017 20:28
Само в 7 от 28 областни града у нас загубите на вода по тръбите, преди тя да стигне до потребителите, са под 50%.

Начи вудуснабдителят ми праща по тръбата примерно един литър, а аз получавам от чешмата половин литър...
Кофти, трябва да развъдят некви гномчета, които да пълзят по тръбите и да осъществяват контрол върху достафките.
19 Януари 2017 21:32
Аз с физиката не съм добре, ама как ли пълзи вода по тръбите, ако 84% са изчезнали нейде?
Струва ми се, че изобщо не е тръгвала, а хората плащат въздух...
-----------------
Сайтът на Генек
19 Януари 2017 22:03
Общината е ЛОШ СТОПАНИН! това набиват в общественото съзнание - разчитат да сме забравили - ДЪРЖАВАТА Е ЛОШ СТОПАНИН!

Следва уедряване на ниво окръзи, менажиране от НАШИ СПЕЦИАЛИСТИ, промяна капитала на Дружеството и Водите стават частни- Пример ЕРП, Софийска вода и подобни.


Следва - въздухът! а и децата който чакаме да ни се родят...?
19 Януари 2017 23:05
Добре де, кво стана с тия водни цикли, в половината градове в България няма тръба несменена, да не би да тече някъде извън нашето трасе?
20 Януари 2017 06:28
Докато загубите на вода се плащат от потребителите, а заплатите във ВИК са много високи и не зависят съществено от тях, ще е все така.
20 Януари 2017 07:12
Приказките за 80-90% загуби на вода са дежурното оправдание за увеличаване на цените и продължаване на безсмислените ремонти кръстени "водни цикли". Сливен е примерът- от 10 години се разкопава, смениха се уж всички тръби. Похарчиха се над 100 млн. лева. В резултат на това се унищожиха уличните настилки, градът стана неприятен за живеене. Задлъжня. Увеличиха се местните данъци. Населението му започна да се разбягва. И накрая пак уж има загуби на вода 82%. Ако е вярно, значи всичко е било напразно и е правено само за да се откраднат парите и без каквато и да е полза за хората.
20 Януари 2017 07:36
Не е работа на вик да правят основен ремонт. Работа на общината е да направи това.

Обаче общините отдавна са абдикирали от задълженията си и са прегърнали мантрата - няма пари.

И сега я караме на европейски помощи.. щото сме много развита държава. А общините и държавата щракат с пръсти и симулират дейност.

А ниските загуби на вода не трябва да са самоцел.. все пак водата пак се връща в природата. А и самата вода не струва пари.. а доставката и пречистването струват.
20 Януари 2017 08:20
Най-големи загуби на вода регистрира ВиК в Добрич, където процентът минава 84%
Това са виртуални загуби. Отчитат се изкуствено завишени загуби, за да се помпа цената на водата. Изтичат едни пари за "ремонти", които се вършат от външни подизпълнители, собственост на шефовете на ВиК дружествата. Далаверата с водните ресурси достига до такива размери, че заплашва националната сигурност. Заради несъществуващи разходи, частни субекти реално налагат данък на населението. ДАНС, Икономическа полиция, прокуратура и т.н. следва да се намесят. Най-малкото с формален повод "престъпна безстопанственост".
20 Януари 2017 08:55
И аз си мисля, че е някаква измама за да се откраднат пари. Представете си, че пускате водата в кухненската мивка но 80% от водата изтича по килима! Вие ще се наводните преди да сте измили чиниите след вечеря, а и съседите ще вдигнат олилия защото в крайна сметка и при тях ще протече.
Не се виждат реки по улиците - значи такова количество вода най-вероятно не се подава. Значи просто нагло ни крадат (както сигурно и във всичко останало около нас)!
И това е една от многото причини да сме най-бедните в Европа. Радостното е, че пред нас има огромно поле за действие... светът е пред нас.
20 Януари 2017 09:12
Един съсед, шеф на ВиК от времето на соца, вече покойник, казваше, че ако наистина 60% от водата изтича в терена, градът трябваше вече да е потънал. Не си знаят мрежата, има включени нерегистрирани консуматори или такива, които не отчитат. А за Добрич- направо нямам думи: там водата се вади от голяма дълбочина с помпи, вероятно просто отчитат разхода на ток, а водата която се помпи изобщо не е толкова. И въобще меренето е сравнително точно когато водата влезе в сградата и мине през водомер, количествата които уж влизат в тръбите май се определят много приблизително
20 Януари 2017 09:24
Подобни приказки се говореха и преди 20 г - затова вдигнаха цената на водата, уж за да се правят инвестиции и подмяна на тръбите. Може ли някой да даде отчет какво е направено и какво има да се прави? До нашия блок изби вода. Дойдоха от ВиК с един трактор 4 души , изкопаха голяма яма и откриха, че се е спукала тръба от неизползваем водопровод (?) - останал бил от незнайно кога. Вместо да я затворят както следва, те набиха един дървен чеп и започнаха да зариват. Питам ги "защо не сложихте метална винтова тапа, какво ще стане след две години като изгние тоя чеп?", а те "пак ще дойдем!". Ето това е. Ще плащаме докато всичко това е безконтролно.
20 Януари 2017 11:10
около 50% от водата, тръгнала по тръбите, не стига до домовете на клиентите.

Много ме съмнява , че тая вода се губи просто така !
Все си мисля , че има една каста индоевропейци, които не плащат тока си, че какво остава до някаква си вода, която сам Бог им я праща безплатно...
20 Януари 2017 12:45
Пикачу 20 Януари 2017 11:10
около 50% от водата, тръгнала по тръбите, не стига до домовете на клиентите.

Много ме съмнява , че тая вода се губи просто така !
Все си мисля , че има една каста индоевропейци, които не плащат тока си, че какво остава до някаква си вода, която сам Бог им я праща безплатно...



20 Януари 2017 14:02
Общината ще прави ремонт, ако е собственик на ВиК дружеството. Защо примерно Столична община да ремонтира, а Веолия само да прибира едни пари?
Предложението на mick е като с магистралите - прави ги държавата, след което ги отдава на фирми с бариери... Сладка работа...
20 Януари 2017 14:36
tatyana1 20 Януари 2017 09:12 един пример за измерване на входа http://measurement-bulgaria.com/article/1130-s-podkrepata-na-badger-meter-uspiahme-da-zatvardim-pazarnite-si-pozicii-v-stranata Участвал съм в такива монтажи и мога да ви уверя ,че който желае, през интернета следи всичко в реално време.
20 Януари 2017 15:13
Незнам как е в Добрич, но за Сливен съм 100% сигурен, че загубите се дължат на маалите както е обяснил Пикачу.
20 Януари 2017 15:20
Solace
20 Януари 2017 14:02

ВИК-атата - са само оператори, те нямат достатъчно приходи за да поддържат тази толкова скъпа и амортизирана инфраструктура. А и плащането сегашното е само на база консумирана вода.. обаче голяма част от градовете са обезлюдени, т.е. малко е консумацията, а тръбите са много и са амортизирани. Едно от решенията е да се плаща абонамент. Който да покрива постоянните разходи по поддръжката и отделно на кубик консумирана вода.

Всъщност същия проблем го има и с електрическия ток - и там имаме много скъпа ел. преносна мрежа, отделно централите. И големи постоянни разходи, консумацията е в повечето време малка и едвам покрива постоянните разходи особено в някои населени места. Та затова цената на киловат е висока и все расте, просто защото намалянето на консумацията обърква сметките и за се покрият постоянните разходи се вдига цената. И пак решението е абонамент. Т.е. всеки абонат да плаща някаква такса, независимо консумира или не. Просто защото даже и в този случай се правят разходи - за поддръжка, за поддържане на мощности, такива, че когато човек включи лампата - тя да светне. Независимо по кое време.

И при водата е така, даже там имаме и канализация, която се поддържа/криво ляво/.. но как, пак на база консумирана вода?? Че то и като вали дъжд се използват каналите, и в зимно време даже.

Просто ценнообразуването е останало от соц-а, когато всичко беше държавно и когато бяхме 9 милиона, т.е. имаше голяма консумация.
20 Януари 2017 15:28
мик-чо,

престани с тъпотиите за абонаменти за ток и вода. престани и с напъните да издоиш още повече обществото. иначе съм любопитен да прочета откъде си се вдъхновил за тази глупост и къде точно тя се прилага.
20 Януари 2017 15:38
Просто ценнообразуването е останало от соц-а, когато всичко беше държавно и когато бяхме 9 милиона, т.е. имаше голяма консумация.

Вие въобще живяли ли сте през соц-а и помните ли колко струваха тогава кубик вода и киловатчас енергия?
20 Януари 2017 15:49
Съгласен съм с Пикачу. Много от тъмнозелените българи изобщо не плащат за вода. На собствениците на ВиК дружествата не им се разправя с тях и..... го написват на задника (с извинение) на останалите като ...загуба по водопроводната мрежа. Все пак що да се карат с избирателите като има балъци да платят сметката. Може да се види, че загуби има до голяма степен в градове с многобройно тъмнозелено население. Отделно има и множество нетъмнозелени, които крадат вода - поливат си градинките или използват за промишлеността вода, която много трудно се хваща. Освен всичко, действително и част от загубите са само на хартия за да може да се надуват още и още цените. "Не е луд тоз, който изяжда два зелника, а тоз който му ги дава"
20 Януари 2017 16:43
мик-чо ,вземи си прочети фактурата за ток и разбери колко е тока в нея. После ще започнем приказка за абонамента. Живея на 200 м. от реката, помпите са на 2 километра нагоре, а началник на В и К то в момента е гербер когото може да сменят с друг партиец, ако се смени властта.
20 Януари 2017 19:48
Мик-чо очевидно си вади хляба продавайки ни вода и ... стари , изтъркани чешмеджийски мурафети.
Но докато месечните сметки се въртяха около 20 - 30 лв., българинът приемаше да се прави на балък.
Скочат ли още, вече виждам първата пролята кръв на Орлов мост в резултат на водните бунтове !!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД