Това е картата с алтернативни на магистрала "Хемус" маршрути, която разпространи пътната агенция. Видимо е, че иде реч за обход от стотици километри. |
Независими експерти бяха категорични пред в. "Сега", че освен основни ремонти по закона за устройството на територията държавата има задължение да извършва и текущи ремонти. Именно при такива дейности се установява ръждата по металните конструкции за осветлението, запушване на отводняването, проблеми по вентилацията и т.н. При предаварийни състояния се взимат незабавни мерки, които са задължение на собственика на съоръжението - в случая държавата, и стопанина в лицето на МРРБ и АПИ. Според строители става дума за нанасяне на вреди заради липса на текущи ремонти и некомпетентност на отговорните.
"През 2015 г. е направено цялостно обследване на конструкцията и на самите осветители в тунела. През 2016 г. основната задача беше да се провери осветеността в тунела, да се подменят осветителите, успоредно с това да се прегледа конструкцията. Ние сме наясно още от 2015 г., че и двете конструкции - и в лявата, и в дясната тръба, която сега се ремонтира, вече са в тежко състояние, налагащо ремонти". Това заяви вчера инж. Георги Златев, директор на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в АПИ. Той обясни, че се ремонтира другата тръба, защото е била в по-тежко състояние: "Към тогавашна дата не са установени критични състояния, за да се извършват други или допълнителни ремонти, така че да е гарантирана безопасността". Според плановете на агенцията фаталната тръба е трябвало да се ремонтира след април.
През октомври 2015 г., след тежката верижна катастрофа в тунела "Витиня", при която се удариха 50 коли, загинаха трима, а 14 души бяха ранени, тогавашният регионален министър Лиляна Павлова заяви, че 5 от най-важните тунели по магистралите у нас не са в добро състояние. На магистралата от София до Варна има 4 тунела - "Витиня", "Топли дол", "Ечемишка" и "Правешки ханове", а на магистрала "Тракия" един - "Траянови врата".
През април миналата година МС гласува 31.5 млн. лв. за реконструкции по магистралите, част от които и за тунела "Ечемишка". Вчера обаче никой не отговори на въпроса защо ремонтите въпреки очевидната спешност са започнали чак през есента - половин година по-късно, а за втората тръба на "Ечемишка" работата е трябвало да тръгне година след решението. Никой не дава отговор и след като е било ясно, че тунелите плачат за ремонт от години, имало ли е проектна готовност за реконструкцията, така че тя да започне веднага след осигуряване на очакваното финансиране.
Не е ясно и защо не е правен по-скоро оглед на трасето на магистралата, след като се знае, че тунелите, магистралите и виадуктите се обхождат редовно и стриктно се следи за състоянието им. В. "Сега" попита има ли отговорен в пътната агенция, който с подписа си е поел отговорността за това, че провереният тунел през септември хем е в тежко състояние, хем не е опасен към онзи момент. Позиция от държавната фирма "Автомагистрали", която е на подчинение към Министерството на регионалното развитие и благоустройството и която отговаря за поддръжката на този участък от магистралата, няма. Не получихме отговори и дали семейството на загиналата жена ще получи някакво обезщетение.
Семейството на оцелелия при инцидента в тунел "Ечемишка" мъж, който е шофирал колата, върху която е паднало осветлението, ще търси правата си по съдебен ред. "Тук някой трябва да понесе отговорност. Има смърт! Има убит човек! Както за убийство се съди, някой трябва да си понесе отговорността. Някой е направил убийство!", заяви пред БНР синът на пострадалия Илиян.
ЕКСПЕРТНИ
"Всеки тунел има отговорник по безопасността, който трябва не само да прави регулярни, но и внезапни проверки на съоръжението", коментира пред БНТ вчера Йонко Иванов от Съюза на професионалните автоинструктори. Нормативната база изисква два пъти годишно да се прави обследване на съоръженията. Трагичният случай показва, че болшинството от тези съоръжения в България не се поддържат адекватно, каза по БНР инж. Ясен Ишев от УС на НТС по транспорта. "Действащата нормативна уредба задължава обследващите конструкцията инженери освен технически доклад да изготвят и технически паспорт на съоръжението. Обследващият инженер е длъжен да запише задължителните и препоръчителни мерки, които трябва да се изпълнят, за да не се допускат аварии. В този документ трябва да има срок на проверките и дали е годно за експлоатация въобще", обясни и Цвятко Тужаров от Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.