Пътната полиция не може да приложи новата санкция за сваляне на регистрационните номера на колите на нарушителите още на пътя, тъй като тя засяга само собствениците на автомобили. На практика това значи, че ако се шофира лизингова, служебна или просто взета назаем кола, дерегистрация не може да има. Мярката влезе в сила с последните промени в Закона за движение по пътищата на 21 януари. В него обаче е записано, че санкцията се отнася само за собственици.
"Седмично санкционираме около 500 водачи, те се санкционират с изземане на номерата, новата мярка, която е с голям ефект върху нарушителите. Установяваме 500 водачи, от които около 150 са собственици. При тях изземваме номерата. При 350 водачи не са тяхна собственост колите", обясни пред Нова телевизия шефът на националната полиция Христо Терзийски. В тези случаи КАТ може да санкционира шофьора по друг начин, но не и да приложи новата мярка.
Според закона след дерегистрация табелите не се пазят и собственикът трябва отново да мине през цялата процедура, все едно че вписва нова кола. Новата санкция за спиране от движение се прилага за срок от 6 до 12 месеца. Автомобилът може да остане без регистрация, ако водачът е шофирал с над 0.5 промила алкохол в кръвта, ако е карал след употреба на наркотици, откаже да се тества за наличието им или не притежава шофьорска книжка.
Според новите правила табелите се свалят от пътната полиция на място. След това собственикът ще има 12 часа да си прибере колата. Ако е с отнета книжка, трябва да намери правоспособен шофьор.
КАТАСТРОФИ
Двустранните констативни протоколи при катастрофи вече няма да се регистрират в КАТ, съобщи Комисията за финансов надзор (КФН), като се позова на изменения в наредба. Двустранен протокол може да се подпише между участниците във всяко ПТП, в което не са пострадали хора. Досега действаше правилото, че не се подписват двустранни протоколи, когато някое от превозните средства не може да се придвижва на собствен ход. Вече ще може. Това е важно за катастрофи като тези в Кресненското дефиле и на други тесни пътища, които блокират с часове трафика, докато се чака да дойде КАТ.
Седмично санкционираме около 500 водачи, те се санкционират с изземане на номерата, новата мярка, която е с голям ефект върху нарушителите. Установяваме 500 водачи, от които около 150 са собственици. При тях изземваме номерата. При 350 водачи не са тяхна собственост колите", обясни пред Нова телевизия шефът на националната полиция Христо Терзийски.
Значи, ако открадна кола и ме спрат, няма да е проблем?