В решаващия миг церемонията на 89-ите награди "Оскар" засрами по производство на алтернативни новини цялата администрация на Доналд Тръмп. Фей Дънауей и Уорън Бийти - 50 години след знаковото си партньорство в "Бони и Клайд" излязоха на сцената, за да обявят победителя в най-важната категория - най-добър филм на изминалата 2016 г. След кратко споглеждане (все още не се знае, че има нещо гнило) ветераните съобщиха заглавието "Ла ла ленд" - красивия любовен мюзикъл на Деймиън Шазел, вече спечелил статуетките за най-добър режисьор (на 32 години Шазел е най-младият лауреат на това отличие в историята), главна женска роля - Ема Стоун, операторско майсторство, декори, музика и песен (City of Stars). Името на победителя бе очаквано - филмът бе с рекордни 14 номинации и носител на вече близо 200 кинонагради от най-различни инстанции. И тъй, екипът на "Ла ла ленд" излезе триумфално на сцената и започна да произнася речи, да благодари на майките си и пр., и пр.
И изведнъж, досущ както във финала на филма лауреат, където хепиендът е показан и изпят, но остава мираж за героите, закотвени в реалността, наградата на "Ла ла ленд" бе отнета. Животът имитира изкуството и сред голяма суматоха, но и отлично отиграване от страна на разочарованите и водещия Джими Кимъл, тя бе връчена на "Лунна светлина". Оказа се, че у Уорън Бийти бил попаднал пликът за най-добра женска роля, пък той не обърнал внимание, че пише името на Ема Стоун... ама как е попаднал пликът, като той си е бил вече на сигурно място в чантичката на победителката Ема - иди и разбери. Не ти трябва да вярваш в теории на конспирацията, нито пък някога ще се разбере дали грешката е случайна или нарочна. "Прайс Уотърхаус Купърс", които носят отговорност за кутиите с бюлетини вече 83 години (от общо 89 г. раздавани Академични награди), се извиниха и рекоха, че грешката била тяхна. Абе, поне изборните манипулации да бяхме измислили ний!
Та - "Лунна светлина". Добър, сериозен филм, три награди: заслужена за поддържаща мъжка роля на Махершала Али, втора за адаптиран сценарий, и изненадващо - за най-добър филм. Ама обречен да носи лаврите си под обвинения в политическа коректност - темата е и негърска, и гей. Да бяха си наградили лековатия, любовен, естетически издържан "вътрешноведомствен" филм, посветен на самата фабрика за мечти - нямаше да ги обвиняват в конюнктурност, а в други неща. Всъщност загубата на "Ла ла ленд" в най-важната категория бе донякъде статистически предизвестена преди около месец, когато филмът не спечели наградата на Актьорската гилдия в САЩ - почти винаги в историята двата лауреата съвпадат. Но пък SAG награди през януари съвсем друг филм - "Скрити числа", който остана без нито един "Оскар".
Все пак: напълно заслужена награда на Кейси Афлек в категорията на водеща мъжка роля ("Манчестър край морето" - спечелил и за оригинален сценарий), брутална Изабел Юпер ("Тя") пренебрегната в полза на инак талантливата и очарователна Ема в раздела за женска. Но пълно щастие няма - ей го, и Мерил Стрийп за 17-и път не печели "Оскар".
Без награда остана и българинът с канадски паспорт Теодор Ушев, чийто филм "Сляпата Вайша" се състезаваше за най-добра късометражна анимация. Вълнуващата, мрачна, източна история с архаичен рисунък и великолепна музика вдъхва живот на разказа на Г. Господинов и все пак остава повод за гордост за аниматора и сънародниците му, макар Ушев да загуби от Piper на "Пиксар". Анимационните гении имат 8 "Оскара" за пълнометражен филм, откак тази награда започна да се връчва през 2001 г., но в кратките форми не са печелили точно оттогава (през 2001 г. последно със "За птиците"). При пълнометражните анимации триумфира гигантът "Дисни" със "Зоотрополис".
Голямо разочарование и за прекрасния немски филм "Тони Ердман", който бе фаворит в категорията за чуждоезикова продукция. Спечели "Търговецът" на режисьора Асгар Фархади, недопуснат до церемонията заради иранския си паспорт, което добави още привкус на политика в избора.
Единствената награда на "Първи контакт" пък бе за най-добър звук. Един от фаворитите в номинациите бе подреден редом със зрелища като "Отряд самоубийци" (грим и прически), "Фантастични животни и къде да ги намерим" (костюми) и "Книга за джунглата" - абсолютно заслужена награда за визуални ефекти. Мел Гибсън и той бе порязан за пореден път от Академията, след като неговият "Възражение по съвест" стана лауреат само за монтаж. И изобщо, наградите тази година бяха пълна тра-ла-ла.