Ремонтът на затвора в Сливен, бавен от десетилетие, е добър повод министерството да се похвали поне с една изпълнена европейска препоръка. |
заяви, че страната ни вече изпълнява препоръките на ЕК.
Има-няма три седмици, откак излезе последният доклад, в който черно на бяло бе записано, че корупцията у нас е норма, а не изключение, и ние вече действаме. Е, не по темата с корупцията, но с нея така или иначе никой не ще да се занимава. Повече от две години предишното правителство се опитваше да прокара нарочен закон през парламента и не успя. А служебният кабинет даже парламент си няма. А и време няма. Как тогава ще пребори тая пуста корупция?
Ами с положителни новини! Министър Павлова побърза да отчете, че Висшият съдебен съвет (ВСС) е приел наредба за конкурсите за магистрати и за избор на шефове в съдебната власт. У нас е новина, когато някоя институция си изпълнява задълженията, тъй че съветът трябва да бъде публично поощрен. Новината, че правителството е приело цял план за действие по препоръките, също е авторитетна. Дотолкова, че самата министърка реши
да говори пред медиите, което не й е много по сърце.
На молба да каже нещо повече за себе си на първата й пресконференция, тя посъветва медиите да четат сайта на президентството, там била качена биографията й.
Оттогава правосъдният министър рязко еволюира в медийните си изяви. Даде интервю. После поднесе венец на руско родолюбиво събитие пред паметника на Съветската армия в София, което ще се запомни със снимките на Сталин, опънати там. Успя дори да мине и през задължителната за всеки министър на правосъдието снимка в затвора.
Подобно на предшественичката си Екатерина Захариева, Павлова посети женския затвор в Сливен, който от известно време се ремонтира с пари от Норвежкия финансов механизъм. Трябва да се признае приносът на няколко екипа на правосъдното министерство, които успяват да намерят пари за ремонт на затворите. Не трябва да се забравя, че ако се разчиташе на бюджетни средства, едва ли щяхме да чуем хвалби за обновени килии, които вече имат тоалетни.
"Една обиколка напред" се откъсна и ВСС, който търпя доста тежки критики в последния мониторингов доклад. По традиция тази институция е в състояние едновременно да обяви мерки, които целят прозрачност и добро управление, и в същото време да се раздели
на лобита, които се интересуват само как да се окопаят
по-добре на властови позиции в системата. Това се случва при почти всеки избор на ръководител в съда, прокуратурата или следствието. Независимо дали става дума за временен или постоянен началник, битката е безмилостно жестока. Самите фракции - едната групирана около главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на Върховния административен съд Георги Колев, а другата около по-либерално настроените членове на съвета, отдавна са преминали добрия тон на спора. По време на скандалите им може да се чуят такива фрази, които не стават за публикуване в медиите. Тази наложила се практика сваля диспута до махленско ниво, но като че ли на никого от ВСС това не му прави впечатление. Изгледи за промяна там няма.
И планът за действие на МС, и наредбата на ВСС съвсем скоро ще отидат в кошчето. Този съвет трябва да избере нов председател на Върховния административен съд в края на мандата си и тогава съвсем ясно ще се види, че изобщо не са забравили
колко е важно да се избере "правилният човек".
Както много пъти досега. Именно този ключов избор бе споменат и в последния доклад на ЕК. Със сигурност ще имат повод да му обърнат внимание пак.
Резултатите от борбата с корупцията също са лесно прогнозируеми. Прокуратурата не намира нищо погрешно в сегашния си подход, който се изчерпва с множество повдигнати обвинения и почти нула осъдителни присъди. В становището си по последния мониторингов доклад държавното обвинение заяви, че досегашната му стратегия е правилна и смята да я следва с пълна сила. "Прокуратурата ще продължи започнатите действия, особено през последните месеци, за "ефективно наказателно преследване" спрямо извършители на корупционни престъпления по високите етажи на властта", заявиха оттам.
И така - чакаме следващия доклад, за да кажем, че сме изпълнили и неговите препоръки. В смисъл, че корупцията си е много добре.