:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,541
Активни 404
Страници 16,471
За един ден 1,302,066

МОН реже сериозно приема по икономика и администрация и управление

Служебният екип на министерството смята да отпусне място във ВУЗ само за 60% от випуска
Просветното министерство възнамерява да ограничи сериозно достъпа на студенти до направления като икономика и администрация и управление, в които сега учат около 1/3 от кандидат-висшистите. Това произтича от проект на МС за промяна на постановление 64 от 2016 г. за приема на студенти.

Настоящата академична година е първата, в която държавата се намеси активно в приема, който вече зависи не просто от заявките на висшите училища, но и от програмната им акредитация, научната дейност и реализацията на студентите. На базата на тези показатели се изчисляват коефициенти, които се умножават по броя на приетите студенти от предходната година. Тъй като в тази бройка досега са влизали и студентите платено обучение, новата методика е позволила на някои университети да увеличат държавния прием, вместо да го намалят. Ако например даден ВУЗ е имал 100 държавно субсидирани студенти и 300 платени, таванът на приема се вдига до 400. Занапред МС предлага за база да се ползва само броят на студентите, субсидирани от държавата. Именно това ще намали сериозно приема в масовите специалности като икономика и администрация и управление, обясниха от МОН. Все още обаче не е ясно в какъв размер ще е "ударът".

Преди ден служебният просветен министър проф. Николай Денков се срещна с ректорите на университетите, които преподават във въпросните професионални направления, за да им обясни предстоящата промяна. Според него намаляването на студентите е неизбежно и ще засегне главно вузовете със слаба реализация на възпитаниците си. "Има огромен дисбаланс в реализацията на завършилите - в някои професионални направления тя е 90 на сто, а в други - 20-30 на сто", е коментирал той. Направленията са допълнително диференцирани в три групи, като при важните от тях се прилагат по-високи коефициенти.

Според прессъобщението на МОН за срещата ректорите са подкрепили необходимостта от промяна, но са изразили опасения, че подобна реформа може да остави някои от тях без достатъчно средства, за да поддържат учебния процес. "Нека да намалим раздутия брой студенти, за да оправим финансирането", препоръчва им обаче министърът. "Не е нормално да имаме над 50% млади висшисти, които не се реализират на позиции, изискващи висше образование", смята той и им припомня, че трябва да се използват и други източници на финансиране - например чрез осигуряване на възможности за учене през целия живот, съвместна работа с бизнеса, както и чрез финансирането за наука, което трябва да се увеличи през следващата година. Все пак Денков предлага компенсация - от 2018 г. издръжката за направленията с най-ниска субсидия ще бъде увеличена.

За 4 хуманитарни направления пък промените носят добра новина. Областите филология, история и археология, философия и религия и теология ще получат повече бройки, тъй като МОН ги поставя в групата на специалности с повишена необходимост от кадри като педагогиката и ще изчислява приема по по-високи коефициенти от сегашните. От МОН се аргументират, че тези направления са с изключителна важност за формиране на културната и историческата идентичност на българското общество. "В тях се обучават учители, на които се основава хуманитарното образование у нас, имат и стратегическо значение за държавата, тъй като на тях ще се разчита и в бъдеще да развиват духовната култура и знание", мотивират се от ведомството на Денков. До тази промяна се стигна след предупреждения на ректори, че тези специалности вървят към закриване.

При определянето на приема ще се отчита и регионалната значимост на университетите, някои от които са единствени за няколко области, става ясно от съобщението на МОН. "Очакваме от всеки водещ регионален университет да излезе с програма - да каже какво очаква да постигне през следващите години на базата на перспективите за региона, на разговори с бизнеса и общините", коментира министърът. Крайната цел на промените според него е да се сведе субсидираният прием до около 60% от випуска. Сега университетите заявяват субсидирани места за 80% от абитуриентите и всяка година остават незаети бройки.



ЗАЩИТА

Наред с орязването на масовите специалности от МОН смятат да защитят направленията с критично малко студенти. Когато приетите кандидат-висшисти в дадено направление са под 15 души, министерството няма да може да намалява максимално допустимия брой на приеманите студенти за следващата година. По този начин ще се гарантира съхраняването на тези дефицитни специалности, смятат от ведомството.
18
5289
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
05 Март 2017 19:30
Лъч светлина в тунела на безкритичния прием на студенти!
Опасността е, че парите за един приет студент няма да се увеличат. Нито да се ревизира съдържанието на учебните планове и компетентността на преподавателите.
05 Март 2017 19:55
Крайно време беше, че иначе сега заявките сигурно са към 120% от випуска... кьораво, куцо и сакато с вишу, после що девалвирало... ми то не става така!
05 Март 2017 20:27
Не трябва коментар.
05 Март 2017 20:43
Често в събота, неделя преминавам покрай един изнесен Пловдивски университет. 30-стина жадни за вишу стоически чакат да захванат лекции . За 2-3 години, два дни седмичну, осем дни месечну, 72 дни на година и ...... хоп вишу - бизнес администрация или някаква друга шуштава специалност.
За какъв чеп майките и татковците си дават парите? Ми те , дяцата им излизат от това вишу повече галфони. Пък и парите им вече в т.н професоре.... Нема ги.
Повече файда щеше да има ако бяха гърлили тютюн или зарзават в бахчите.
05 Март 2017 20:49
Заглавието изпитва дефицит от запетайки, май ?
05 Март 2017 20:59
Един форумец изпитва дефицит на грамотност, май. Най-после в министерството схванаха, че учители и педагози не е едно и също. И че завършващите приоритетната педагогика стават учители в детските градини, а не в гимназиите.
05 Март 2017 21:21
Често в събота, неделя преминавам покрай един изнесен Пловдивски университет...


Ами, то не може всички да са завършили ПУЦ-а като теб, бай Драгане. Тази държава има нужда и от висшисти, все пак...
Ето, твоите учители като не са били такива, виж как си личи...
05 Март 2017 23:18
Денков дърпа черджето къмто химиците и физиците.
Да видим де ша му излезе края...
06 Март 2017 08:02
Един форумец изпитва дефицит на грамотност


Де да беше само един, че и само форумец...
06 Март 2017 08:19
МОН ги поставя в групата на специалности с повишена необходимост от кадри като педагогиката

В неща включващи "педагогика" се обучават около 20 000 студента (двадесет хиляди). Дори и ако само половината завършват, това са 2000-2500 човека годишно. Каква е професионалната им реализация и какъв дял работят "по специалността"?
06 Март 2017 08:45
Имах един млад шеф , иначе много работливо момче, но ми извади дипломи за пет магистратури !?
Само едната беше от редовно обучение в Свищов , а останалиште четири бяха от същия ВУЗ /Свищов/, всичките от "дистанционно обучение ".
Специалности ... абе , бизнес администрация, публична администрация, бизнес и менижмънт. Ей такива алабализми - нищо сериозно като счетоводна отчетност, финанси и банково дело, програмиране, не !
И отдолу завъртяният подпис на вездесъщия "румънски" проф. Величко Адамов !
06 Март 2017 08:55
Областите филология, история и археология, философия и религия и теология ще получат повече бройки, тъй като МОН ги поставя в групата на специалности с повишена необходимост от кадри като педагогиката и ще изчислява приема по по-високи коефициенти от сегашните.

С една дума ще създадем необходимите специалисти на всяка цена, независимо от всичко. Независимо че простичко казано в тези специалности ще се набутат едни човечета.... да ти се доплаче чак! Па може и да се посмеем, какво толкова!
06 Март 2017 08:57
"За 4 хуманитарни направления пък промените носят добра новина. Областите филология, история и археология, философия и религия и теология ще получат повече бройки.." Май че в просветното министерство са си изпили мозъка. Ако се ограничат икономическите специалности, ще им измислят нови имена, така че да се придържат към онази бройка, която осигурява заплатите на преподавателите.А това става лесно с едно семпло решение на Общото събрание на учебното заведение. По-моему, не ни трябват дървени философи, та за това вероятно ще се окаже по-удачно да се засили обучението по философия във всяко учебно заведение, а не само един семестър.Археологията.Няма доказателства, че има съкровища за откриване!! Колкото до религията, то има доста религии-маздеизъм, будизъм, юдаизъм, християнство, мохамеданство, шинтоизъм, религия на маи и ацтеки и куп други, по-малко известни.Та какъв е ефектът от подобно обучение? Има ли принос към бюдожета или ще се обучават празнодумци? Религиите може да се изучават факултативно, заедно с история Тези две специалности не бива да са с редовно обучение, а само ФАКУЛТАТИВНО.Трябва да се помисли и за една нова специалпност, която се изучава, но у нас няма място за нея-ЕТИМОЛОГИЯТА.И най-вече правната етимология. Тогава историята и религията минават на заден план, тъй като етимология не признава измишльотиците на бивши величия, представящи умозрително фактите и събитията като истинска история.А по-правилното би било, обучението по религия да се изучава само в чужбина-а не да бъде оазис на студенти със скромни доходи на родителите си.
06 Март 2017 10:42
@ бай Драган

Тоя Пловдивския ще продължиш да го гледаш, защото МОН ограничава бройката само в държавните университети. Дори следващия път студентите там може да са повече.
06 Март 2017 12:10
Пикачу,
Интересен пример давате!
Интересен защото Стопанската академия в Свищов не е известна с нито едно име на учен в областта на мениджмънта!
06 Март 2017 12:41
Как`Сийке, Бай Драган знае граматиката, но се тормози с хасковския диалект, за да излезне по-интересно. Като цяло е прав де. Ама какво да правим, като НЕ МОГАТ
повечето млади да стават инженери?
06 Март 2017 13:23
Shintoabe, разликата от "не могат" до "не искат" е огромна.
В общият случаи когато работодателя иска:
-да имаш завършено "висше"
-трудов стаж по дадената позиция поне 5 год.
- да си до 25 годишен
и т.н. за едната смешна заплата като "специалист"
младите "умни и красиви" (но не и интелигентни в болшинството си) защо да си губят времето в изучаване на инженерните науки като могат да отчитат присъствие и да получат така или иначе някаква диплома (оползотворявайки времето на младостта си по молове и дискотеки).
Все още в дивият западен капитализъм могат да изкарват не лоши пари с ниско квалифициран труд.
06 Март 2017 14:08
Стопанската академия в Свищов не е известна с нито едно име на учен в областта на мениджмънта!
Ако Митьо Пищова и Владислав Горанов са ти недостатъчни , погледни тук приоритетите на ключовите детерминанти в анкетирането на банкерчата и за идеи за методически издържана в международен план оценка на ак­туа­лното състояние на публичните дългове.
Археологията. Няма доказателства, че има съкровища за откриване!!
Каквото и да се изкопа, нужен е археолог за да се превърне в съкровище. Дори нищо да няма, историчарите (Божидар Димотров) ще донесат нужните свети мощи за да стане обекта национално съкровище.
То, ако имаше доказателства за съкровища, нямаше да има нужда от археолози. Само едни следователи и/или иманяри (от Монтанската школа) са достатъчни за да изчезнат доказателствата както тефтерчето на Филип Златанов.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД