Парламентът на Румъния и администрацията на президента Клаус Йоханис отново си размениха взаимни упреци, които показват, че конфликтът между властите не е овладян, съобщиха местните медии. Първоначално двете камари на парламента приеха с 203 гласа "за" и 94 "против" политическо заявление, обвиняващо в злоупотреба с власт президента, Висшия съвет на магистратите и главната прокуратура. Обвиненията са във връзка с обръщението на Висшия съдебен съвет и президента Йоханис към Конституционния съд с искане за оценка на постановлението на правителството за поправки в Наказателния кодекс. То бе прието от правителството на 31 януари през нощта и доведе до най-мащабните протести в Румъния, тъй като обществото смята, че дългосрочната му цел е освобождаване от отговорност на корумпирани политици.
След новото решение на парламента тази седмица дойде и реакция от президентството. "Политическото заявление, прието от парламента на страната, е тревожен сигнал за отношенията му с другите власти и администрации на държавата, както и с гражданското общество", се казва в съобщение на президентската администрация. Президентът Йоханис ще продължи да изпълнява конституционните си задължения за благото на румънския народ, пише в съобщението. След изборите на 11 декември м.г. в Румъния бе сформирано лявоцентристко парламентарно болшинство и правителство на Социалдемократическата партия (СДП) и Алианс на либерали и демократи (АЛДЕ). Самият президент произхожда от дясноцентристката Националлиберална партия, която е в опозиция. По време на февруарските протести президентът лично подкрепи антиправителствените манифестации.
През февруари Клаус Йоханис разкритикува на няколко пъти правителството за непрозрачните му действия по внасяне на промени в Наказателния кодекс, които предвиждаха по-леки наказания за някои корупционни практики като злоупотреба с власт. Йоханис заяви тогава, че управляващите са влезли в "челен сблъсък" с гражданското общество, от който няма да излязат победители. Малко по-късно президентът и правителството влязоха в пряк сблъсък в парламента, което доведе до задълбочаване на политическата криза. В реч пред депутати от двете камари държавният глава разкритикува остро действията на управляващите. "Почти 80% от румънците смятат, че Румъния върви в погрешна посока. На 11 декември социалдемократите спечелиха голяма победа на изборите. Но след това, дами и господа, със странна стратегия тип "камикадзе" те влязоха в челен сблъсък със значителна част от румънското общество", каза той. Йоханис обаче заяви, че правителството не трябва да подава оставка, а да оправи заплетената ситуация, която само е създало. По средата на речта му депутатите от СДП напуснаха пленарната зала, недоволни от критиките му.
Всъщност борбата на румънците е срещу опитите за колонизиране на страната им от Германия.