Брюксел се опитва да смекчи тона по идеята за Европа на две или повече скорости. На срещата си вчера и днес в Брюксел евролидерите ще обсъждат идеите, изложени в Бялата книга на Еврокомисията, и бъдещето на ЕС. В проектодокумента за предстоящата среща в Рим за годишнината от Римския договор, който също се обсъжда от лидерите на 28-те, се говори за това как ЕС да стане "по-сигурен, проспериращ, социален и силен", но няма и дума за развитие на различни скорости, съобщи ИЮОбзървър часове преди началото на Европейския съвет. Проектодокументът е изготвен от кабинета на председателя на Европейския съвет Доналд Туск и от малтийското председателство на ЕС.
"Ексклузивни проекти, които да бъдат достъпни единствено за избрани държави, не трябва да се развиват в Европейския съюз", заяви държавният глава на Румъния Клаус Йоханис преди заминаването си за срещата на високо равнище на общността в Брюксел. "Румъния вярва в силен, солидарен Евросъюз и той трябва да бъде укрепван съвместно от всичките 27 страни", каза Йоханис по румънската национална телевизия. "Затова не смятаме, че трябва да бъдат следвани такива варианти като Европа на няколко скорости или съюз от концентрични кръгове. Не, ние искаме единен и мощен съюз. Това е сегашната позиция на Румъния и такава ще остане", обобщи президентът. Против Европа на различни скорости е и позицията, която българското правителство обяви в навечерието на Съвета. На лидерската среща България е представена от президента Румен Радев. "От тази седмица Европа няма да бъде същата. Налице е тенденция ЕС от съюз на принципи и ценности да се трансформира в съюз на сметки и пазарлък", заяви в Брюксел президентът Радев, цитиран от Нова тв.
Евролидерите за пръв път заседаваха вчера в новата централа на Европейския съвет в Брюксел. Те преизбраха с 27:1 гласа Доналд Туск за председател на Съвета, чийто мандат изтича в края на май. Обсъдиха и мигрантската криза, икономиката, положението на Западните Балкани. Днес ще разискват подготовката на срещата в Рим и идеите за бъдещето на ЕС.
Часове преди началото на срещата полското правителство заплаши да я провали, ако изборът на нов шеф на Европейския съвет не бъде отложен. Кабинетът на "Право и справедливост" бе категорично против полякът Доналд Туск да бъде преизбран. Преди дни Варшава издигна единствената друга кандидатура за поста - на полския евродепутат Яцек Сариуш-Волски, бивш министър и бивш съпартиец на Туск.
ПОЗИЦИЯ
Министър-председателят на Чехия Бохуслав Соботка отхвърли искането на австрийския канцлер Кристиан Керн предоставянето на субсидии от еврофондовете да се обвързва с участието на държавите в квотното разселване на мигранти. "Фондовете не трябва да се използват като тояга или инструмент за натиск срещу държавите, които имат различни възгледи по миграцията", заяви Соботка, преди да отпътува за срещата на високо равнище на ЕС в Брюксел.