Детските добавки за едва 582 деца, които нямат задължителни имунизации, са спрени през 2016 г., сочат данните на Агенцията за социално подпомагане, цитирани от БНР. През 2015 г., когато влезе в сила промяната в закона, с която се отнемат месечните детски добавки на семействата, които не ваксинират децата си, спрените помощи са били малко повече - за 812 семейства. "Броят на отказите с такъв мотив намалява, което означава, че тази мярка е ефективна", коментира пред БНР експертът от Агенцията за социално подпомагане Зоя Попова.
Не е сигурно изобщо, че спирането на помощите е толкова ефективно. Данните на здравното министерство са за над 90-95% покритие на имунизациите у нас. Например срещу морбили ваксини имат 92 на сто от децата. Т.е. неваксинираните деца са далеч повече от 582. Част от децата без имунизации не получават добавки, но масово пропуските в имунизациите са в ромските гета, където се получават помощи.
"Заявлението декларация се подава на 12 месеца. Изцяло работим с това какъв документ е издал личният лекар. Той носи отговорност за това, което е издал, въз основа на което ние преценяваме правото", коментира по този повод Зоя Попова съмненията, че личните лекари дават служебни бележки за ваксинации без такива реално да са направени.
Според служебния здравен министър Илко Семерджиев има "известни рискове" от епидемия от морбили у нас. "Степента на имунизираност у нас е около 92%. Най-сигурно е, когато мине 95%", обясни той пред Би Ти Ви. Междувременно случаите на морбили в Пловдивско станаха 7, тъй като вчера са приети за лечение още 3 нови случая - още едно, трето, дете от "Столипиново" и децата на потвърдените с морбили млади жени от села от областта.
МЕРКИ
За да се спре появата на епидемия, МЗ започва да ваксинира деца "в огнищата на случаи от морбили - съседни семейства, роднини и приятели, които са били в контакт". Отделно в цялата страна се прави преглед на неимунизираните деца в пациентските листи на общопрактикуващите лекари, а децата без имунизации ще бъдат викани за ваксина.
|
|