Служебният премиер организира атракционно пътуване с дипломати до Черепишкия манастир по случай 3 март. По пътя на влака им бяха поставяни бутафории, за да прикриват разрухата по гари и паланки. |
Кабинетът на Огнян Герджиков обаче явно смята да управлява дълго и му е трудно да се държи дистанцирано от нещата, които не са в правомощията му. Изхвърляния не липсват - чака се удобен момент, за да се номинира еврокомисар(ка), гръмогласно беше обявено, че ще се подава молба за еврозоната, пишат се закони и се планират реформи за идни години - все неща, които може да се очакват от редовно правителство.
Служебният кабинет, съставен от президента Румен Радев, дойде с лозунга, че ще бъде експертен. Назначенията на министрите и заместниците им обаче оставиха усещането за хаотични сделки на различни партийни интереси. В част от министерствата влязоха хора, претендиращи да са професионалисти, в други -
партийни кариеристи, търсещи реваншизъм
заради загубени позиции.
Служебният министър-председател даже изработи своя дефиниция. "Като университетски преподавател, а също и като човек, изкушен да създава текстове в мерена и немерена реч, бих искал да разтълкувам какво означава за мен определението "служебно" правителство. От една страна, то отразява формалния белег, че това е кабинет, възникнал на основание служебните правомощия на овластения да го назначи. Думата обаче означава още нещо за мен и моите колеги: то е преди всички служене. Служене на народа и родината", заяви той с патос.
Високият наратив се спаружи като спукан балон още с първата акция на правителството - така наречената пълна ревизия на кабинета "Борисов". Това беше и първият сигнал, че служебният кабинет въобще няма намерение да се държи като такъв. Защото ревизията на предшествениците е любимата дъвка на всяко следващо редовно правителство. Обикновено минават месеци на говорене какво не е било направено и накрая се пращат сигнали до прокуратурата.
Резултатът от ревизията беше разочароващ
Докладът - съвсем повърхностен, открои някои отличници в обществените поръчки, разкри системни нарушители, но без конкретика, и такива, които бавят процедурите. Една от причините за постното му съдържание е, че не може за 2 седмици да се направи анализ на цялото управление. Затова и звучеше нелепо.
Въпреки че президентът обеща, че правителството само ще управлява до следващите избори, започна груба чистка в администрацията. Двата месеца на кабинета до тук са белязани от масовите смени по министерствата и областните управи. В 99% от случаите служебното правителство предпочете да не дава обяснения защо прави една или друга рокада. То уволни 21 управители - основно кадри на ГЕРБ и Реформаторския блок. На тяхно място бяха сложени кадри на БСП и НДСВ, въпреки че се очакваше кабинетът да не се оцветява политически. По-късно стана ясно, че досегашните управители са били освободени по "устни сведения" (доноси) срещу тях и без доказателства, че са вършили нещо нередно.
В Министерството на обраната, неясно защо,
бяха сменени всички хора на ключови позиции -
като се започне от началника на отбраната и постоянния секретар, които в йерархията са веднага след министъра, и се стигне до директори на дирекции и шефове на дружества. По същия начин транспортният министър уволни началниците на подчинените си предприятия и агенции.
По доста безцеремонен начин беше принуден да подаде оставка и главният секретар на МВР Георги Костов. Бързо и спорно бяха сменени шефове на областни дирекции на МВР. Здравният министър се развихри като за 4-годишен мандат. И той изпосмени шефове на болници и здравни инспекции и тръгна да прави управленски планове, които няма как да се случат в мандата на служебен кабинет.
"Последните десетилетия сме свидетели на безобразия в изборния процес - търговия с гласове. На времето се е търгувало с роби, сега - с гласове. Ще направим всичко възможно тази уродлива практика да бъде ако не пресечена, то поне изключително редуцирана", зарече се Герджиков при встъпването си в длъжност. Противодействието на изборната търговия наистина трябваше да му е задача №1. Само че не стана.
Алъш-веришът си върви, "туризмът" също, а вътрешният министър още ги търси пришълците къде са. За да не е капо, МВР се хвали, че е образувало 30 досъдебни производства, съставило е 44 акта за административни нарушения и 1339 предупредителни протокола. И какво от това?
В същото време
един глас се продава за между 40 и 150 лв.
в зависимост от региона, избиратели са притискани по обичайните феодални методи, а малцинствата вече са стимулирани с цели пакети с хранителни продукти. Кабинетът така и не организира събиране на гражданския борд за свободни и прозрачни избори, който друга година поне назоваваше нещата с истинските им имена.
Служебният кабинет успя неимоверно да изостри отношенията с Турция. Опасността гласовете на изселниците да вкарат депутати от ДОСТ мобилизира цялата държава - за ДПС в предишни години никой не се натягаше толкова.
Пълно фиаско беше организирането на машинното гласуване, което беше една от малкото задачи на това правителство. Тя беше зарязана моментално, вместо да се търси решение. Така беше даден повод за оспорване на изборите от всеки, който е недоволен от резултата.
Подготовката за европейското председателство - другият основен приоритет на кабинета, засега е форсирана на теория. За два месеца и след поредица от решения и планове беше сложен някакъв ред какво трябва да се направи, за да не се изложи България в началото на следващата година. Все още обаче липсват видими резултати, бавят се поръчки, не са взети важни решения, а до края на годината остават само 8 месеца. Ще минат ей сега.
И за да не личи колко е излишен този кабинет, Герджиков не спира да симулира дейности: обещава на бизнеса намаляване на административната тежест. Удря го на патриотизъм при всеки удобен повод - патриотичното говорене създава илюзията, че родината е в здрави ръце - Герджиков пази границата като хан Тервел, както сам обяви. Днес е на опера, утре на митницата - премиерът обикаля като пчеличка и уверява, че провал на изборите не можело да има. Провалът ще се състои в това, че за пореден път ще станем свидетели на манипулации на вота. И какво тогава ще оправдае мандата и на този служебен кабинет?