:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,815
Активни 415
Страници 26,225
За един ден 1,302,066

Бизнесът ще трябва да плати над 1 млрд. лв. заради нови еконорми

Най-застрашени от изискванията са фирмите от комплекса "Марица-изток"
Снимка: Министерство на енергетиката
Непрекъснатото увеличаване на екологичните изисквания от ЕК в твърде къси периоди от време трудно се вписва в инвестиционните програми и плаши инвеститорите, смятат представители на енергийни фирми, които вчера участваха в среща със зам.-министъра на енергетиката Константин Делисивков (в средата).
Новите пределни нива за изхвърляне на серен двуокис, азотни окиси и живак от големите горивни инсталации ще струват на бизнеса над 1 млрд. лв. инвестиции. Това съобщи вчера зам.-министърът на енергетиката Константин Делисивков. Намаляването на сегашните допустими нива на емисиите бе предложено от Европейската комисия, но все още не е гласувано окончателно.

Нужните инвестиции са непосилни за топлоелектрическите централи и ще доведат до закриване на тецове, на въглищни мини и работни места, както и до повишаване на цената на тока. Затова България ще настоява за промени в емисионните нива, заложени в готвения нов референтен документ на ЕК, съобщиха от министерството на енергетиката. Страната ни планира и кампания, в която да запознае с позицията си международната общност на най-високо равнище. Ще бъде поискана и среща с еврокомисарите по околна среда и по климат и енергетика Кармену Вела и Мигел Ариас Каньете. Гласуването в Еврокомисията е точно след месец.

Вчера в енергийното министерство се проведе среща по темата, в която участваха представители на президентството, министерствата на икономиката, на околната среда, на тецовете и мините от Маришкия басейн и др. За българските аргументи срещу новите екорестрикции вече е информиран председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Позицията на страната ни е подкрепена и от Европейската асоциация за въглища и лигнити EURACOAL.

Най-застрашени от новите еконорми са централите и мините в енергийния комплекс "Марица-изток", който осигурява около 40% от енергията в страната. Мини "Марица-изток", които доставят лигнитни въглища за работата на електроцентралите в комплекса, имат запаси от още 2 млрд. тона въглища, като досега са доставили на централите около 1 милиард тона.



ЕФЕКТ

Предвижданите от ЕК еконорми биха довели до предсрочното затваряне на мините у нас, а с тях и част от ТЕЦ-овете, за които ще е непосилно да направят необходимите вложения за постигане на екоизискванията. Пряко ще бъдат засегнати около 10 000 души, които работят в комплекса, а косвено - още 110 хил. в свързани индустрии, съобщиха от енергийното министерство.
10
2239
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
27 Март 2017 19:53
Най-застрашени от изискванията са фирмите от комплекса "Марица-изток"

Сигурен съм че г-н Иван Костов е предвидил в приватизационния договор всички данъци и плащания на фирмите от Марица-Изток да са за сметка на държавния бюджет, за да стимулира с това пазарната капитализация и укрепване на американските фирми-приватизатори, и с това да подобри пазарната среда, конкуренцията, и в крайна сметка демокрацията в Тиквовината ни.
27 Март 2017 20:36
Българите Бизнесът ще трябва да платят над 1 млрд. лв. заради нови еконорми
Бизнесът в България никога не плаща! Някой от бЕзнесмените само ще използват повода за да увеличат нормата си на печалба, а парите ще ги платим пак ние - чрез данъци и по-високи цени ...
27 Март 2017 21:19
ве, доста избирателно е представена информацията от срещата. и други неща са се казали там, според едно приказливо пиле. но някои не са твърде лицеприятни. като например, че администрацията бива натискана да защитава каузата на "бизнеса" при положение, че територията единствена в т.н. съюз, има проблеми със замърсяване със серен диоксид.
но нейсе, важна е правата кауза.
28 Март 2017 06:34
Това, за което четем в статията, не е гръм от ясно небе, а част от всеобхватен план. Навсякъде в ЕС се реализира поетапно. Тук - не. Щото досега е имало снишаване, белким се размине. Сега - ЕС пак ни е виновен за нещо.
28 Март 2017 07:59
Бизнесът със свещи ще процъвтява, а край казаните ще настане суматоха.
28 Март 2017 08:23
На брюкселинките им хрумнало, че ТЕЦ на въглища трябва да няма ?
И как я мислят тая работа ???
В момента почти почти всичкия ток в Полша и Чехия се добива така.
Обединяваме се дружно и казваме НЕ !!!
Ако не се разберем - сбогом ЕС.
Спряхме си реакторите в Козлодуй, сега ни точат секирата и за Мариците.
28 Март 2017 08:32
Бизнесът нищо няма да плати.Ще платят потребителите. Това винаги е така.Бизнесът плаща само ако го окаушят, а това се случва рядко, пък при корпоративните форми-никога.


Друга тема е, че "бедните" източни бизнесмени (и държави) , които не са в състояние (нямат достъп до евтин кредит) веднага да внесат вноската, а трябва тепърва да стрижат стадото, ще им се наложи, по тия правила, да отстъпят "бизнеса" на правилните, посочени от лобистите им в Брюксел, западняци.

Накрая пак ще има ТЕЦ, само дето цената ще се вдигне за бачо и буля, щото "новият" бил инвестирал съобразно еконормите , дето сам ги е писал.
28 Март 2017 08:36
Американските тецове не са от бедните, ще го издуха "държавната" марица. Само не знаем кой е правилният честен частник.
28 Март 2017 17:30
Да пускат 1-4 блокове на АЕЦ Козлодуй и с печалбата да строят Белене.
28 Март 2017 17:45
Решението за тецовете е взето от комисията по околна среда с цел привличане на частен финансов капитал. С думи прости-скриваме се зад климата за да обложим електомерите в полза на правилните банки. Има си го с мотивите на страницата им.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД