"Най-образованият" избор е този за "Да, България" - 77% от гласувалите за тях са с висше или полувисше образование. При най-младата група избиратели (18-30 г.) пък най-популярният избор е ГЕРБ - 32.5%. Това показват електоралните профили, публикувани от "Галъп интернешънъл".
При "младия" вот остатъкът от гласовете извън ГЕРБ е разхвърлян между БСП (14%), ДПС (10.3%), "Да, България" (7.6%), показват данните на "Галъп". От целия демографски разрез тук е и най-голямата група, избрала квадратчето "Не подкрепям никого" - 5.9%. Възрастните (над 60%) по традиция са ориентирани към БСП - 43.7%. ГЕРБ привлича 27.2% от техния вот, а патриотите - 9.4%.
БСП е първа сила и при гласуването на хората с основно и по-ниско образование - 29.3%, пак според "Галъп". ГЕРБ е привлякъл 20.9% от гласувалите в тази демографска група, а ДПС - 24.2%. ДОСТ получава 9.2%. Разпределението при висшистите е ГЕРБ (31.8%), БСП (28.1%), патриоти (8.4%), като тук "Да, България" е четвърта сила с 6.6% от гласовете. Пета е "Нова република" с 4.7%.
"Да, България" и "Нова република" са с най-образования електорат, макар и да остават назад в общото разпределение на гласовете, показва другият разрез на "Галъп". 77% от гласувалите за "Да, България" са висшисти, а с основно и по-ниско са едва 1.2%. 64.7% от "Нова република" са с висше образование, а 3.9% са с основно и по-ниско. В тази битка между десните реформаторите изостават, като при тях висшистите и хората със средно образование са поравно - по 47.6%. Висшистите са мнозинство при още една коалиция - АБВ-"Движение 21", където държат 52.9% от гласовете. При големите партии гласоподавателите с висше образование са малцинство - при ГЕРБ 51.6% са със средно образование, при БСП са 42%, при патриотите - 40%, при "Воля" - 37.8%. Най-малко са при ДПС - 13.1%
По традиция вотът за ГЕРБ напомня генералната структура на изборите, а вотът за БСП е изнесен към по-възрастните. Това е една от причините електоратът на БСП да изглежда по-"женски" (традиционно за по-възрастни електорати). Другата причина може би е самата Корнелия Нинова, която заложи на този специфичен акцент по оста мъже-жени, коментират от "Галъп". В същото време явно отново става модно да се назовава БСП - например поне 900 хиляди души казват, че през 2014 г. са гласували за БСП, а тогава всъщност гласуваха 500 хиляди. Това означава, че за стотици хиляди БСП отново е станала престижно. При ГЕРБ също има такава "прeстижна" добавка - в рамките на около 200 хиляди души, отбелязват още от агенцията. С "Не подкрепям никого" са гласували по-скоро млади избиратели.
А защо няма отделна графа фризьорки и шофьори на таксита?