:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,045
Активни 365
Страници 4,948
За един ден 1,302,066

Държим се така, сякаш нямаме деца

Писателят Георги Господинов смята, че в почитта си към саможертвата на Исус крием и вините си
СНИМКА: "СЕГА"
Георги Господинов
---

Георги Господинов е може би най-превежданият и награждаван съвременен български автор. Наскоро Словенският театър "Антон Подбеушек" постави драматизация по романа му "Физика на тъгата".

----

- Великден при нас, православните, е някак по-важен празник от Рождество. Дали няма и народопсихология тука, че почитаме повече жертвата, отколкото съзиданието, творението?

- А да не се окаже, че почитаме жертвата, която сами сме пратили на кръста... Знаем от евангелието, че когато Пилат пита народа дали да пусне Варава разбойника или Исус, народът, подучен от свещеници и старейшини, изпросва Варава и поисква Исус да бъде разпнат. Дали в цялата почит няма и някаква дълбока вина, не знам. Всъщност, като се замислиш, целият литературен и културен канон е центриран далеч повече върху смъртта, отколкото върху раждането. И при нас е така. Освен това в култура като нашата, където патриархалното и патерналисткото е доста силно, ще трябва тепърва да се учим да ценим раждането и Рождеството. Всяко раждане на дете е Рождество. Няма да забравя как, като се роди дъщеря ми, майка ми и баща ми пристигнаха с дарове и първото, което направиха, бе да целунат ръка на бебето. Без да знаят, те повториха една библейска сцена, тази с влъхвите.

- Словенски театър постави "Физика на тъгата". Става ли това ваше произведение за театър? Как го преценявате?

- То не е моя работа. Сигурно е много трудно за сцена, но тук е предизвикателството, не е невъзможно. Ето този млад словенски екип поиска и го направи с много кураж. Предполагам, че и български режисьори ще се осмелят след този опит. Никой не си е мислил, че от "Физика на тъгата" може да стане и филм. Но се появи Теодор Ушев преди няколко години и видя филм в него, анимация.

- "Сляпата Вайша" можем ли да я вземем за символ и на "преходното" поколение у нас? Приличаме ли и ние на това момиче - с едното око в миналото, а с другото - в бъдещето?

- Когато съм писал разказа, най-малко съм мислил за това да е символ на едно или друго време. Оттогава мина доста време. Много хора днес видяха историята като актуална на фона на цялата тревожност от бъдещето тук и сега. Ако е така, значи някакво дясно око, което гледа напред, се е отворило в самия разказ. "Сляпата Вайша" има по-широк залог. Това е притча, легенда за дарбата и травмата от това да можеш да събираш в себе си както биографичното си минало и бъдеще, така и миналото и бъдещето на света. Мисля, че всеки от нас има тази дарба и проклятие, всеки от нас е Сляпата Вайша в някакъв смисъл.

- В какъв?

- Не знам, но ако настоящето беше добро, щяхме ли да търсим убежище в миналото и бъдещето? Има го и другото - как да направим настоящето добро, като винаги бягаме в двата му края?

- Така избягваме самооценката сигурно. Тя е драматично нещо. Вие коя от наградите си цените например най-високо?

- Най-хубавото, което ми се е случвало, са думи на непознати хора, с които ни свързва единствено книгата, която съм написал и те са прочели. Хора от различни градове по света. Писма от хора, които никога няма да срещнеш, но сякаш никога не си имал по-близки от тях. Това си е едно особено родство по избор. Италианците от Сора, с които виехме като минотаври в края на срещата. Такива неща остават накрая.

- Имаме непотвърдена информация, че веднъж сте отказали парична награда, усъмнен в репутацията на награждаващия. Това е много рядко у нас, пък и по света, лесно се отказват награди със символична стойност - ордени и статуетки, но пари почти никой не отказва. Лесно ли беше?

- Изпитах невероятно облекчение, като отказах. Имах една нощ за мислене, беше непредставима сума за мен и семейството ми, но от първата минута знаех, че ще откажа. На сутринта се обадих и после ми беше толкова леко. Знаят само няколко човека, макар че тази случка е "законспирирана" на няколко страници в известен български роман на наша писателка.

- А кой ви я даваше тая награда?

- Повече няма да издам. Нашите откази може да не са видими (не обичам да вдигам шум около тях), но те ни формират много по-силно от онова, което сме приели. У нас лесно се отказва това, което не са ти предложили. После тъкмо тези най-шумни хора клякат на първото изкушение и приемат онова, срещу което са викали. Но за това не ми се говори.

- Неизбежно е при толкова успехи да имате и завистници. Какъв ви е начинът за справяне с негативната енергия, която усетите срещу себе си?

- Опитвам се да ги видя с очите на Сляпата Вайша - с лявото като деца, в тази невинност, с дясното като старци в невинността на другата възраст. И да ги разбера. Ако ги срещна, бих ги поздравил, даже бих им се извинил, че съм им причинил това неудобство. Понякога малко ме е срам заради тях. Получавал съм всякакви възможни удари и омрази, без да имам себе си за скандален човек, напротив. Но съм получавал и много любов от други хора, засега те са повече.

- У нас дали поради естествен ход на нещата, дали поради усилващата способност на интернет и социалните мрежи, но и в политическия, и в литературния живот се утвърдиха нелицеприятни нрави. Можем да ги характеризираме с фразата "всеки срещу всеки". Това не хаби ли много национална енергия? То има ли край?

- Няма край. Хаби лична и обща енергия наистина. Заради някакво собствено его разбиваш и без това крехките опити за общност. Дали новите медии имат пръст в това? Да, но те са само ускорител на процеси, които са задвижени отпреди тях. Ако и преди това си мразел и интригантствал, те ще ти пришият микрофон, та да се чува по-силно, да се усили мразенето. Ние обаче не сме аватари, профили и пр., имаме тела, деца. Най-тъжно е, когато видиш хора на думите, които говорят напосоки, като в кръчма, млатят яко, чувстват се непогрешими, държат се като фелдфебели, сеят раздори. Съжалявам, но така не се прави добра литература. Така се всява страх и омраза. И общество не се прави така. Ние вече не си говорим.

- Слагаме политиците винаги в центъра на новините и обществения живот. И после бързо им се сърдим, че се дънят. Ние ли бъркаме, или този стереотип е неизменяем?

- Да, много лесно сме приели, не от сега, че важните неща ще ни бъдат сведени от политици и икономисти. Ако гледаме една новинарска емисия, ще си помислим, че животът е направен от изкрейзили политици и криминално проявен народ. Удивителна е страстта, да не кажа сладострастието, с което повечето медии ни разказват тази страна на света. Но щеше да е лесно, ако проблемът беше само в политиците или в медиите. Проблемът е в мълчаливото съгласие и съучастие на всички нас.

- Последните избори развълнуваха ли ви, или не им обърнахте внимание?

- Беше пълна с избори тази половин година и няма как да не се вълнуваш, ако си жив човек. Не само по нашите си избори, но и тези в Америка, тези в Австрия също. Защото светът отдавна е едно. Случващото се в Америка и в Европа е част от една и съща вълна. Моята тревожност е проста, може да се затвори в този въпрос: Ще съумее ли човек да не напусне границите на човешкото?

- Ще съумее ли? На вас какво ви дава усещане за убежище?

- Това ми се струва много важен въпрос, къде днес можем да търсим убежище. Днес, когато бъдещето вече не е убежище, по-скоро извор на страх. Моят отговор е само личен. Търся убежище през книгите, през историите на хората до мен и през тайното знание, което имах като дете, от първите книги и първите филми в градското кино, от майка ми и баща ми, че доброто накрая побеждава. Не може да са ме лъгали. И както всеки, който има дете, знае, убежището не е за нас, а за нашите деца, за тези, които продължават нататък. Най-тъпото и най-тъжното е, че тук се държим така, сякаш нямаме деца.

- Литературните скандали... Някои ви упрекват, че се измъквате от дискусии. Това осъзнато поведение ли е, или инстинктивно?

- Дискусии или скандали? Мечтая за дискусии, но виждам дране на ризи и скандали ад хоминем, от доста ниско битово ниво. Доколкото ми стигнат силите, ще опитам да пиша книгите си, да запазя човешко поведение, да продължа да помагам, редактирам, насърчавам и да пазя собственото си достойнство и това на останалите български писатели.
18
8887
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
13 Април 2017 19:27
Георги Господинов не е писател.
13 Април 2017 20:21
Обаче Жоро14 е.
Уха, и то какъв.
Цял чукча!
13 Април 2017 20:33
Посочи най-популярния му роман, разказ, стихотворение.
14 Април 2017 07:17
Търся убежище през книгите, през историите на хората до мен и през тайното знание, което имах като дете, от първите книги и първите филми в градското кино, от майка ми и баща ми, че доброто накрая побеждава. Не може да са ме лъгали. И както всеки, който има дете, знае, убежището не е за нас, а за нашите деца, за тези, които продължават нататък


“…my friend who was very dear to me and who endured dangers beside me, Enkidu my brother, whom I loved, the end of mortality has overtaken him. I wept for him seven days and nights till the worm fastened on him. Because of my brother I am afraid of death, because of my brother I stray through the wilderness and cannot rest…”

She answered, “Gilgamesh, where are you hurrying to? You will never find that life for which you are looking. When the gods created man they allotted to him death, but life they retained in their own keeping. As for you, Gilgamesh, fill your belly with good things; day and night, night and day, dance and be merry, feast and rejoice. Let your clothes be fresh, bathe yourself in water, cherish the little child that holds your hand, and make your wife happy in your embrace; for this too is the lot of man.”

Светли празници и много светлина в душата!
14 Април 2017 11:51
Георги Господинов е може би най-превежданият и награждаван съвременен български автор.


Ама наистина ли? Явно авторът на тази дописка не е чувал, да речем, Антон Дончев.
14 Април 2017 14:01
Явно авторът на тази дописка не е чувал, да речем, Антон Дончев.

Господинов е много повече превеждан от А.Дончев, с много повече награди и по-голямо творчество от него.
ти "Време разделно" ли харесваш?
14 Април 2017 14:05



Великден при нас, православните, е някак по-важен празник от Рождество. Дали няма и народопсихология тука, че почитаме повече жертвата, отколкото съзиданието, творението?

А да не се окаже, че почитаме жертвата, която сами сме пратили на кръста...


не бе,искаме сигурност, признаваме някого за Бог, само след като е възкръснал
14 Април 2017 14:27
Опитах веднъж да чета нещо от този писател. Очевидно не съм дорасъл.
15 Април 2017 00:13
Великден при нас, православните, е някак по-важен празник от Рождество. Дали няма и народопсихология тука, че почитаме повече жертвата, отколкото съзиданието, творението?

- А да не се окаже, че почитаме жертвата, която сами сме пратили на кръста... Знаем от евангелието, че когато Пилат пита народа дали да пусне Варава разбойника или Исус, народът, подучен от свещеници и старейшини, изпросва Варава и поисква Исус да бъде разпнат. Дали в цялата почит няма и някаква дълбока вина, не знам. Всъщност, като се замислиш, целият литературен и културен канон е центриран далеч повече върху смъртта, отколкото върху раждането. И при нас е така. Освен това в култура като нашата, където патриархалното и патерналисткото е доста силно, ще трябва тепърва да се учим да ценим раждането и Рождеството. Всяко раждане на дете е Рождество. Няма да забравя как, като се роди дъщеря ми, майка ми и баща ми пристигнаха с дарове и първото, което направиха, бе да целунат ръка на бебето. Без да знаят, те повториха една библейска сцена, тази с влъхвите.


На Великден не почитаме смъртта, а празнуваме Възкресението на Христос, както и значението, което има този акт за нас. Възкресението означава живот. Смъртта му на кръста е била предишния петък.

На този ден в църквите се пее

"Христос воскресе из мертвых, смертию смерть поправ, и сущим во гробех живот даровав"
(Христос възкръсна от мъртвите, със смърт побеждавайки смъртта и на умрелите дарувайки живот)

В християнството, Христовата жертва не е някаква случайност, а е необходима, за да откупи човечеството от първородния грях и чрез Възкресението да дарува вечен живот.

"И както Моисей издигна змията в пустинята, така трябва да бъде издигнат Човешкият Син, та всеки, който вярва в Него да не погине, но да има вечен живот.
Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине ни един, който вярва в Него, но да има вечен живот", се казва в Евангелието на Йоан.

Йоан, 3

15 Април 2017 03:32
"Великден при нас, православните, е някак по-важен празник от Рождество. Дали няма и народопсихология тука, че почитаме повече жертвата, отколкото съзиданието, творението?

- А да не се окаже, че почитаме жертвата, която сами сме пратили на кръста... "

Това е някакъв виц. Все едно двама фелдшери си говорят за мозъчна хирургия. Толкова ли е трудно да кажеш: - "Съжалявам, но на мен, както и на 99% от хората от моето поколение, въпросите на Вярата са ми доста мътни. Усещам, че въпросът ви е супер кретенски и ще се въздържа от отговор. Не очаквайте от мен да бъда на всяка манджа мерудия."
16 Април 2017 09:39
Какъв гнусен човек!
16 Април 2017 13:00
Георги Господинов е най - успешният писател на прехода.
Гола вода е...
Това обаче не му пречи да се изпъчи на връх Великден да сипе умности за нещо, за което си няма и представа, де...
А може би точно това е причината, да е най-успешният писател на прехода...
Защото такъв ни бе преходът...
16 Април 2017 14:02
Защо смятам, че Господинов е гола вода?
Не защото е лишен от талант. Не е.
Просто пише без да има какво да каже. По теми, по които има какво да се каже.
Пише така умишлено и обилно...
Затова е успешен.
И затова е гола вода...
16 Април 2017 21:52
каква саможертва? след като знаеш че си безсмъртен?!
17 Април 2017 02:42
Не саможертва, а жертва.

Христос е Син Божи и Син Човешки. Той страда и умира на кръста като човек.
17 Април 2017 09:10
ама е бил връзкар и го възкръснали...
17 Април 2017 14:27
Весело явление на литературната нива. Нещо като
Обичая Герман - Германджо, Гьорги, Дюрманджо, Калоян, Кабаиван - обичай за дъжд, познат предимно в Северна България, отчасти и в Южна България. Изпълнява се в деня на обичая Пеперуда (винаги след него). Участници са момичета (често обредните лица, участвали в пеперуда), в по-редки случаи - възрастни жени. Те приготвят основния обреднен реквизит - обредна кукла от кал, глина или пръст от речния бряг с размери от 20 до 50 см.

Фигурката, наричана също Герман, изобразява гол мъж с ясно очертани мъжки полови белези и се възприема като мъртвец (със скръстени на корема ръце). Готовата обредна фигурка поставят върху керемида, дървена бухалка за пране или в сандъче, сковано за случая.

Окичват я с цветя и я погребват, спазвайки всички важни моменти на погребалния обичай. На третия, деветия или четиридесетия ден изравят фигурката и я хвърлят във водата.
Вярва се, че след изпълнението на този обичай завалява дъжд. Ако дъждовете обаче са прекалено силни, куклата се изважда от гроба.

Ето това правят от Георги Господинов вече традиционно, направо обичай стана. На някои места на Германа се прави червена шапка от червени черупки на великденски яйца.

И аз не съм го чела. Не за друго, ами съм недоверчива към книги с бомбастични заглавия пък с мръчкав разказ вътре. Не се чудя как стана най-признат за автор, но се чудя как въпреки ярката си скромност и гръмка приглушеност успя да стане мишена едновременно на встрастената читающа публика и на пристрастените писатели. И по-право -- Герман. Надежда за дъжд? Ами че то дъжд не е да няма, книжки бол и доста от тях свежи, напоителни. Е, ако искат пороища... Току-виж Германът излязъл от гроба и прописал човешки
17 Април 2017 17:00
но се чудя как въпреки ярката си скромност и гръмка приглушеност успя да стане мишена

Ами "ярката му скромност", кой знае защо, не му е попречила да подпише договор с дявола, след което Държавният департамент почва да му прави безплатен пиар по медийте и му издава безплатно пасквилите, в които пък той по договора прави пиар на Държавния департамент, което пък кой знае защо не се възприема като справедливост последна инстанция от встрастената читающа публика и от пристрастените писатели.
Какъв Герман, каква надежда, кви 5 хил. евро, реалността е тъпа като вувузела на неправителствена организация.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД