:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,595
Активни 476
Страници 24,005
За един ден 1,302,066

Победата на Ердоган на референдума е край на Турция на Ататюрк

Страната гласува за повече авторитаризъм. Вотът бе отмъщението на периферията на турското общество
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Резултатите от референдума в Турция са отмъщението на периферията на турското общество.
След резултата от неделния референдум за конституцията с Турция, каквато я познаваме, е свършено, тя е история.

Архитектурата на нейното управление, създадена от основателя й Мустафа Кемал Ататюрк, бе демонтирана от лидера на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) след поредицата колебливи опити от страна на военните и на светския елит преди това. Върховенството на закона започна да се срива бавно след протестите в парка "Гези" и бе последвано от ерозия в разделението на властите и унищожаването на независимите медии.

Трудно е да не забележим поразителната



прилика с хода на събитията в Германия през 1933 г. :



пожара в Райхстага, Нощта на дългите ножове, референдума от 1934 г. Приликите създават силното усещане, че историята се повтаря. И не е чудно, че хората, които потръпват от това сравнение, вече са в шок - особено след като чуха острата риторика от победната реч на президента Ердоган, който обеща на екзалтираната тълпа, че един от основните му приоритети е връщането на смъртното наказание.

Това е една от възможните интерпретации. Другата е, че резултатът от вота в неделя бе финалният акорд, в който "периферията" на турското общество - селската и лицемерно набожна, си отмъсти на "сърцето" на старата република. Това бе наречено "тихата революция" от някои фигури в ПСР.

"Турската република без съмнение има сложна история", писа Стивън Кук от Съвета за външни отношения в есе под заглавие "Почивай в мир, Турция; 1921-2017" в сп."Форин полиси". "Тя е огромно постижение. В продължение на близо век едно предимно аграрно общество, което бе опустошено от война, бе превърнато в просперираща сила, наложила влиянието си в региона и отвъд пределите му. Но в същото време съвременната история на Турция бе и недемократична, репресивна и понякога белязана от насилие. Затова има здрава политическа логика в решението на Ердоган да иска трансформация на Турция, като даде повече власт на президента и така сложи край веднъж завинаги на възможността хора като него да стават жертви на републиката".

За мен бе болезнено да виждам



огромното разочарование на турските интелектуалци



- по традиция жилави и предимно клонящи към левия политически спектър. Всичко, което чувах по телефона или четях в социалните медии, бе мъчително отчаяние - съкрушително чувство за загуба. Това, което обединяваше хората от академичните среди, медиите или неправителствените организации, независимо от политическите им убеждения, бе, че се надяваха на демократични промени при управлението на ПСР.

Мнозина дадоха кредит на доверие на партията и на първоначалните й обещания и стъпки към ред, в който разделението на властите ще скъса порочния кръг на републиката. Те искаха да вярват в спазването на човешките права, в свободата и в прекратяването на десетилетния кюрдски конфликт. Но преднамереното отвръщане от демократизацията ги накара да се почувстват излъгани. Това усещане стана неоспоримо, след като миналогодишният опит за преврат, детайлите около който все още остават неясни, доведе до мащабни чистки. Заради това отчаяние и чувство за загуба можем да очакваме нова вълна на отлив на ценен човешки ресурс в следващите месеци и години.

Журналистите като мен - в родината или в чужбина, ще са поставени пред още по-големи изпитания след референдума.



Да се пише и говори за корупция ще бъде безразсъдство,



жестоките мерки срещу критичната журналистика ще продължат, а малкото останала съпротива сред медийните собственици ще изчезне.

Турските медии ще заприличат на тези в централноазиатските републики, където само онези, които са рупор на управляващите, имат право да съществуват. Неизбежно при тези обстоятелства епицентърът на независимата журналистика ще се премести извън Турция. Колегите ми вече осъзнаха, че мечтите им за достойна четвърта власт са били само илюзия.

"В крайна сметка Ердоган просто заменя една форма на авторитаризъм с друга", пише Кук. "Турската република винаги е имала недостатъци, но и винаги е съдържала надеждата, че... ще стане демокрация. Новата Турция на Ердоган зачерква тази перспектива".

Старата република вече бе крехка, ала сега й бе нанесен последният съкрушителен удар.

---------------------

Авторът е съосновател на Платформата за независими медии P24, колумнист и блогър. Неотдавна той стана лауреат на специална Европейска награда за печат заедно с "Гардиън" и "Шпигел".
17
3442
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
17 Април 2017 19:27
Ататюрк е бил авторитарист в една посока, Ердоган в обратната...
---------------------------------
Сайтът на Генек
17 Април 2017 19:43
Именно такива като тоя "колумнист", с псевдолибералните си възгледи, дадоха шанс на РТЕ, преди години... сега всички сърбат попарата, надробена от тях. Седнал да се разкайва, пфу..
17 Април 2017 20:31
Демокрация по турски e @e! ... Така им харесва, така избират. Дали ще е Ататюрк или Ердоган - лечението задълбочава заболяването. За оправия се провежда радикална терапия: Еднолична власт! ... "Да им имам на турците втория акъл!" (Древна македонска мъдрост)....
17 Април 2017 21:52
Ние(по-малко), и нашите деца(повече) и внуци(най-вече и за съжаление!) ще го отнесем-както преди 543 години се е случило!
17 Април 2017 22:17
В България има много баламурници , които мечтаят за горда и независима България извън ЕС и НАТО. Ако това стане , бързо можем да докараме 1396година.
17 Април 2017 22:27
Има един начин да се реши проблема: Смърта на Ердоган. Или само неговата, или както най-вероято ще стане - и неговата, но след смъртта на милиони хора. В смисъл - след войните които ще направи.
17 Април 2017 22:53
toly "Ако това стане , бързо можем да докараме 1396година."

Сега кво му е по- различното от 1396 след 27 г демокрация ? Силен /след референдума / султан с неоосманистка политика , разделени българи , всеки по-далеч от личния си калпак не гледа, алчност, разрушени социални асансьори,отсъствие на каквото и да е чувство за заедност , нихилизъм и чуждопоклоничество, демографска криза , най-бедни в ЕС , еничари на чужди икономически и политически интереси - колкото искаш. Църквата разделена на лагери , отиде ли си дядо Неофит - ще си оскубят брадите вече и официално .
17 Април 2017 22:53
Буди тревога и плана за ислямизиране на образованието. Ердоган каза, че иска да създаде ново "благочестиво поколение" и затова Министерството на образованието вече налага изучаването на религиозни текстове, както и уроци за героичната победа на Ердоган срещу превратаджиите.
17 Април 2017 23:04
Значи живеем в 21-ви век.
Какъв 14 -ти век ви гони.
Както виждате имаме едно крехко мнозинство , естествено получено по
Росия си точи зъбките за Велика империя и Европа да и плаща скъп газ, Турция си точи и тя зъбките за Велик султанат .и тя се опитва да диктува Европа.
И двете не виждат вътрешните си проблеми.
17 Април 2017 23:08
Ще взривят ли мавзолея на Мустафа Кемал Ататюрк? Някой Бакърджа?
17 Април 2017 23:13
ANADOLU AGENCY (ENG)‏Verified account @anadoluagency 36s37 seconds ago

#Trump congratulates President #Erdogan in phone call for #Yes win in Sunday referendum
17 Април 2017 23:18
Ще взривят ли мавзолея на Мустафа Кемал Ататюрк? Някой Бакърджа?

Куту взривиха на Мастиката, да не би властта да отиде у други?
18 Април 2017 00:13
И така, демокрацията победи. Дали нашия президент ще поздрави победителя?
18 Април 2017 01:12
Турските проблеми не ни засягат. Да си берат гайлето. Ние да си гледаме нашите работи.
18 Април 2017 01:29
Няма нищо вечно.
18 Април 2017 09:16
Вчера Турция си избра султан!
Да му мислим ние българите – с избиратели, дали власт на очертаващо се правителство от некадърни крадливи евнуси и патриотични гьотверен-ибрикчии, превърнали страната ни в геополитическа гювендия.
Явно една голяма част от нашия народ страстно си желае робството и няма сила, която да го спре по пътя му към мечтаните вериги.
Заради тях изборът пред всички нас, останалите българи, е отново както преди 140 години – свобода или смърт юнашка.
Натам отиват работите…

Костадин Костадинов, ПП „Възраждане“
22 Април 2017 01:55
*
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД