:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,741
Активни 160
Страници 1,306
За един ден 1,302,066

Санирането вече няма да е безплатно за всички

Въпреки скандалите и течащите блокове програмата ще продължи, но младите работещи семейства ще трябва да поемат част от разходите
На фона на непрекъснато растящите скандали за завишени цени при санирането и за нарушена финансова дисциплина, за пълна липса на контрол и за протекли блокове "безплатната" програма ще продължи. Част от "щастливците" обаче занапред ще трябва да поемат свой дял от разходите. Обновяването на старите жилищни блокове ще е безплатно само за социално слаби и пенсионери. Това съобщи вчера бившият регионален министър Лиляна Павлова пред Нова телевизия. Промяната е резултат от постигнатото споразумение за съвместно управление между ГЕРБ - инициатор и двигател на програмата, и "Обединените патриоти", които доскоро бяха нейни противници.

"Винаги сме искали да продължим програмата - като се санират всички панелни блокове, като се включат и еднофамилни сгради. Сега идеята е това да стане със съфинансиране и собствено участие на тези, които желаят да се включат. Ако в една сграда живеят много бедни пенсионери, за тях санирането ще е безплатно. Но едно младо работещо семейство ще си плаща част от стойността", обясни Лиляна Павлова.

Какъв процент ще е това самоучастие все още не е ясно и очевидно е въпрос на допълнителни разговори и разчети, но бившият министър даде като пример 5-10% собствени средства на домакинствата. Още при предишното управление на ГЕРБ в регионалното министерство се обсъждаше вариант за процент самоучастие от собствениците. Тогава бившият зам. регионален министър Николай Нанков говореше за 15% до 25%, но намеренията така и не бяха реализирани. Предстои редовното правителство и бъдещият министър да определят политиката по програмата.

Преди от ГЕРБ да изобретят "безплатното" саниране, пилотна програма на ПРООН предлагаше обновяване на блоковете с 50% безвъзмездно финансиране. Заради пълната липса на интерес и съседски неразбории процентът на самоучастие бе свален до 25, но програмата така и не заработи.

От сега е ясно обаче, че критериите "социално слаб" и "беден пенсионер" ще бъдат въпрос на сложни калкулации и спекулации. Вчера Павлова не коментира как точно ще се определи социалният минимум, над който ще се плаща за санирането. Домоуправители очакват, ако тези критерии действително се приложат, да започне масова адресна пререгистрация на правоимащи, така че домакинствата да избегнат плащане. Със сигурност ще има и скандали между съседите и директни откази от вече подадени заявления, дори при вече регистрирани юридически сдружения на собствениците.

Лиляна Павлова нервно отхвърли обвиненията на служебното ръководство на министерството към нейния екип за високите цени, липсата на контрол и лошото качество и ги определи като "лов на вещици". Според нея е "несериозно" твърдението на сегашния служебен зам.-министър арх. Виолета Комитова, че с 2 млрд. лв. може да се санират не 2000, а поне 4000 блока. Както вече стана ясно, служебният министър Спас Попниколов внесе доклад с нарушения по програмата в прокуратурата. Макар магистратите да обявиха, че в сигнала няма достатъчно конкретни факти, Комитова категорично заяви, че "цялото общество има интерес да се пести държавният ресурс, да се харчат парите отговорно, за да се постигат по-добри резултати". Според нея става дума за грешни управленски решения и необосновано високи цени, довели до наддоговаряне на проекти извън одобрения от правителството финансов ресурс от 1 млрд. лв., а с това е нарушена финансовата дисциплина.

В интервю пред в. "Сега" наскоро зам.-министърът коментира, че официалните изказвания на предишното ръководство на МРРБ за референтните стойности създават усещане или за недостатъчни познания за строителството и цените за саниране, или за ръководене в стил "безотговорно харчене" на държавни пари. Тя обяви още, че от самото начало цените са били четири пъти над пазарните, а дори последните максимални стойности пак са останали високи. "Така срещу тези 2 млрд. лв. за предвидените 2022 сгради "всеки собственик на саниран апартамент получи от държавата подарък в размер на 17 500 лв.", коментира Комитова пред bTV.

Междувременно се увеличават информациите за протекли санирани сгради. Поредните сигнали дойдоха от един от градовете "отличници" - Благоевград. Във вторник bTV съобщи за жители на наскоро саниран блок в града, които прекарали празниците с кофи под таваните заради силните течове. Като причина те посочват некачественото саниране. От общината съветват да се подаде информация за проверки на некоректните фирми.

Сигнали за течове има и в Хасково. В блок 8 на ул. "Дунав" по информация на Haskovo.info протекло, защото покривът бил разкрит за ремонт, но дъждът завалял, преди да бъдат замазани фугите. Очаква се саниращата фирма да възстанови щетите по апартаментите. Подобен бил и случаят с блок 32 в кв. "Орфей", където строителят ще трябва да направи ремонт в жилищата.



НЕВОЛИ

Лиляна Павлова обвини екипа на служебния регионален министър Спас Попниколов, че е забавил ремонтите на пътищата, и най-вече на тунелите по магистрала "Хемус". "Служебният кабинет не направи нищо по двата тунела. Смениха само няколко кабела. Затова и тапите ще останат поне до края на лятото. Не е възложен и допълнителният ремонт на моста след тунела "Витиня" и няма да може да се пусне движението. Питам: защо не ремонтират и какво направиха досега", възмути се Павлова. Удължаването на срока на тези ремонти, започнати при нейното министерстване, стана още през есента на миналата година и още тогава бе съобщено, че работата ще продължи поне до лятото. Бившият министър призна, че 50% от пътищата са в много лошо състояние, и повтори, че трябват много инвестиции. Във връзка с последните задръствания по празниците и въпроса за лошото състояние на обходните шосета заяви, че те трябва да се поправят приоритетно, без да спомене защо това не е било направено при предишното управление на ГЕРБ.
11
4916
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
19 Април 2017 19:51
Питам: защо не ремонтират и какво направиха досега", възмути се Павлова.

Ами ти бе, Лиле, нали беше министърка чак до 22 януари, какво направи ?

Ей, това герберите са галактически шампиони по гьонсуратлък.
19 Април 2017 20:44
Добре де, от една страна през социалното министерство "помагаме" на младите семейства, а от друго през МРРБ им искаме пари за сметка на "бедните"!?!
19 Април 2017 22:06
Във връзка с последните задръствания по празниците и въпроса за лошото състояние на обходните шосета заяви, че те трябва да се поправят приоритетно, без да спомене защо това не е било направено при предишното управление на ГЕРБ.

Ами България пътува само от София до морето. За чий са й други пътища?
20 Април 2017 09:56
Текат, защото хората тук са си все същите. Небрежно безотговорни и крадливи. Новопостроените също текат и се рушат веднага след завършването. Строителен контрол практически няма. Не е проблемът в идеята, а в изпълнителите и.
20 Април 2017 10:00
От една страна- цените за санирането наистина са високи. От друга страна- изпълнителите раздават подкупи и чакат доста, за да си получат парите, така че едва ли печелят много. В настоящия момент сдруженията на собствениците нямат думата за качеството на изпълнение, щото инвеститор е общината. Ако плащат частично и пак нямат право на глас, скандалите ще са доста.
20 Април 2017 10:17
Улиците - разбити. Пътищата също. Държавата и общините обаче вместо да си вършат работата.. решават да вършат работата на частните собственици.

Кварталите са разбити.. селата са разбити.. пътищата са разбити.. но пък някои се уреждат със саниране.
20 Април 2017 11:55
Казвали сме тук, че санирането не трябва да е безплатно, защото това отваря пътя на неконтролирана корупция.

Ако има например 5-10% самоучастие (което при цена 200 лв на кв. м. за среден апартамент са около 800-1600 лв), заедно (!) с приемане на плана за разходите от общото събрание на собствениците, тогава няма да ги има тия извращения с космическите цени за лепене на стиропор.

Защото когато хората вадят пари от личния си джоб, тогава всяко излишно левче отгоре ще срещне отпор.

Така че това е стъпка в правилна посока, но пак обръщам внимание - трябва много да се внимава в детайлите.



Ако целта е ГЕРБ да си подсигури гласоподаватели благодарение на тая програма, като заедно с това купи благоволението на определени строителни фирми, това е едно.

Ако обаче искат да санираме качествено максимално количество сгради с наличния ресурс, това е съвсем друго.

20 Април 2017 12:26
Със сигурност ще има и скандали между съседите и директни откази от вече подадени заявления, дори при вече регистрирани юридически сдружения на собствениците.

Как ще се уреди това? Аз ще съм първият, който ще го направи от моя блок. И без това се включих само мир да има, но сега край! Миризливите хиени с доходи в пъти над моите от блока да се оправят без мен в случай на доплащане.
20 Април 2017 13:13
Платеното "саниране" си е отказ от "саниране". Онези, които вече са си сменили дограмата и са си залепили стиропора, как ще ги задължите да плащат? А работещите бедни, на които парите едва стигат за храната и топлофикацията? Тях кой ще задължи да дадат по хилядарка? И какво ще се получи - блокове "санирани" тук-там? То и сега си е така.
20 Април 2017 14:24
За да се санира блок, етажната собственост трябва да се регистрира като сдружение.

Живея във вход на блок, в който поне една трета от собствениците на апартаментите са в чужбина, като дори не дават тези апартаменти под наем.
Съгласно Закона за етажната собственост обаче те би следвало да плащат разходите по поддръжка на входа (за осветление, асансьор, чистачка), както и да участват в разходите за ремонт на общите части...

Само че не участват, като по тази причина поддръжката се поема изцяло от т. нар. по смисъла на тази статия семейства на бедни пенсионери...

Как се предвижда да се санират частите на собствениците в чужбина, при условие, че не може да се регистрира сдружение?

Иначе нямам нищо против санирането на цели блокове. В настоящия момент се санират най-много входове, тъй като май няма сдружения на няколко входа... Или има? Поне в регистрите?

При нас дори собствениците, които са си тук, изостават с години с плащането на разходите по поддръжка, въпреки че ЗУЕС не позволява да има давност за погасяването им. Или в краен случай позволява ОС да вземе решение даден собственик да бъде освободен от заплащането им. Но, като се имат предвид битът и душевността на етажната собственост, и в частност бедността, такова решение не може да бъде поставено дори на обсъждане...
20 Април 2017 16:32
Обаче стойността на личното участие в санирането ще трябва да се прибави към пенсията и хоп - няма увеличение на пенсиятааааа
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД