Министерството на здравеопазването (МЗ) е длъжно да каже кой пише промените в закона за забрана на тютюнопушенето, както и по какви критерии са били подбрани хората в работната група. Това става ясно от информационния бюлетин на програма "Достъп до информация".
Софийският административен съд е отменил отказ на главния секретар на МЗ да предостави информация по заявление на неправителствената организация "България без дим". Със заявление от 12 септември 2016 г. организацията е поискала информация за работната група, която подготвя промени в Закона за здравето с цел подобряване контрола по спазване забраната за тютюнопушене на закрити и някои открити обществени места.
Поискано е копие от заповедта, с която е формирана работната група, критериите, по които са подбрани "асоциации и хора от бизнеса", както и копия от протоколите на заседанията на работната група. На 3 октомври 2016 г. главният секретар на МЗ отказва информация с мотив, че е "свързана с оперативна подготовка и няма самостоятелно значение".
Административният съд обаче отменя този отказ. В решението си съдиите посочват, че информацията за участниците в тази междуведомствена работна група има самостоятелно значение, защото структурата на състава й ще помогне да бъде формирано мнение за представителството на различните структури - публичноправни и частноправни, респективно за резултатността от дейността й.
Налице е самостоятелно значение и на информацията относно критериите за избор на участниците, смятат съдиите. Те посочват, че и протоколите от дейността на работната група също носят самостоятелна информация за заявителя, както по съществото на предмета на дейност на работната група, така и за степента на завършеност на работата й. Следователно съдът приема, че МЗ трябва да предостави информацията.
|
|