Тенденцията е намаляване на кражбите и тежките престъпления, но разкриваемостта на най-масовите престъпления остава традиционно ниска. |
През първия месец на годината са регистрирани 2686 обира. Сходна е картината и за февруари - 2540 кражби. Ситуацията е малко по-добра в сравнение със същия период на 2016 г., но броят на престъпленията все пак остава висок. Миналия януари са регистрирани 2905 кражби.
На фона на големия брой посегателства върху частната собственост разкриваемостта им остава традиционно ниска. Миналия месец са разкрити 675 престъпления, което е по-малко от 1/3. На практика са разкрити 26.6% от кражбите. Обикновено на годишна база разкриваемостта се върти около 30%, което значи, че само 1 от всеки 3 кражби се разкрива. В същото време това са най-масовите престъпления.
МВР не може да се похвали с големи резултати и при грабежите, става ясно от статистиката. В първия месец от годината полицията е стигнала до извършителите в 30 случая, а същевременно е регистрирала 122. През февруари са съобщени 118 случая на грабеж, разкритите са 20.
Още по-зле вървят разследванията при посегателствата срещу коли. През февруари те са 190, а разкритите са едва 12. Месец по-рано са регистрирани 215, а разкрити -12, което 5.6%.
По традиция МВР отчита висока разкриваемост при убийствата. През февруари са арестувани заподозрени за 9 от общо 10 случая. Месец по-рано са регистрирани 20 убийства, а са разкрити 14.
Наред с ниската разкриваемост на кражбите сходни резултати се регистрират и при друго масово престъпление - телефонните измами. Наскоро вътрешният министър обяви, че в МВР се формира специално звено, което да се занимава с разследването им. Според отчета за 2016 г. разкриваемостта на тези престъпления е едва около 10%.