"Корупцията в Словакия достигна до ниво, което принуждава младите хора да напускат страната... Много младежи не виждат причина да остават тук и семействата ни са разделени." Така 18-годишните гимназисти Каролина Фарска и Давид Страка обясняват пред "Словак спектейтър" какво ги е накарало да организират голяма антикорупционна демонстрация. Тя се състоя преди дни в столицата Братислава и в нея взеха участие около 10 000 души - изключително много хора според местните стандарти за протестна акция, коментират словашките медии. Протестът е един от най-големите в страната от 2012 г., когато лявата партия "Смер" ("Посока") на премиера Роберт Фицо взе властта.
Младежите казват, че им е омръзнало да гледат как парите потъват в корупционни схеми и политиците изобщо не се вслушват в гласа на народа, а полицията и разследващите органи целенасочено бездействат. "Ядосани сме от случващото се в Словакия... Ние искаме да останем в страната, но това, което се случва, обезсърчава доста от нас. Словакия не може да успее заради ширещата се корупция", категоричен е Страка. След влизането на страната в ЕС през 2004 г. икономиката отбелязва сериозен ръст и стандартът на живот се повиши, но много словаци смятат, че родината им изостава сериозно в борбата с корупцията. Очевидно обаче този проблем пречи най-много на подрастващите, които се осмелиха да излязат на улицата и да поискат властта да предприеме мерки. Давид Страка и Каролина Фарска не искат да напускат родината си, за да търсят по-добър живот зад граница. Връстниците им обаче правят точно това: 1/4 от завършващите ВУЗ в Словакия избират
да търсят късмета си в чужбина,
сочат данните от направено наскоро проучване в 18 университета.
Тийнейджърите, организатори на протеста, настояват да се потърси отговорност на високопоставени политици и държавни чиновници. Учениците връчиха на правителството списък с исканията си - да бъдат отстранени ключови фигури от ешелона на властта, които според тях саботират опитите да се води борба с корупцията. На първо място в списъка за оставки е министърът на вътрешните работи Роберт Калинак, следвани от шефа на полицията Тибор Гашпар и от специалния прокурор Душан Ковачник. "За нас те са символите на корупцията", обяснява Давид Страка. Гимназистите ги обвиняват, че са спрели разследвания по най-големите корупционни скандали, разтърсили Словакия в последните години.
Сред тях е проверка на бизнесмена Ладислав Бастернак за данъчни измами. Той е бизнес партньор на министър Калинак, който притежава 17% в една от неговите компании. Първоначално Националната агенция, разследваща криминални престъпления, отказа да провери за данъчни измами през 2014 г. бизнесмена Ладислав Бастернак. Случаят обаче бе възобновен през март миналата година заради медиен натиск. Резултати обаче няма.
Министър-председателят Роберт Фицо пък живее под наем в апартамент, който е собственост на Бастернак. Когато избухна този скандал през миналото лято,
премиерът остана глух за призивите на словаците
да се оттегли от поста си, въпреки че пред дома му почти всеки ден имаше демонстранти.
Сериозни съмнения има и за финансирането на управляващата партия "Смер". Твърди се, че пари отпуска бизнесменът Любомир Блашко, който в миналото подкрепяше бившия премиер Владимир Мечиар, довел страната до ръба на международна изолация. Местно издание дори публикува договор между Блашко и бившия шеф на предизборната кампания на "Смер" Федор Флашик. Според него, ако партията състави правителство, хора на бизнесмена ще заемат високи постове в енергийния сектор. Премиерът Фицо веднага обяви, че договорите са подправени. По-късно обаче изданието "Сме" пусна аудиозапис, като гласът, който се чува, много прилича на този на премиера Фицо. От него става ясно, че "Смер" е получила недекларирани дарения за предизборната си кампания от необявени спонсори. Специалният прокурор Душан Ковачик спря разследването за финансирането на партията само на базата на показанията на Флашик и Фицо, които, разбира се, отричат да са провеждали подобен разговор. Записът не беше даден на специалисти, които да се произнесат дали гласовете наистина са на двамата.
Полицията отказва да се занимава и с появилите се разкрития, че бившият депутат от управляващата партия "Смер" Владимир Янош е превел държавни субсидии по личните си сметки, както признава съпругата му в разпространен видеозапис. Шефът на полицията Тибор Гашпар не намира основание за проверка.
"Учениците точно назовават имената на най-проблемните хора, които спъват борбата с корупцията", казва политическият анализатор Григорий Месежников. И той негодува, че те продължават да са на постовете си.
Словашките политици не приемат сериозно младите хора и исканията им. "Никой не трябва да вкарва деца в голямата политика, защото винаги те плащат цената накрая", казва депутатът от Словашката народна партия Антон Хрънко. Народният избраник от управляващата партия "Смер" Душан Ярабек пък е убеден, че опозицията стои зад демонстрацията.
Младите хора са категорични, че
нито една партия не стои зад протеста им,
но не отричат, че са получавали предложения за това. "Политици ни потърсиха, но ние им отказахме", споделя Давид Страка. И обяснява, че недоволните от антикорупционните мерки на правителството се събират през социалните мрежи.
Премиерът Роберт Фицо също не остана безучастен към инициативата на гимназистите. "Добре е, че младите хора се интересуват какво се случва в страната и са готови да помогнат с конкретни действия", се казва в разпространено от правителствената пресслужба изявление. Той също така се обърна към "всички граждани", за да ги увери, че правителството приема корупцията за сериозен проблем и вече се взимат мерки: приети са закони и разпоредби, свързани с провеждането на публични търгове - сфера, доста благодатна на рушвети; Братислава си сътрудничи, обменя опит с международни организации и изучава добрите практики и т.н. Да, вероятно това е така, но участниците в протеста искат да видят как мерките се прилагат на практика, а не какво пише на хартията.
Корупцията в Словакия не остава скрита и за международните организации като "Трансперънси интернешънъл". Тя постави страната на 54-то място от общо 176 в Индекса за възприятие на корупцията. От държавите - членки на ЕС, Словакия е изпреварена само от Унгария, Румъния и България. Това изключително много възмущава младите хора, които са категорични, че ще продължат да настояват за реална борба с корупцията.
------------------
ПРОВЕРКА
-------------------
Националната агенция, разследваща криминалните престъпления, започна проверка на културните събития, проведени по време на словашкото председателство на ЕС, което беше от юли до декември 2016 г., съобщи електронното издание "Словак спектейтър". За драстични нарушения сигнализира през ноември м.г. бившата служителка на МВнР Зузана Хлавкова. Наетата без конкурс агенция, за да направи и представи логото на председателството, драстично е завишила цените за извършената работа. Първоначално агенцията "Евка" поискала 156 000 евро, но по-късно цената скочила на 250 000 евро. МВнР било принудено да плати допълнително за наема на залата в Националния театър за представянето на логото. Според договора това трябвало да влезе в първоначално установената цена. Според Хлавкова събитието излязло на данъкоплатците около 300 000 евро. Твърденията и за други нередности накараха Сметната палата на Словакия също да започне проверка дали средствата, отпуснати за председателството, са отишли по предназначение.
|
|